Každé pondělí vychází nový díl Podcastů Kraje Vysočina

Na začátku října loňského roku spatřil světlo světa vůbec první Podcast Kraje Vysočina a jeho hostem byl bývalý nadějný tenista a nyní trenér Jakub Filipský, kterého však ve slibné kariéře zastavila četná zranění.

Od té doby už vzniklo dalších 16 dílů podcastů a jejich autoři středoškoláci Klára Zámková a David Vařílek si k mikrofonu pozvali další zajímavé hosty, kteří se na Vysočině narodili nebo s ní spojili svůj profesní a osobní život. A jak připomíná krajský radní pro oblast školství, mládeže a sportu Jan Břížďala: „Nové Podcasty Kraje Vysočina si můžete poslechnout pravidelně každé pondělí přes odkaz na webových stránkách kraje nebo přímo v aplikaci Anchor.“

Klára Zámková:

„Obdržení šance nahrávat podcasty pro samotný Kraj Vysočina pro mě bylo obrovským překvapením a dodnes tomu občas nevěřím, když to vyslovím do telefonu při hovoru s hostem nahlas. A protože takové nabídky každý druhý den do e-mailové schránky nechodí, rozhodla jsem se to zkusit. Jak nám později začala celá vize nabývat znatelnějších obrysů, bylo už jasné, že si takový projekt zaslouží dovedení do konce, tedy do prvního dílu podcastů a pak ještě dál.

Tvorba podcastů mě okamžitě svým vlastním nevšedním způsobem úplně pohltila. Nejspíš jsem si nedovedla představit, co všechno vlastně obnáší a jak komplexní dovednosti vyžaduje, dokud jsem se nezačala pokoušet o vznik prvních několika z nich. Společně s tím se ale pojí i skutečnost, že to tvůrci dá opravdu hodně – každý z podcastů znamená naučit se něco nového, a to nejen k tématu v něm probíranému, ale i k práci s lidmi či technikou.

Co se samotného výběru hostů týče, je to trochu hra s balancem, protože je potřeba vybírat ty, kteří budou zajímat mě, abych byla schopna poskládat otázky, vést rozhovor a poté jej i sestříhat, ale zároveň musím vědět, že bude mnou vybrané téma zajímat i posluchače. I proto se snažím volit témata různorodá – od dobové módy přes školství a zvířata až po pohybové aktivity. Nic z toho však nedovedu vypíchnout jako to nejzajímavější nebo nejpřínosnější, protože každé nahrávání bylo v něčem unikátní, a to ať už v přátelské atmosféře, míře nabytých informací nebo zážitcích při samotných nahráváních. Ale o tom jsem ostatně již také v jednom z Podcastů Kraje Vysočina vyprávěla.“

 

David Vařílek:

„Když mi přišel e-mail od pana radního pro školství Jana Břížďaly s nabídkou nahrávat podcasty, neváhal jsem a okamžitě se zajímal, o co přesně jde. Jsem typ člověka, který se nebrání jakékoliv zajímavé nabídce a vždy si ji rád vyslechnu. Tento projekt mě od počátku oslovil na tolik, že jsem byl stoprocentně odhodlán dovést zajímavou myšlenku až k prvnímu dílu. Na tvorbě podcastů mě baví úplně všechno, ať už se jedná vůbec o samotnou přípravu otázek, o načítání si hosta či o závěrečný střih a tvorbu perexu. Jak říkávám, jedu totální přípravu, abych z každého pozvaného člověka vyždímal to nejlepší.

Především v prvních dílech se za mikrofonem objevili zajímaví lidé z mého okolí, ať už můj bývalý tenisový trenér Jakub Filipský či kamarádka a zakladatelka jedinečné Mozkoherny Eva Fruhwirtová. Znám spoustu pozoruhodných osobností a stále jich mám několik v zásobě. Podcasty mě však zavedly a doufám budou zavádět i k velmi zajímavým hostům. Skvělým zážitkem bylo nahrávání s historikem Michalem Stehlíkem nebo nevidomým sportovcem Ondřejem Zmeškalem, jehož příběh stojí za to si poslechnout, ostatně jako úplně všechny úžasné díly tohoto stále nového projektu dvou mladých zapálených žurnalistů. V dalších dílech se můžete těšit na široké spektrum dalších pozoruhodných lidí z naše malebného regionu. Budu rád, když se povědomím o mém „miminku“, jak přezdívám Podcasty, rozšíří mezi co největší množství lidí nejen z Kraje Vysočina, ale i z ostatních koutů republiky.“

Podcasty najdete zde: https://anchor.fm/krajvysocina/episodes/Jan-Hanko–youtuber–Podcasty-Kraje-Vysoina-e1dmvdf

  • tisk@kr-vysocina.cz

Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Next Post

Dětská výtvarná soutěž Muzea Vysočiny Jihlava

Po Led 31 , 2022
Už devatenáct let pořádá Muzeum Vysočiny Jihlava fotosoutěž, která se setkává s velkým zájmem z řad veřejnosti. V hlavní kategorii soutěží dospělí a ve vedlejších se mohou účastnit studenti a žáci.

Témata