Hradozámecká noc vypukne v zatopené Zahrádce v sobotu

3

Do zaniklého městyse Zahrádka u Humpolce zvou všechny zájemce lidé z telčského pracoviště Národního památkového ústavu a občanské sdružení Přátelé Zahrádky. V tamním kostele svatého Víta se v sobotu 4.9. uskuteční Hradozámecká noc, která nabízí pestrý program pro každého.

Od devatenácti hodin začínají komentované prohlídky kostela, které trvají až do jednadvaceti hodin. Ve stejném čase je pro děti připravena tvůrčí dílna, kde se mohou kreativně projevit nejenom ti nejmladší, ale klidně i jejich babičky a dědečkové.

S osmou hodinou večerní nastane ideální chvíle pro stezku odvahy. Také tady počítají organizátoři s účastí omezenou od čtyř do sta let. Všechna případná strašidla ale jistě zažene troubení a zpěv, který se z kostelní věže ponese od devíti hodin večer. Celý program zakončí pásmo vzpomínek a pověstí ze Zahrádky, které si návštěvníci mohou přijít vyslechnout v deset hodin večer.

Obec se dříve nacházela na místě dnešní vodní nádrže Želivka. V roce 1969 však padlo rozhodnutí o stavbě vodního díla, a vesnice byla zbořena. V současné době z ní zůstalo jen několik drobných artefaktů a právě výše zmiňovaný kostel svatého Víta.

Kostel lze označit za dnes již jediného svědka sedm set let dlouhé existence zmizelého městysu. Leží v těsné blízkosti vodní hladiny, která pohltila polovinu původního území obce. Její druhá část musela být právě pro svou blízkost vodě a kvůli přísným hygienickým opatřením srovnána se zemí také. Kostel zachránil jeho historický význam a stále neurčené vnitřní výmalby.

Pohled na jezero z věže kostela

Pohled na jezero z věže kostela
Zdroj: Pelhřimovský deník
Čtěte dále:   In Margine

Axl

3 thoughts on “Hradozámecká noc vypukne v zatopené Zahrádce v sobotu

  1. Jako člen sdružení Přátel Zahrádky upozorňuji na špatně uvedený údaj o dni konání této akce. Kostel v Zahrádce bude otevřen v sobotu večer 4.9.2010 od 19.hod. Hlavní program zpěvů a hudby se rozezní od 21.do 22.hod. Od 19.hod. je možnost shlédnou výstavu obrazů a nasát vyjímečnou atmosféru tohoto místa. Jana Kašparová – předseda sdružení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

NA téma Dolní náměstí

Út Srp 31 , 2010
Reakce zastupitelů Jiřího Maryšky a Karla Kratochvíla na kritiku úprav Dolního náměstí. Čtěte dále:   Koncert - VLTAVA

You May Like

Témata