Komu se podaří vyfotit lišku?

12

Kde lišky dávají dobrou noc – tak by se mohlo přezdívat Humpolci. Již několik týdnů se totiž po městě pohybuje liška, která se sem z neznámých důvodů zatoulala. Humpolák podává tuto výzvu: vyfotografujte „humpoleckou“ lišku a získáte tak originální tričko.

Liška se poměrně často nechává vídávat v humpoleckých ulicích, setkal se s ní i sám starosta města již v prosinci loňského roku. Zatím v nejvíce případech byla spatřena u Čemolenu, vyskytla se ale dokonce i na Horním náměstí.


Co si počít s psovitou šelmou, která se odvážila přijít mezi lidi, to vlastně nikdo pořádně neví. Firma, která se stará o odchyt toulavých psů ve městě, se na jiné živočichy (ať už jsou to kuny, lasičky či lišky) nespecializuje. Zasáhnout nemohou ani myslivci, neboť odstřelit lišku lze pouze na honebním pozemku, mezi zástavbou střílet vysloveně nesmí. Policisté by mohli lišku zastřelit až v případě, že by někoho ohrožovala.


Přitom fakt, že jinak plaché lesní zvíře ztratilo ostych před člověkem, znamená, že něco není v pořádku. Podivné chování lišky je způsobeno buď tím, že žila v zajetí, a proto je zvyklá na člověka, nebo je nemocná. Nejzávažnější chorobou může být vzteklina, i když ta se ale na našem území u lišek už řadu let nevyskytla.


V každém případě, pokud lišku uvidíte, vyvarujte se přímého kontaktu. Neprodleně informujte městský úřad o místě jejího výskytu. Pokud čirou náhodou budete mít u sebe fotoaparát, lišku vyfotografujte a pořízené snímky zašlete na adresu redakce@humpolak.cz . Poštěstí-li se vám, že budete jako první, získáte od nás tričko s logem Humpoláka. Podmínkou je, že z fotografií bude zřejmé, že byly pořízeny v lokalitě Humpolce a nikoliv tedy někde na palouku u lesa. Fotomontáže nejsou přípustné. 🙂

 
Ilustrační foto

myska

12 thoughts on “Komu se podaří vyfotit lišku?

 1. Liška asi nemocná nebude, protože jinak by se nechala vidět ještě častěji, přestala by být plachá a nebo už by uhynula. Podle některých informací má poraněnou jednu nohu. Řek bych, že stejně jako mnoho jiných zvířat zjistila, že u popelnic se dá povečeřet snadněji než v lese. Když to nebude nutné, tak bych se o odchyt ani nepokoušel a nechal délku pobytu v Humpolci na jejím uvážení. Dobrou noc nepřeje liška, ale Pavel Koubek

  1. Na druhou stranu, co když tady to riziko vztekliny může být. Kdyby liška pokousala nějaké dítě nebo kohokoliv jiného, byla by to asi dosti nepříjemná léčebná procedura. Ale nevím, nejsem odborník. Mluvil jsem o tom s veterinářem a ten mi sdělil, že pokud se liška pohybuje v obývané části města, je zde reálná šance, že bude mít vzteklinu, ale jak napsal Pavel Koubek, může se jednat jen o poraněné zvýře, které není schopné si potravu opatřit jiným způsobem než pojídáním zbytků. Tomáš

     1. Vážení, výskyt lišek (zdravých) ve městěch není pražádná novina. Tak, jak se jinde vyskytují třeba medvědi, tak se u nás vyskytují lišky. Možnost úkrytu a bezpečnějšího vyvedení mladých je v okrajových částech měst daleko vyšší a v souvislosti s opatřováním potravy i snadnější. A výskyt lišky v Humpolci není nic ojedinělého, v „Lešovských“ stodole – bývalý areál ČML- se liška vyskytovala i dříve. Já osobně ( ještě za aktivní činnosti v MS) jsem zde lišku ulovil. Rozdíl byl pouze v tom, že zde nebyla současná výstavba. Takže nemusí být žádné velké obavy. Lišku jsem u Icomu osobně viděl a opravdu se nejevila nemocná, což dosvědčovala její plachost. Styrlitz

 2. 9.1.v 6hodin ráno jsme na ní koukali,když jsme šli z noční směny ve Valeu v CTP.Jak jsem vyšel z haly,tak od nás byla asi 8 metrů.Šla po silnici směrem k firmě BJS.Kulhala na pravou zadní nohu.Po chvilce čuchání skočila do sněhu a šla směrem k dálnici,bohužel pro ní je areál oplocený.Chtěl jsem si jí vyfotit mobilem,ale nějak jsem pozdě zareagoval.

  1. To je zřejmě ten důvod, proč se potuluje městěm. Zřejmě ji srazilo auto, tak se snaží najít potravu v blízkosti lidských obydlí. Jirka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Prohrnutý chodník - pro letošní zimu pouhá fikce?

Út Led 19 , 2010
Dostali jsme do redakce dopis jednoho nespokojeného občana (celé jméno je v redakci). Ve svém příspěvku kritizuje stav humpoleckých chodníků po sněhové nadílce.

You May Like

Témata