NA téma Dolní náměstí

39

Reakce zastupitelů Jiřího Maryšky a Karla Kratochvíla na kritiku úprav Dolního náměstí.

Několikrát zde, na Humpoláku, hlavně z úst Petra Žáčka,
zaznělo sousloví „devastace Dolního náměstí“ v souvislosti s loňskou parkovou
úpravou. Zde pro zajímavost předkládáme dobovou fotografii tohoto místa z doby,
kdy arch. Josef Gočár předával dílo městu. Podotýkáme, že někdy v sedmdesátých
letech byl tento prostor již „devastován“ památníkem Dr. Hrdličky, který pan
architekt v původním projektu neměl.

Další fotografie je spíše inspirací pro některé „milovníky“
starého Humpolce, kteří v každém zásahu do měststkého exteriéru vidí devastaci,
facku občanům apod. Petice za navrácení benzinové pumpy na Horní náměstí by
jistě byla přínosná.

 

Jiří Maryška a Karel Kratochvíl

Čtěte dále:   Velikonoční jízda

39 thoughts on “NA téma Dolní náměstí

 1. Můj názor ohledně úpravy Dolního náměatí je kladný. To místo poněkud po rekonstrukci prokouklo.

 2. Protože autoři článku citují můj výrok , pouze upřesňuji – výraz „devastace středu Dolního náměstí“ jsem použil jednou, a to v komentáři pro MF Dnes. Ten byl nakonec zveřejněn formou článku 31.7.2010 což jsem nijak neovlivňoval.

  Mě osobně se prostě mnohem líbila varianta parku vzešlá z letitého vývoje a prezentovaná fotkami:

  http://www.facebook.com/#!/album.php?aid=23830&id=117298294988777

  Co se mi nelíbí? Především úplné odkácení vrostlé zeleně ve spodní části ačkoli se před akcí psalo o „úpravě dřevin, dosazení, případně odkácení“. Kácení nakonec paradoxně ušla bříza,která rušila svým tvarem ladnou křivku vytvářenou nad půdorysem ostatní zelení. Nelíbí se mi také řešení chodníku neustále tekoucími písky a zvláště jejich rozšíření na spodní část pod schodišťovou sekci považuji za zbytečné (chybí tam navíc přístup). Rampa vytvořená z písku (horní část) pak nemůže nikdy bez závad fungovat. Třetí moment – výběr kašny nepovažuji za šťastný a odpovídající prostoru. To že je umístěna pod stromy a tím pádem zanášena spadanými větvičkami a listím už je detail…S restaurováním pomníku,lavičkami,vázami a bezbariérovým přístupem nemám problém.

  Pánům Maryškovi a Kratochvílovi jen připomenu, že jméno architekta Gočára a jeho řešení jsem já osobně nevzpomínal. Historické fotografie Dolního náměstí a jeho vývoj samozřejmě znám.

  O dalších věcech nikoho přesvědčovat nebudu, kdo mě zná ví jaké mám názory. Oběma pánům přeji hezký den nad starými fotkami, také je mám rád.

 3. Celý problém Dolního náměstí je v tom, že novodobé úpravy dělal zahradní architekt a nikoliv architekt klasického vzdělání. Pro šťouraly, existují tři druhy architektů – zahradní – absoloventi zěmědělských univerzit, architekt a architekt urbanista – absoloventi klasických fakult architektury a dnes i fakult stavebních.
  Dle mého názoru měl úpravy projektovat architekt klasického zaměření a úpravu zeleně klidně obyčejný specialista. Ještě v lepším případě měla být architektonická soutěž. Tímto způsobem by se elegantně eliminovaly nevhodné povrchy, a třeba by se zjistilo, že je náměstí zbytečná „konzerva“ a je na čase mu dát zcela novodobou úpravu. Touto úpravou rozhodně nemyslím zcestný „kruhák“ a nebo živičný povrch, jak je vidět jinde.
  Mimo opravy památníku, kterou kvituji, si myslím že stávající úprava parku je nešťastná a esteticky nezvládnutá. Nenazvu ji „fackou“ občanům, ale „fackou“ veřejnému prostoru. Pomyslnou estetickou „tečku“ v podobě rádoby historické kašny ani raději nekomentuji.

