Kraj Vysočina podpoří středoškolské studium v zahraničí

Od začátku příštího roku začnou platit nová jednotná pravidla pro poskytování krajských studijních stipendií.

Stipendium je určeno na podporu studia ve francouzském regionu Champagne-Ardenne, v Dolním Rakousku, v Zakarpatské oblasti Ukrajiny, na Slovensku v Nitranském samosprávném kraji nebo ve finském regionu Tampere. „Žáci z Vysočiny navštěvující některou z regionálních škol si budou moci požádat o stipendium na celý školní rok tzn. na 10 měsíců nebo o krátkodobé stipendium při studiu v zahraničí v délce od čtyř do 10 měsíců,“ upřesnila Marie Kružíková, radní Kraje Vysočina pro oblast školství a dodává, že v návrhu rozpočtu na příští rok je na studijní stipendia vyčleněna částka 360 tisíc korun.

Žadatel o stipendium na celý školní rok musí splnit několik podmínek – v době podání žádosti je mladší 20 let a má trvalý pobyt v Kraji Vysočina, dále studuje na některé ze středních škol se sídlem v Kraji Vysočina a jeho studijní průměr nepřesahuje hodnotu 1,5. Po návratu ze zahraničí musí pokračovat ve studiu na své domovské škole. „Student může od kraje získat i opakovaně podporu ve výši maximálně 25 % nákladů spojených se studiem, nejvýše však 35 000 korun za školní rok. Přiznání stipendia nevylučuje financovat cestu a pobyt i z jiných veřejných nebo soukromých zdrojů.“ doplnila krajská radní Marie Kružíková.

Žádost je nutné podat do 31. ledna daného roku, ve kterém by měl student začít studovat v zahraničí. „Po zařazení studenta do programu je úkolem krajského odboru školství začít jednat se zástupci zahraničních regionů o možnostech zajištění studia na tamní škole. Je však nutné říci, že ne vždy se podaří vhodnou školu najít a proto schválení stipendia ještě neznamená, že student do zahraničí skutečně odcestuje,“ uzavřela Marie Kružíková.

Čtěte dále:   Krajské kolo Logické olympiády přivítalo nadané studenty i z Humpolce

Schválená pravidla navazují na program „Jeden rok v Champagne-Ardenne“. V rámci tohoto programu se daří už tři roky umísťovat zájemce na střední školy partnerského regionu. V současné době studuje ve Francii na gymnáziu Lycée Arago v Remeši Tereza Lacková z jihlavského gymnázia. 

Krátkodobá stipendia nejsou vázána na prospěch a studijní pobyt nezajišťuje přímo Kraj Vysočina. Výše podpory se vypočítá jako násobek počtu ukončených týdnů pobytu a částky 815 korun.

Více informací o programu studijních stipendií a formuláře žádostí budou v případě schválení krajského rozpočtu 18. prosince 2012 k dispozici na Školském portálu Kraje Vysočina v odkazu Metodiky.

www.i-vysocina.cz

Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Takový byl druholigový podzim řečí čísel.

Po Lis 19 , 2012
Od konce srpna do poloviny měsíce října odehráli muži „A“ humpolecké Jiskry, v národní házené, úvodní polovinu druhé ligy. Čtěte dále:   Tipy na víkend na Pelhřimovsku. Do Humpolce jede zahrát Brabec a Svěcený

You May Like

Témata