Knižní plácek:

Velice mě zaujala novější kniha Iana McEvana (autora legendární Betonové zahrady)“Dítě v pravý čas.“I tentokrát se McEvan zabývá problematikou dětí, současné společnosti a vnitřními rozpory. Ale pozor, v žádném případě to není nuda! Zrovna mě tam nadchla jedna pasáž, kdy se hlavní postava Stephen rezervovaně dívá na televizi, kde probíhá jakási přiblblá TV soutěž:

I tentokrát se McEvan zabývá problematikou dětí, současné společnosti a vnitřními rozpory. Ale pozor, v žádném případě to není nuda! Zrovna mě tam nadchla jedna pasáž, kdy se hlavní postava Stephen rezervovaně dívá na televizi, kde probíhá jakási přiblblá TV soutěž:

„Obecenstvo ho však přivádělo k záchvatům divoké mizantropie. Diváci se snažili s patolízalskou dychtivostí uspokojit moderátora, toužili po jeho pochvale a byli kdykoli připraveni zatleskat, na povel jásat a mávat plastikovými cedulemi s reklamním sloganem pořadu; ta snadnost, s níž nechali ovládat svou náladu, kdy v jednu chvíli propukli v mohutný jásot a vzápětí se nechali zklidnit do ponuré vážnosti; chvíli byli rozjívení, potom trochu sentimentální a nostalgičtí; ostýchaví, zahanbení kárajícím moderátorem a poté opět rozradostnění a jásající. Tváře vystavené světlům studia patřily dospělým, rodičům, pracujícím, ale jejich výrazy náležely dětem sledujícím odpolední kouzelnické představení. Jako by byli spoutáni náboženskou úctou, když moderátor sestupoval mezi ně, tykal jim, peskoval je a vlichocoval se jim. Dává ti dost, Henry? Myslím jídla. Tak dává? Dává? No tak. Dostáváš dost? A naproti seděl Henry, bělovlasý muž v bifokálních brýlích, který by v lepším obleku klidně mohl být hlavou státu, chichotal se a významně se díval na svou ženu a potom ponořil hlavu do dlaní, zatímco všichni kolem něho řičeli smíchy a tleskali. Je snad nějaký div, že světu vládnou hlupáci, když k volebním urnám přistupují takto otupělé duše, tito >obyčejní lidé< - což byla slova, která moderátoři často užívali -, tito nedospělci, kteří netouží po ničem jiném, než aby jim řekli, kdy se mají smát? Stephen si přihnul z lahve a byl připravený zbavit je všechny volebního práva. Ba víc, chtěl je trestat, pořádně zmlátit, ne, mučit. Jak se opovažují chovat se jako děti! Jako tolerantní a rozumný člověk, za něhož se považoval, byl připravený vyslechnout argumenty, jimiž by mu někdo vysvětlil, jakému účelu tito lidé slouží a proč by jim mělo být dovoleno dál žít."

Úplně se v tomto s McEvanem, potažmo se Stephenem ztotožňuji. Zejména po včerejším dnu (21.8.2003), kdy jsem si večer pustil ČT 2, abych sledoval zajímavé a dosud nepublikované reportáže a fakta z téhož dne roku 1968. Ze zvědavosti jsem na moment přepnul na Novu a nebyl jsem zklamán. Obrazovce vévodil příšerný Petr Novotný, kterému tleskali lidé, podobni těm, které ve své knize popisuje McEvan. Ne, nezlobím se na Novu, je to jejich věc, jejich publikum. Pouze mě trochu udivuje jejich množství. Dále mě zarazilo, že 44% mladých lidí ve věku 18-29 let nemá tušení, že se u nás v roce 1968 něco dělo. Často se smějeme Američanům pro jejich přehnanou hrdost na své dějiny, ale takovýto nezájem je možná ještě smutnější.
Karel Kratochvíl

Čtěte dále:   Zálesí - podzim 2023

Karel Kratochvíl

3 thoughts on “Knižní plácek:

 1. S tím se ztotožňuji, po úspěchu pana Železného při volbách do senátu, jsem také chtěla zbavovat volebního práva. Hlavně, když se shodnem :-)Podotkla bych jen, že blbost není vrozená, ale buduje se výchovou, tak by se třeba mohli vzpamatovat rodiče a učitelé. Jestli to ještě zvládnou. Petra

  1. ZBLBNUTÍ VYLÉČITELNO !
   Používáním našeho břišního křížového pásu „PRAGA“ odstraníte během jednoho měsíce poruchy mysli , povstalé ze zděděného kretenismu , přivozené nezřízeným životem , a vyléčené stupidnosti (zblbnutí). Pro spolky zvláštní výhody! Pište si o brožuru , obsahující tisíce a tisíce poděkovacích přípisů! Jste jedním z těch nešťastných lidí,jenž zblbl? Cítíte se přes den pomateným? Pak čtěte brožuru o účincích břišního křížového pásu Praga. břišní křížový pás PRAGA pomohl tisícům idiotů,zde i v cizině! Zeptejte se těch vyléčených blbů!Přečtěte si co nám píší o zázračných účincích břišního křížového pásu PRAGA!…….tak takhle nějak se vypořádal s tímhle problémem „lipničák“ Jara Hašek ve své povídce , ze které jsem použil krátký úryvek

   a já se jen ptám – bude dost těch pásů PRAGA ?
   (měl bych o jeden zájem 🙂 )

   ilegální pierre

 2. No oni jsou lide vsude stejni. Sice Americane opravdu na svou historii hrdi jsou, ale kdyby ses zeptal nahodne vybrane skupiny obyvatel co to byla deklarace nezavislosti, tak si dude taky zpousta lidi myslet, ze je to nove menu u McDonalda. A debilnich televiznich poradu tu maji opravdu hafo. 🙂 Svet je proste takovej a lide jsou vsude stejni.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

V posteli s Annou Kournikovovou!

Pá Srp 22 , 2003
A už vám zbývají jen další dvě přání …. Anna Kournikova žije pro tenis. Buďte připraveni, že své oči budete moci pokochat na jedinečné Anně Kournikovové, která je zcela jistě důvodem, proč Bůh vynalezl tenisovou sukni. Čtěte dále:   Druhý týden na Platformě

You May Like

Témata