  Franěk.

   1. Kdyby jste cetli pozorne komentar starosty, soucasna kasna nemusi byt na Dolnim namesti dlouho, pokud se najdou prostredky na kasnu novou. DUvodem umisteni teto byla porizovaci cena a v ramci upav hlavne vytvoreni zazemi pod kasnou. Urcite soucasny stav je mnohem lepsi nez pred rekonsrukci, male deti ke kasne rady chodi a ja s nimi. Pan Zacek stejne bude plivat jedovate sliny, at se pise co se pise. Zajimave je, ze jejich firme nevadi penize z oprav fasad. To uz je v poradku. Tomu se rika dokonale pokrytectvi.
    Jana Nova

    1. To, že se paní Janě líbí to, co se jí líbí je jenom její věc…….
     Nechápu ale, proč by měly někomu vadit peníze za odvedenou práci. A že město pomáhá alespoň částečně majitelům domů s opravou fasád je samozřejmě chválihodné. To tady nikdo nezpochybňuje.
     Miro

    2. Pokud chci opici, musím mít i na banány. Slibů „až jednou budou peníze“ jsem už za různých situací a místech (nemyslím primárně Humpolec) slyšel hodně, výsledek byl však všude stejný. Nikdy se nenašly a nenajdou… To je prostě politika.
     Výzvu podepsalo 11 humpoleckých občanů, včetně mne, a také kdokoliv z těchto jedenácti ji mohl na úřad předávat. Proto hlášky typu „za všechno může Žáček“ jsou zcela mimo mísu. Pierre si akorát nevděčnou funkci vzal na triko.

     Franěk

    3. Odpověď na příspěvek „Jana Nova“:

     Pokud byste to chtěla vidět, tak si všimnete že já neměl nic proti obnově parku. Nemám z principu nic ani proti opravám jiných lokalit které to potřebují. Dovolil jsem si vyjádřit neanonymně svůj soukromý názor na formu, organizaci a provedení těchto oprav. Což byla asi v tomto prostředí chyba…Nikoho jsem hrubým slovem neurazil, přesto jsem urážen já a jsou mi lživě podsouvány činy o nichž si soudný člověk udělá svůj reálný názor.
     Pan starosta se zmínil o nevůli kverulantů s provedením parku LTRN, kostela, ul. Okružní, Pražská, Kamarytova, Lnářská. Ani v jednom z případů jsem nic nekritizoval. Naopak jsem veřejně chválil parkové úpravy kolem Cihelny, dětské dopravní hřiště, fasádu na ZŠ Hálkova,…zastával se Města při fámách o likvidaci autobusového nádraží atd.

     Toto je moje poslední reakce na podobné útoky, věřím v inteligenci humpoláků a děkuji všem kdo se mne zastali v „honu na čarodejnice“, který právě začal.

  1. Souhlasím s timto příspěvkem.
   Výsledný efekt je většinou vždy o detailech.
   Pokud vám dvorní krejčí ušije dokonalý oblek z nejlepší látky a chybí knoflík – je to špatně..
   Pokud koupíte nový krásný vůz, kde je škrábanec na metalíze – je to špatně.. ATD….
   Takto je to i s úpravou parku na Dolním náměstí.
   Někdo detaily nevidí, někdo neřeší, někdo přehlíží, někdo bagatelizuje a pro někoho je to zásadní záležitost..
   Prosím, podívejte se na stránky : www OÚ Olešnice. Tam lze na foto z obce vidět, jak se vyrovnali odpovědní s fontánou-kašnou a s prostorem umístění..

