Kudy kolem Humpolce? To se stovka závodníků dozvěděla až na startu

Minulou sobotu se uskutečnil už šestnáctý ročník cyklozávodu S kolem kolem Humpolce. Ten je určen jak pro závodníky, tak i pro širokou veřejnost, která může celou akci pojmout jako cyklovýlet a vyrazit v kategorii pohodář, kde se nesleduje čas. Na humpoleckém Horním náměstí se během sobotního dopoledne zaregistrovalo 105 účastníků závodu. Nejmladší závodnice se narodila v roce 2017, nejstarší pohodářka pak v roce 1953.

Stejně jako v předchozích letech byly pro cyklisty připraveny dvě trasy vedoucí převážně polními a lesními cestami v okolí Humpolce, tentokrát v délce 19 a 33 km. Pohodáři si mohou vybrat, zda zvolí trasu krátkou, nebo dlouhou. Většinou vyráží i celé rodiny pohodářů včetně malých dětí v cyklovozících nebo v sedačkách. Závodníci jedou všichni automaticky dlouhou trasu, tedy s výjimkou nejmladší kategorie, ve které letos závodily děti do ročníku narození 2012. Trasy závodu jsou vždy tajné – kudy závod vede se účastníci dozví až před startem, kdy obdrží mapu s vyznačenou trasou a kontrolními body.

Závod odstartoval ve dvě hodiny odpoledne a už za necelou hodinu se do cíle přiřítil první závodník – vítěz kategorie Kluci Tobiáš Záhorský zvládl 19km trasu v čase 58:04:89. V kategorii Holky stály na bedně vítězů sestry Laura a Kristýna Štěpánovy, přičemž Laura narozená v roce 2017 byla zároveň onou nejmladší účastnicí závodu. V kategorii Junior si odnesl zlato Adam Leška s časem 1:15:45:30. Nejrychlejší ženou závodu byla Andrea Stejskalová (1:29:13:01). V seniorské kategorii nad 50 let zvítězil Jaroslav Vlček s časem 1:14:44:82.

V kategorii Muži nakonec na stupínku vítězů skončili hned čtyři jezdci místo tří. Zlato si odnesl s časem 1:10:52:30 Lukáš Herna, stříbro Matouš Prokůpek (1:14:36:63) a bronz patřil Jakubu Kratochvílovi (1:14:37:62). Všechno ale mohlo být jinak – na druhém místě málem stál Pavel Hendrych (1:14:43:24), který nakonec skončil s bramborovou medailí, protože na posledních metrech závodu tak trochu nezabočil k cíli a pokračoval vesele dál směrem k pivovaru. „Tahle zajížďka stála Pavla pár drahocenných vteřin, ale diplom a stát na bedně si rozhodně zaslouží i on,“ uvedla Vendula Marešová, ředitelka Městského kulturního a informačního střediska (MĚKIS) v Humpolci, které závod uspořádalo. „Holt žízeň po cestě byla asi už veliká,“ dodává Marešová s úsměvem. Právě díky sponzorovi závodu Rodinnému pivovaru Bernard se mohli cyklisté přímo na náměstí občerstvit točeným alko i nealko pivem. Akci dále podpořili Město Humpolec, Koupaliště Žabák, Elektrocentrum Maryška, Cyklosport Zelenka, VODAK, SDH Humpolec a Potraviny Růže.

Čtěte dále:   Humpolec už nemusí odmítat děti. Postavil novou školku