Fond proti korupci založen

10

Stanislav Bernard je jedním ze tří členů správní rady nově vzniklého nadačního Fondu proti korupci.


Ten byl po těžko pochopitelných obstrukcích Městského soudu v Praze napodruhé zaregistrován 15. března 2011.


„Účel zřízeného nadačního fondu svým obsahem nenaplňuje podstatu obecně prospěšného cíle ve smyslu zákona o nadacích a nadačních fondech,“ psalo se ve zdůvodnění Městského soudu v Praze při první neúspěšné registraci fondu. Usnesení podepsala vyšší soudní úřednice Romana Janečková.


„Žijeme ještě stále v Česku, nebo už jsme v Burundi,“ reagoval Stanislav Bernard. „V názoru soudní úřednice se zrcadlí nevídaná hloubka občanské negramotnosti, a to v jedné z nejdůležitějších oblastí státní správy,“ řekl další člen rady nadace, moderátor Jan Kraus.


Zakladatelé chtěli svůj záměr v boji proti korupci realizovat hned. Proto založili jiný nadační fond pod názvem Nadační fond pro boj proti korupci. V jeho zřizovací listině je už jednoznačně stanoveno, že bude podporovat budování etických hodnot ve společnosti a též podporovat odhalování korupce. I přes další požadavky soudu například v podobě nutnosti ověření akademických titulů zakladatelů fondu, se podařilo novou protikorupční platformu založit.


Jejím hlavním iniciátorem je úspěšný podnikatel a matematik Karel Janeček, předseda představenstva firmy RSJ. Prvním bodem činnosti fondu bude odměňování lidí, kteří prokáží osobní odvahu, zdokumentují a prokáží korupci na konkrétním místě. „Tito lidé jsou skoro vždy následně perzekvováni. Správní rada bude rozhodovat o tom, komu pomoci. Dále budeme vypisovat granty pro investigativní novináře, policisty a všechny lidi, kteří budou ochotní se zapojit do boje proti korupci,“ vysvětlil Bernard.


Zakladatelé chtějí současně vyvíjet tlak na politiky, aby činili nezbytné legislativní změny. Dále budou požadovat dotáhnutí řady korupčních případů. „Zároveň chceme rozvinout diskuzi o národních hodnotách. Do té bychom chtěli zapojit všechny lidi z této země, aby zde vznikla nějaká etická páteř, podle které by se mohli lidé nějakým způsobem řídit,“ dodal Bernard.

Převzato z Pelhřimovského deníku: http://pelhrimovsky.denik.cz/zpravy_region/20110321_fond_proti_korupci.html 
Autor článku: Jan Cihlář

Čtěte dále:   Pohozené stříkačky v ulicích, důvod k obavám?

myska

10 thoughts on “Fond proti korupci založen

 1. Ušlechtilá myšlenka s velmi nesnadným cílem zejména v politických kruzích. S korupcí se v dnešní době špatně bojuje zejména z toho důvodu, že se jedná o dvoustrannou záležitost, kdy ani jedna ze zúčastněných stran nemá zájem na jejím odhalení. Myslím, že prvním krokem by mělo být zveřejňování státních zakázek a následovat by mělo odebrání imunity poslanců a senátorů. Tomáš

 2. Chce to mediální masáž,podívejte se na Vondru.Ten by měl odstoupit ihned a vzít na sebe odpovědnost.Bez toho,že se tyto velké kauzy podaří dotáhnout do konce nemá žádná nadace smysl.Ale jinak držím palce.

 3. Myšlenka je to určitě bohulibá, otázkou zůstává jak se podaří naplnit. Lidé jsou otrávení a politická garnitura si parceluje stát jak se jim hodí. Kdyby jsme byli normální stabilizovaná země, tak by takový Vondrové či Drobilové nemohli dávno vykonávat své funkce. U nás je to naopak, Vondra za nic nemůže a Drobil má dělat pořádek v ODS. Prostě fraška.

 4. Cíl mají jistě vznešený, ale nebyl to právě Fond proti korupci, když žádal zvláštní podmínky při své registraci? Shazování viny na soudní úřednici je nefér, když nedokáží správně připravit ani zřizovací listiny.

 5. I když nejsem s panem Bernardem za jedno v politických názorech,jsem rád že tento projekt rozjíždí.

  Obávám se však, že vymýtit v kapitalismu korupci je stejná utopie jako reformovaný komunismus. Korupce právě v kapitalismu narůstá do obludných rozměrů..

  1. No to je blbost na ntou …..

   Kapitalistu korumpovat nelze. Tezko uplatit nekoho, kdo rozhoduje o svych penezich (prodelej milion v muj prospech a ja ti prihraju zpatky sto litru …..)

   Taky se tezko korumpuje jakykoliv zamestnanec, ktery je zainteresovan na uspechu zamestnavatele.

   Zbyva statni sektor. Kde se rozhoduje o penezich, ktere jsou taknejak vsech, reguluje se, povoluje se, zakazuje se …… Korumpuje se.

   Zjednodusene receno – prenest maximalni miru zodpovednosti a rozhodovani na jednotlivce, zredukovat prerozdelovani, podpory, dotace, vyjimky, odvody ……….. a prostor pro korupci se vyrazne ztenci.

   A kde ve vyse popsanem mate kapitalismus?

 6. Máte před sebou velmi, velmi nesnadný úkol, naše republika je „prorostlá“. Držím palce a přeji pevné nervy a nezlomnou vůli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Vodáci v sobotu odemknou Želivku

Čt Bře 24 , 2011
Každoroční vodácký rituál, kdy se odemknou vody Želivky, připadá na tuto sobotu. Symbolický klíč se vnoří do vody pod Malou přehradou nad Želivem, kde se současně bude vyplouvat. Vodáci si na přesné časy nepotrpí a tak lze očekávat, že první lodě se na Želivce objeví kolem poledne. Cílem bývá standardně […]

You May Like

Témata