   Poláček

  2. PS.
   Abych ještě upřesnil, moje poznámka je v rámci souhlasu s příspěvkem pana Fraňka
   Poláček

    1. Úasné, děkuji!
     Zasmál jsem se srdečně! Opravdu a upřímně-ta pumpa mě dostala.
     Ale to není ono, co jsem měl na mysli.
     Vážně:
     – Olesnice.cz (olešnice na Moravě)
     – fotofrafie
     – Olešnická pouť 2008
     Tam je vidět jak a kde umístili odpovědní fontánu.
     Výrobcem této fontány je firma Remis, která je schopna dodat i část, která tvoří jakousi kašnu do které vody z fontány přepadají.
     Takto jsem si to vše představoval a doporučoval odpovědným i s navrhovaným umístění na Horním náměstí.
     Poláček

     1. To bylo pouze pro odlehčení :o).
      V Olešnici je vidět jak lze použít dvě stejné věci odlišným způsobem. A že je to velký rozdíl, je zjevné na první pohled.
      Miro

     2. Tak to na tom dolním náměstí je to fakt fontána ????? A já si celou dobu myslel že je to pisoár a pokaždý si říkám, kterej debil ho dal ta vysoko…….

 4. A co takhle, vážení páni zastupitelé, podpořit vznik Klubu za starý Humpolec? To by se Vám asi zajídalo, že? Doporučuji Vám přečíst si níže uvedený článek převzatý z Pelhřimovského deníku ze dne 2.9.2010. Někde si svých památek dovedou cenit a podpořit jejich ochranu. Ale toto snad bude předmětem jednání budoucího zastupitelstva (a doufejme, že bez Vaší ctěné účasti), které bude naslouchat názorům obyvatel vstřícněji.

  Červená Řečice: Spolek na záchranu památek červenořečických podpořilo město
  Zastupitelé Červené Řečice na svém posledním zasedání projednali žádost o příspěvek na činnost Spolku na záchranu památek červenořečických. Zastupitelstvo žádost spolku o peněžní podporu většinově schválilo, sdělila starostka Červené Řečice Zdeňka Bečková. Spolek na záchranu památek červenořečických dostane z městské kasy na zajištění činnosti celkem pětadvacet tisíc korun, uzavřela Zdeňka Bečková.

  1. Zastupitelstvo finančně podpořilo: Opravy na hradu Orlíku, opravu synagogy, opravu a zprovoznění pro kulturní akce Tolerančního kostelíka, nové varhany v kostele sv. Mikuláše, fasády historických domů… Každou chvilku se schvalují peníze na opravu různých kostelíků a kapliček i v místních částech. Doporučuji se více zajímat o dění ve městě před tím, než začnete vynášet soudy. Ono je ale jednodušší a „in“ si taky kopnout.
   Jeden z nich

  2. Aňo, aňo Klub starých pořádků. Jen aby to nedopadlo třeba jako s klubem zelených, kteří blokují nezbytné obchvaty velkých měst. Aby pak kvůli nějaké staré pastoušce čí vydlážděnému plácku nekolabovaly pro většinu rozumných lidí užitečné projekty.

  3. Každý rok schvaluje zastupitelstvo příspěvky organizacím a osobám na různé aktivity ve městě Humpolec. Pokud vím tak Klub za starý Humpolec
   o žádný příspěvek nepožádal a pokud požádá, dle pravidel o příspěvcích,tak ho může obdržet.
   Nevím jak hodně se zajímáte o činnost města , ale pro upřesnění již několik let probíhá akce “ Fasády“ kde město přispívá nemalou měrou občanům na zlepšení jejich domů a tím na zlepšení vzhledu města.
   Pokud si myslíte, že si Humpolec necení svých památek tak asi žijete jinde, nebo nechodíte po městě.
   J.M.

