Jarní výlety k rodným domům slavných. Na Vysočině jich stojí celá řada

Přestože ještě pandemie omezuje turistický ruch, cestovat mezi okresy i kraji už je možné. A jaro je vhodná příležitost k naplánování si výletů třeba k rodným domům našich známých umělců, vynálezců, sportovců i dalších významných postav historie. Z Vysočiny pochází celá řada významných osobností.

Řada z těchto stavení bývá za normálních časů přístupná turistům, což momentálně kvůli pandemii není možné. Mnohdy je ale zajímavé vidět aspoň zvenku venkovské chalupy, v nichž přišli na svět vynálezci Prokop Diviš, František Křižík nebo historik František Palacký, jehož portrét máme na tisícikoruně. Nebo vzhlédnout nahoru ke kostelní věži, v níž přišel na svět hudební skladatel Bohuslav Martinů.

Více než padesátku tipů přináší nová kniha Rodné domy slavných. Řada významných osobností má dochované domy na Vysočině. Třeba v Havlíčkově Borové je už od roku 1931 muzeum básníka a novináře Karla Havlíčka Borovského. Jeho reliéf ve štítu domu byl odhalen ještě dříve – v roce 1862 u příležitosti prvních Havlíčkovských slavností.

Krásně opravený je rodný dům Jana Kubiše, účastníka atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Domek stojí v Dolních Vilémovicích poblíž hlavní silnice. Před domem je busta, jejímiž autory jsou Bohumíra Smolejová a Stanislav F. Müller.

Oblíbení herci pocházejí z Třebíče

Na Vysočině se dochoval i rodný dům světoznámého skladatele Gustava Mahlera. I ten je dnes v Kališti u Humpolce důstojně opravený.

V centru Třebíče stojí rodné domy herců Oldřicha Navrátila a Miroslava Donutila. Ten Navrátilův stojí hned vedle náměstí v Hasskově ulici. Nese jako poznávací znamení dochovaný historický nápis Bytowy textil.

To rodný dům Miroslava Donutila, přestože je v centru, je tak trochu schovaný. Vedle řeky Jihlavy, blízko Novodvorského mostu je Hlavova ulice. A právě tam stojí. Herec tam jednou vzal režisérku Věru Chytilovou. Dům u řeky jí předem líčil jako velký a s rozlehlým dvorem. Rázná režisérka ale vše zpochybnila.

„Barák ani dvůr jí nepřišly dost velké. Řeka Jihlava pro ni byla ubohý potok. Zneuctila kdeco, nic jí nebylo svaté, ale vzpomínám na ni jen a jen pozitivně,“ vyprávěl s úsměvem Miroslav Donutil, jenž má v Třebíči už i bustu. Ne ale na rodném domě, nýbrž v Divadle Pasáž.

Landovského deska jako policejní fotka

V Havlíčkově Brodě je opatřen originální pamětní deskou stylizovanou do podoby policejní fotky rodný dům dalšího herce Pavla Landovského. A jeho kolega Lubomír Lipský má rodný dům v Pelhřimově na náměstí.

Zpátky ale od herců k vynálezci bleskosvodu Prokopu Divišovi. Ten se ze svého rodiště v Helvíkovicích vydal přes Vysočinu do Přímětic u Znojma, kde žil až do smrti. Dnes mají v Příměticích jeho památník s replikou dávného bleskosvodu. A ten je k vidění venku.

Zdroj: https://www.idnes.cz/jihlava/zpravy/vylet-rodny-dum-herec-vynalezce-umelec-vysocina-pametni-deska.A210415_603675_jihlava-zpravy_mv

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Dálniční úsek mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem je dokončen. Trvalo to tři roky a stálo dvě miliardy

Út Dub 20 , 2021
Stavbaři odstraňují omezení z dálnice D1 od Humpolce na Pelhřimovsku dál ve směru na Brno. Práce jsou součástí modernizace úseku mezi 90. kilometrem dálnice u Humpolce a 104. kilometrem u Větrného Jeníkova, který je již dokončený.
Jihozápadní obchvat Brodu může být kratší, Šmolovům se nejspíš nevyhne

You May Like

Témata