Dětská výtvarná soutěž Muzea Vysočiny Jihlava

Už devatenáct let pořádá Muzeum Vysočiny Jihlava fotosoutěž, která se setkává s velkým zájmem z řad veřejnosti. V hlavní kategorii soutěží dospělí a ve vedlejších se mohou účastnit studenti a žáci.

em z řad veřejnosti. V hlavní kategorii soutěží dospělí a ve vedlejších se mohou účastnit studenti a žáci. V žákovské skupině je zájem poměrně malý, neboť fotografování jako koníček se v útlém věku teprve formuluje. „Děti rády kreslí a malují. Proto Muzeum Vysočiny Jihlava vyhlásilo novou výtvarnou soutěž s názvem Malý ateliér pro všechny děti až do 14 let. Letošní téma jsou MOTÝLI,“ sdělil Roman Fabeš, náměstek pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů.

Fotografická soutěž jihlavského muzea PHOTOGRAPHIA NATURA je již zaběhnutou akcí, ze které vzešla vždy velmi pěkná výstava soutěžních fotografií, která se těší oblibě mezi návštěvníky muzea. Ta poslední za rok 2021 je v expoziční budově na Masarykově náměstí v Jihlavě k vidění až do 6. února. Pro mnohé fotografy z řad amatérů je toto vítanou příležitostí, jak dostat svoji fotografii na výstavu. A právě i toto by mohlo být impulzem pro děti. Když se jim podaří nakreslit nebo namalovat pěkný obrázek, je velmi pravděpodobné, že bude v příštím roce rovněž vystaven na výstavě v muzeu, která je plánována na období únor a březen 2023. A kdo se může pochlubit, že už v raném věku měl své dílo na výstavě?

 

Proto pokud máte ve svém okolí nějaké dítě, které má výtvarné nadání, určitě ho pobídněte, aby se do soutěže zapojilo. Vítána jsou dvourozměrná díla, ať již v podobě kresby, malby nebo grafiky. Vyhlášeny jsou hned tři věkové kategorie, a to od nejmenších do 6 let, druhá pro děti ve věku 6 až 10 let a poslední od 10 do 14 let. Od každého soutěžícího bude přijato v jednom roce maximálně pět výtvorů.  Soutěž je otevřená nejenom pro děti z celé České republiky, ale i ze zahraničí. Své práce můžete zanést či zaslat do muzea v průběhu letošního roku. Hned v lednu 2023 zasedne sedmičlenná porota, která vybere v každé kategorii tři nejlepší práce. Vítězové budou vyhlášeni na slavnostní vernisáži výstavy na začátku února příštího roku. Těšit se můžete na pěkné ceny a pamětní diplomy.

 

A jaké je téma pro letošek? Jak už uvedl Roman Fabeš, jsou to motýli. Ti bývají častým motivem právě v dětské tvorbě. Však poletovat motýla určitě viděl každý, neboť patří k druhému největšímu řádu hmyzu. Hned po broucích. Na světě se vyskytuje okolo 180 000 druhů. Krása motýlích křídel přitahuje pozornost. Šupinky, které pokrývají rub i líc křídel, a lom světla na nich společně s pigmenty dává vzniknout úžasným barvám. Pokud se malým malířkám i malířům podaří přenést tuto barevnou nádheru na papír, vzniknou zajisté zdařilá díla. Jestliže budete mít jakýkoliv dotaz k této výtvarné soutěži, neváhejte se obrátit přímo na jejího kurátora Pavla Bezděčku z Muzea Vysočiny Jihlava. Pokud je vám vše jasné, tak stačí vzít do ruky tužku nebo pastelky či barvy a pustit se s chutí do díla. Všem držíme pěsti.

  • Jana Komínová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz

Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Na Vysočinu lákají zmrzlé útvary. Ledopády a ledovce jsou cílem turistů

Út Úno 1 , 2022
Poslední lednový víkend mohou milovníci výletů a procházek vyrazit do přírody za kouzelnými ledopády. Najdou je na Jihlavsku, Pelhřimovsku a Žďársku. Slavnostní oheň se rozhoří na Čeřínku. Kdo má rád adrenalin, může navštívit Pístovské mokřady, konají se zde volné jízdy a soutěž v trojboji. V Polničce na Žďársku si zájemci […]

You May Like

Témata