   1. Vážení, Vy moc dobře víte, kam byl článek o Červené Řečici mířen! Tady obhajujete akci „Fasáda“ a další ojedinělé akce, ale to pouze z toho důvodu, aby jste odvedli pozornost od současného problému, t.j. paskvil na Tyršově náměstí, ulice Lnářská. Tady si „myjte hlavu“. Kde jiní mysleli místo Vás a Vy jste pro to bezmyšlenkovitě zvedli ruku (protože, jak sami uvádíte – viz Vaše články – dbáte pouze na blaho města a nesprávné konání by jste jinak zamítli) to dopadlo, tak jak to dopadlo. A proto dostáváte do „kožichu“, vždyť jste si o to sami řekli. Mám pocit, že Dolní náměstí, úpravy, projektoval odborník přes zahradnictví, než fundovaný urbanista. To samé (myšleno obrazně) je Tyršovo náměstí a Lnářská ulice.
    Avšak ne vše bylo za Vaší činnosti v zastupitelstvu provedeno špatně ( viz již zmiňované “ Fasády“, oprava Tolerančního kostelíka atd.), zajisté máte velkou zásluhu na rozvoji města, za což Vám patří poděkování. Ale pocit ( a myslím, že nejen můj), že už si svévolně děláte, co se Vám zamane, ten zůstává. J.P.

    1. Někdy se v dalším volebním období dostavte na jednání zastupitelstva. Můžete se „svévole“ i účastnit i do ní zasahovat. Nechci se nikoho dotknout, ale nepamatuji si , že by se někdo z diskutujících někdy zastupitelstva účastnil. Zasedání je veřejné a program visí dostatečně dlouho na tabuli u MÚ. Zastupitelé by určitě rádi slyšeli názory přímo osobně do očí.
     P.S.Hlavu mám již umytou ,ale za Lnářskou to určitě nebylo.
     J.M.

     1. To je presne ono, je moc jednoduche kritizovat od klavesnice a take pohodlne. Chcete-li neco menit a zasahovat do deni ve meste, vyuzijte demokratickych nastroju, prostoru mate dost. Souhlasim s J.M.

     2. Pozemšťané! Věnujte pozornost tomuto hlášení, řekl jakýsi hlas. Bylo to úžasné. Úžasně dokonalý kvadrofonní zvuk s tak mizivou mírou zkreslení, že i nebojácný muž by zaplakal.
      Hovoří k vám Prostetnik Vogon Jelc z Galaktického úřadu pro plánování hyperprostorové dopravy, pokračoval hlas. Jak nepochybně víte, plány pro rozvoj okrajových oblastí Galaxie vyžadují vybudování nové hyperprostorové expresní dálnice, která má vést vaší sluneční soustavou. Vaše planeta je bohužel jedna z těch, které jsou určeny k demolici. Celá akce bude trvat necelé dvě pozemské minuty. Děkuji vám.
      Rozhlas umlkl.
      Děs nepochopení zachvátil přihlížející pozemšťany. Hrůza se zvolna sunula shromážděnými davy, jako by to byly železné piliny na listu papíru, pod nímž se pohybuje magnet. Vtom vypukla panika, zoufalá touha prchat, jenomže nebylo kam.
      Když to Vogoni viděli, zapnuli znovu improvizovaný rozhlas:
      Nemá cenu tvářit se překvapeně. Všechny plány a příkazy k demolici jsou už padesát pozemských let vyvěšeny na vašem místním plánovacím odboru na Alfě Centauri, takže jste měli spoustu času vznášet formální protesty. Teď už je pozdě dělat kvůli tomu rozruch.
      Rozhlas opět zmlkl, jen ozvěna se nesla krajinou. Obrovité lodi se na nebi zvolna a bez námahy obrátily. Na spodku každé z nich se objevil otvor, čtverec černé prázdnoty.
      Za chvíli se někomu někde zřejmě podařilo zmocnit se vysílačky, zaměřit vlnovou délku a odvysílat vogonským lodím zprávu, orodující za planetu. Nikdo neví, co se v ní říkalo, zato všichni slyšeli odpověď. Rozhlas znovu zlobně naskočil. Hlas zněl tentokrát hodně otráveně.
      Co tím chcete říct, že jste nikdy nebyli na Alfě Centauri? Proboha, lidstvo, vždyť je to přece jen čtyři světelné roky! Je mi líto, ale když se neobtěžujete zajímat ani o místní záležitosti, je to vaše chyba.
      Energetizujte demoliční paprsky!
      Z černých otvorů vytrysklo světlo.
      Taková pitomá apatická planeta, dodal hlas na stejné vlnové délce, s tou se přece nebudu párat! Kdosi vypnul rozhlas.
      Bylo děsivé hrůzyplné ticho.
      Ozval se děsivý hrůzyplný zvuk.
      Bylo děsivé hrůzyplné ticho.
      Vogonská stavební flotila odplula do inkoustové prázdnoty poseté hvězdami.

