Filatelie není jen tichá záliba důchodců. Může to být výhodná a bezpečná investice

1

V Humpolci kdysi jeho rodina mívala továrnu a z té doby zůstala i stará firemní korespondence. To byl základ první sbírky známek. Tu sběratel opustil ve svých patnácti letech podobně, jako mnoho jiných mladých filatelistů.

Filatelii si mnohý z nás představuje jako tichou zálibu starších pánů. Skutečnost je ale jiná! Sbírání známek se často rovná adrenalinovému sportu.

Jen si představte, že sedíte v aukční síni a snažíte se koupit raritu za statisíce. Přesně tak si filatelii užívá Radek Novák, který o svém koníčku přijel lidem vyprávět do rodného Humpolce.

„Já jsem sbíral jako malý kluk, mě k tomu dostala naše babička,“ vzpomíná na své filatelistické začátky Radek Novák, který dnes žije v Rakousku.

V Humpolci kdysi jeho rodina mívala továrnu a z té doby zůstala i stará firemní korespondence. To byl základ první sbírky známek. Tu sběratel opustil ve svých patnácti letech podobně, jako mnoho jiných mladých filatelistů.

Ve filatelii se točí neuvěřitelné peníze

„Kolem třicátého roku jsem se k tomu zase vrátil. Věnuji tomu veškerý volný čas,“ říká Radek Novák a dodává, že tehdy začal o známkách poprvé přemýšlet jako o investici. „Ve filatelii se točí neuvěřitelné peníze,“ vysvětluje.

Sada Modrých Mauritiů

U známek se totiž cena v průběhu let neustále zvyšuje, a riziko investice je tudíž mizivé, nebo podle zkušeností z historie předvídatelné.

Humpoleckým filatelistům posuzoval sbírky

Sbírat známky a investovat do nich může každý, a nepotřebuje k tomu hned miliony. Dobré je nechat si poradit od zkušených. Radek Novák rád poradí každému. Dokonce také vydal pro filatelisty knihu, která na trhu už dlouho chyběla.

Do Humpolce také přijel nejen přednášet, ale také proto, aby místním filatelistům poradil a posoudil jejich sbírky. „Je to album po tatínkovi, možná po dědečkovi,“ ukazuje staré ošuntělé album pan František. Radek Novák si ho pečlivě prohlédl a zjistil, že žádnou raritu neobsahuje. To ale neznamená, že nemá žádnou cenu. „Na zbohatnutí to není. Kdyby se to uspořádalo, tak pro každého začátečníka je to hotový poklad,“ říká sběratel.

Poslechněte si podcast Českého rozhlasu Vysočina zde: https://vysocina.rozhlas.cz/filatelie-neni-jen-ticha-zaliba-duchodcu-muze-byt-vyhodna-a-bezpecna-investice-8599825

Axl

One thought on “Filatelie není jen tichá záliba důchodců. Může to být výhodná a bezpečná investice

  1. Tak pan Novák určitě neradil humpoleckým filatelistům. Ti totiž velmi dobře vědí jakou hodnotu mají jejich sbírky. Chtěl možná poradit naprostým laikům co mají doma nějaké známky a nemají ponětí o jejich ceně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Třetí posilující vakcínu proti covidu na Vysočině podá bez registrace i mobilní očkovací tým

St Říj 20 , 2021
Zájemci se už několik dní mohou nechat naočkovat třetí vakcínou proti onemocnění covid-19, která je takzvaně posilující. Toto očkování je nyní možné absolvovat už po uplynutí šesti měsíců od dokončeného předchozího očkování. Aplikaci třetí dávky je nyní možné absolvovat i bez předchozího objednání, a to prostřednictvím mobilního očkovacího týmu.
Odborná pomoc je ve všech krajích

You May Like

Témata