Knižní plácek

Vařím, vaříš, vaříme

V poslední době mě zaujala, či spíše zarazila obrovská vlna různých kuchařek, které zaplavují náš knižní trh. Nic proti, když si někdo chce pochutnat na jídlu, které neumí vyrobit a koupí si na pomoc příručku napsanou odborníkem. Spíše mě udivuje, že je někdo ochoten dát peníze za „kuchařku“, z jejíž obálky se usmívá zpocená tvář Petra Novotného (a dalších velkých umělců) i kdyby tam byl recept na pytlíkovou polévku či chleba s máslem.
Zlatá Rettigová.

Minulý týden vyšly znovu Staré pověsti české (nakladatelství Lidové noviny). Tentokrát v původní podobě, bez zásahů bolševických odborníků a navíc s komentářem J. Janáčkové a K. Komárka.
Hezký počin.
Dále bych chtěl doporučit jednu hezkou beletrii z nakladatelství Argo Masopust v Romansu od Emanuela le Roy Ladurie. Autor je významný francouzský dějepisec. V únoru v době Masopustu 1580 si tamní obyvatelé nasadili masky, tančili, soutěžili a pořádali průvody. Neorganizované lidové divadlo, v němž bojovala ulice proti ulici, jedno cechovní bratrstvo proti druhému, skončilo nakonec, v důsledku léčky, kterou nastražil soudce Guérin, jedna z hlavních postav tohoto dramatu, krveprolitím.

Nakonec ve zkratce něco nového z poezie. V Mladé frontě vyšel Guillaume Apollinaire Hrdinské činy mladého donchuána a v Labyrintu Konstantin Biebl Cesta na Jávu.

Karel Kratochvíl, knihkupectví Jana Zábrany

Čtěte dále:   Filmový festival Film a dějiny - HISTORIE NA VODĚ aneb žraloci a malé ryby

Karel Kratochvíl

One thought on “Knižní plácek

  1. Miláčku, prosim neuživej slovo bolševický, můžeš užít „komunistických“, není to tak neohrabané. Peťulka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Minizkazky aneb ústa dokořán

St Říj 3 , 2001
od Lydie Junkové Čtěte dále:   Honzlův Humpolec 2023 - Na správné adrese

You May Like

Témata