      Ono to bylo vyvěšeno… a takhle poslat na vyžádání e-mailem by to nešlo?

      Murlo

     3. Taky mám hrozně rád Stopařova průvodce, ale srovnávání s Vogony naprosto odmítám. Rozhodně neničíme své oponenty recitováním vogonské ani jiné poesie:-)
      Jeden z nich (K.K.)

     4. Mě koukání na nesmyslný kruhák a vogonská poezie přijdou jako dobrá paralela.

      M.F.

     5. Tak který ze stávajících zastupitelů podpořil tak rozsáhlé zúžení Lnářské?? Přiznáte se proč váš hlas podpořil ostrůvky trávy širší jak chodníky a na křižovatce směrem k DDL tak obrovský záběr na pravé straně vozovky.
      O nic už nejde,tak to můžete vysvětlit.

     6. A proč by to měl někdo vysvětlovat teď, když už to stojí a jezdí po tom auta?
      Proč to někdo někde nepresentoval před tím, než se začalo stavět ?
      Proč spedice SCHENKER buduje v arealu SUKNA nakládací rampy, ke kterým budou přijíždět 40-ti tunový monstra nakládat po nově zrekonstruované ulici Lnářská? Nebo tam snad budou zajíždět přes kruháč na Tyršově náměstí a následně kolem bytovek na Kasalově pile?
      Vidíte tu logiku, tu absurditu?
      Vždyť jsme pro smích, opravdu. Každý tady po mě plive, že pořád remcám a kritizuji, vždyť se na to ale opravdu nedá koukat. To je hrozný.
      Můžete mi říkat kdo chce co chce, já si za svým názorem stojím!
      A mimochodem, ještě stále jsem se nedozvěděl, kam se podely naše kostky z Tyršova náměstí. Myslím, že to tuším, ale byl bych zase obviněn z nepodložených spekulací, které bych zřejmě musel jít vysvětlovat na některé zasedání zastupitelstva.
      Michal Marek

     7. Michale všimni si jak vypadá naše „Výzva“, 33 dní pryč a pořád téměř žádné informace. Co si o tom má člověk myslet…

     8. Já si o tom myslím své. Naprostá ignorace, neochota podat vysvětlení, která by byla konkrétní a nesla stopy konkrétních čísel.
      Z diskusí se navíc stáhl p. Dočkal, zřejmě mu to bylo porazeno, aby zbytečně nevířil politické vody těsně před komunálkami.
      Ať tato kauza dopadne jak chce, já osobně, a pokud se někdo přidá budu rád, se zasadím o to, aby další chystané akce byly včas uveřejněny, aby byl dostatek času k posouzení jak odborným komisím tak širší veřejnosti.
      Například chystaný „projekt“ rekonstrukce ulic Husova, Školní je pro mě nepřijatelný. a jsou další.
      Michal Marek

     9. No, pane Marku, zřejmě pan Dočkal disponuje soudnějšími „poradci“ než Vy…..

     10. Po tom co jste popřál štěstí sportovcům, pohanil co se dalo, už stačí jen oložit květinu na hrob neznámého vojína a je Vaše politická agitace kompletní. Ale to už tady bylo ne? 🙂

