Ježci pomoc člověka ještě nepotřebují

Již v těchto dnech přinášejí lidé ochráncům přírody ježky s odůvodněním, že nepřežijí zimu. „Tato pomoc může v mnoha případech spíše uškodit,“ varuje Pavel Koubek ze sdružení Zelené srdce.

S putujícími ježky se můžeme v tomto období setkat na okrajích lesů, v zahradách a v městských parcích. S příchodem podzimu totiž intenzivně vyhledávají potravu, aby si vytvořili dostatečné tukové zásoby pro období zimního spánku. Aby mohl spát ježek až do jara, potřebuje mít před usnutím na začátku listopadu váhu kolem 500 g. V případě, že se mu nepodaří shromáždit dostatek zásob, zimu nepřežije. Takto uhynou především mláďata z podzimního období a slabí a nemocní ježci.


 


„V případě, že se nejedná o opuštěná mláďata například po úhynu matky, je zbytečné zatím ježky odnášet z jim známého prostředí a brát je do lidské péče, protože během krátké doby dokáží získat potřebnou váhu,“ vysvětluje Pavel Koubek  Lze pomoci přikrmováním, ale nikoliv mlékem, které jim poškozuje játra a může je i usmrtit. Nejvhodnější je maso z konzerv pro kočky.


 


Největší pomocí pro ježky není snaha o záchranu nemocných a slabých jedinců, ale apel na všechny řidiče, aby se jim pokusili na silnicích vyhnout. Pod koly automobilů jich každou noc zbytečně zahynou desítky. 


 

Čtěte dále:   Lampiónový průvod

myska

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Vysočina - kraj podporující dlouhověkost?

Út Zář 22 , 2009
Nejstarší obyvatelka kraje Vysočina a zřejmě i nejstarší žena v České republice oslaví ve středu 23. září 106. narozeniny. Čtěte dále:   Dramatický výjezd humpoleckých záchranářů: Julianka přišla na svět v sanitce!

You May Like

Témata