Jsou městské úřady bezmocné?

3

Při svém brouzdání po internetu jsem narazila na jistou žádost o pomoc. Jedna paní z Volar na Šumavě se se svojí výzvou obrátila na publicistický pořad ČT Reportéři jako na svoji poslední záchranu. Celá věc mě zaujala vzhledem k tomu, že k městečku Volary mám silný vztah, ale také proto, že si nelze nepovšimnout určité podobnosti případu s problémy v našem městě, ať už se jedná o zřízení nechtěné sterilizovny anebo o nadměrný noční hluk
v ulicích. Konečný úsudek pak nechávám na každém z vás.


“Žiji uprostřed Šumavy, nedaleko Šumavského národního parku, ve městě dřeva Volary. Působím tu jako praktická lékařka. Od června roku 2004 nedaleko od mého domu zahájila provoz soukromá firma R-oil, která zde bez stavebního povolení provozuje nelegálně motokros, který obtěžuje hlukem obyvatele města i turisty, kteří sem jezdí za klidem. Trénují zde motorkáři z Čech, ale i z okolních států. To by občanům Volar nevadilo, ale trénují každý den i o víkendu od rána do 17:00 hodin večer, někdy i déle. Na internetu má tento Motopark své webové stránky, kde zve k tréninku a na závody, které se konají každý třetí víkend. Já jsem poměrně tolerantní, ale ten kravál se nedá vydržet. Před rokem jsem tu zakoupila poměrně drahou nemovitost k bydlení. Imponovalo mi, jaký je tu klid a že nebudu muset dojíždět do zaměstnání. Z podobných důvodů se asi do Volar přistěhovalo více lidí, i ze zdravotních důvodů sem přišlo hodně lidí z velkých měst. Vzápětí po mém nastěhování byl zahájen provoz Motoparku, jehož pozemky, kde se provozuje motokros, jsou vzdáleny cca 500m.


Pro tyto účely firma R-oil koupila areál bývalé pily. V projektu předloženém stavebnímu odboru bylo zakreslené parkoviště s maximální rychlostí 20km/hod. V reálu tu ale trénují krosové stroje, a to bez jakékoliv zvukové izolace od okolí. Z tohoto důvodu nebylo vydáno stavební povolení. Sepsali jsme petici všech občanů, Městský úřad nás plně podpořil a na zasedání rady nás seznámil s oficiálními kroky, které učinil, aby zabránil provozu Motoparku. Každodenní nadlimitní hluk totiž vyhání i turisty, kteří přijíždí na Šumavu za klidem a pohodou. Veškeré kroky byly na nic. Úřady absolutně nespolupracují, ministerstva též, KHES i přes naměřené hodnoty hluku se bohužel za ten rok na nic nezmohla. Firma R-oil z Vodňan, která provozuje Motopark, zpočátku vůbec nekomunikovala. V červenci po roce nelegálního provozu jsme zasedli se zastupiteli, občany Volar a zástupci firmy R-oil ke kulatému stolu, kde jsme se ale jenom pohádali, jelikož zástupci firmy se tváří, že vůbec netuší, o co nám jde. Dál porušují zákon, ale hlavně obtěžují hlukem celé město. Jelikož zatím nikdo nebyl schopen zasáhnout tak razantně, aby byl zastaven provoz nebo byl upraven tak, aby neobtěžoval, myslí si, že jim to projde. Zastupitelstvo města, v čele se starostou, mě požádalo, abych jim pomohla celou věc medializovat. Doufáme totiž, že po zveřejnění této kauzy se pohnou ledy. Prosím, pomozte.


Je zajímavé a do nebe volající, že strom na zahradě, který mi boří dům, bez povolení příslušných orgánů porazit nemohu, a když na svém pozemku něco postavím bez povolení, donutí mě úřady toto zbořit. S motokrosem uprostřed Šumavy si však nikdo neví rady. Vypadá to, jako kdyby někdo Volary obětoval ve jménu velkých peněz.

myska

3 thoughts on “Jsou městské úřady bezmocné?

  1. Vcera tohle resili na Prime – porad proti srsti. Pan motokrosar povidal, ze oni neporusuji zakony, ze maji na halu kolaudacni rozhodnuti – na vyrobu z drevotriskovych desek :-)))

  2. Pani doktorko Neu…..á já ve Volarech bydlim také,ale jsem rád,že se v tom městě alespoň něco děje.Protože ještě chvíly se to na městském úřadě takhle povede dále,tak nebudete mít v té vaší ordinaci koho ošetřovat,když lidé nebudou mít práci.Já bych začal od radnice,vyházet všechny a začít s čistym štítem.Ono totiž kdo na stavební úřad ve Volarech ,kdo nedonese pěknou obálku,tak má smůlu.

    1. Zdravím anonymního Volaráka!! Zdravím jeho prostřednictvím všechny ve Volarech!! Už Vám tam chumelí?
      A nyní k Vašemu komentáři: nechci posuzovat praktiky na Vaší radnici, k tomu nejsem kompetentní. Ale nemyslím si, že motokros provozovaný přímo ve městě je to správné dění ve Volarech a zaručí Volarákům práci. Paní doktorka oprávněně kritizovala porušování zákonů a obtěžování nadměrným hlukem To je fakt, který nelze popřít. (Apropó – v které oblasti Volar bydlíte Vy? Například u nádraží vzdáleného nedaleko areálu motorky slyšet nejsou. U hřbitova, který je na druhém konci města, je hluk slyšet dost dobře.)
      Jinak vím, že situace lidí ve Volarech není růžová, v tom Vám dávám za pravdu, ať už se to týká nedostatku pracovních míst, předraženého konzumního a spotřebního zboží, romské problematiky, atd. atd. Ale koho si Volaráci na radnici zvolili, toho tam mají. Proč si tam držíte tu komunistickou kliku?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Dvacet důvodů k sexu

Út Říj 19 , 2004
Zkusili jste si někdy odpovědět na otázku, proč ženy spí s muži? Většina asi odpoví: určitě z lásky, ženy jsou romantičky. Kdepak. Není to úplná pravda. Němečtí odborníci přinášejí několik „pádných“ důvodů, proč to ženy dělají.

You May Like

Témata