     11. Možná by bylo vhodné, kdyby jste přestal za každým příspěvkem hledat politické pozadí.
      Já jsem mladý člověk, vesměs všichni hráči Humpolecké Jiskry jsou moji osobní přátelé, nevidím tedy důvod, proč jim nepopřát hodně štěstí do víkendového turnaje – a to prosím bez politické agitace.
      Dále, to že haním co se dá není pravda. Haním to, co se mi nelíbí a za tím si stojím. Strana za kterou kandiduji rozhodně nemá ve svém předvolebním programu a ani v tom povolebním, rýpání a šťourání do provedených, prováděných a v budoucnu možná realizovaných staveb v Humpolci a přilehlém okolí.
      Vše sleduji jako obyvatel města a to že s něčím nesouhlasím je můj názor a nikoli nějaké skupiny, i když po pravdě, po reakcích lidí z Humpolce si myslím, že to vlastně názor poměrně velké skupiny je.
      Tak že takto k mé politické agitaci a to „oložení“ květiny ještě zvážím.
      S úctou
      Michal Marek

 5. Hezké nedělní odpoledne všem.
  V minulých dnech jsem navštívil stavbu – úpravu náměstí a části Dolní ulice v Havl. Brodě.
  Na náměstí jsou plochy oddělení stání aut od komunikace z velkých kostek a každá 3-tí je vyšší tak o 1 cm..
  Přechodové pruhy jsou z leštěného světlého kamane a 4 patníky vždy 2 z každé strany přechodu jsou upozorněním pro všechny.
  Na koso vyčnívající obrubník signalizuje oddělení plochy stání aut od pěšího prostoru – jen se divím kde jsou všudypřítomné normy – u Cihelny musí být zábradlí aby někdo nespadl do vody a zde v Brodě není „ta překážka“ ani vyznačena třeba žlutou barvou.!!
  (To „My v Humpolci“ budeme mít i na kruháku 3 info tabule kterým směrem se má kolem něho jezdit!!)

  Drobná vlnka v nově vydlážděné Dolní ulici u křižovatky upozorní toho, který jede z asfaltu – že má zpomalit a toho co jede z náměstí též – vjíždí do križovatky a je na vedlejší. Alespoň pro mě je to vše jasné, decentní a srozumitelné.

  Doporučuji, vážně – nevážně, všem spokojeným a nadšeným z provedených úprav Dolního náměstí a Tyršova náměstí, aby udělali výlet a jeli mrknout 18 km východním směrem. Jinak lístek do Brodu dráhou stojí 39 Kč a při zakoupení zpětné jízdenky je sleva.
  Možná, že by mohl být vypraven i zvláštní vlak, kdyby bylo moc těch, kteří chtějí více informací a srovnání pro to, aby lépe chápali nesouhlasné hlasy a začaly je brát tak, jak jsou skutečně myšleny.
  Poláček

  1. V HB jsem byl. Je to pěkné. Ale je to hlavní náměstí!!!!!!!!!!!!! Jenom tak mimochodem. Není to ještě hotové, ale je vidět, že veškerý kámen je opracovaný perfektně. Obrubníky jsou téměř leštěné:). S historií to však mnoho společného nemá. Nepoužili jedinou původní dlažební kostku ani obrubník. Vše je D O K O N A L É. Až moc. Jediné historické náměstí v okolí je pelhřimovské. Ale tam není provoz.

   1. Pokud máte možnost podívejte se do Kašperských Hor jak tam citlivě opravili náměstí a to je dlážděno,nebo lépe napsáno předlážděno z větší části z kočičích hlav.To je cit pro historii a ne jako u nás fláknout doprostřed Tyršova náměstí kruhák a prohlásit,že se to bude líbit a nebo udělat na Dolním náměstí pískoviště bez přístupu.Genius loci těchto míst radnici nic neříká,stejně jako firmě která udělala z Primatexu stříbrnou krabici,vždyť je také hezká a mnohým se líbí.Jen tak dál a za chvíli budeme mít město samé plných „hezkých“staveb,úprav a ulic nad kterými budou architekti jen kroutit v úžasu hlavami.

     1. Podpořte ve volbách nové tváře. Ne staré žraloky sloužící 3 a více období… V tom je cesta

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Jakub Cecek 3.9. Humpolec - Lokál 410

Út Srp 31 , 2010
Zajímavý koncert v rámci zářijového turné nemine také Humpolec.Více v článku. Čtěte dále:   Trestní oznámení odložena jako neodůvodněná

You May Like

Témata