Kudy z nudy? Cestou na Orlík.

Castrum o.p.s. s hradem Orlík, jako produktem cestovního ruchu, obsadil v soutěži o cenu portálu Kudy z nudy 2009 národní agentury cestovního ruchu CZECHTOURISM, konané pod záštitou Ministerstva pro místní rozvoj, 2. místo v podkategorii „Za zábavou“.
Hlavní ceny předal ministr pro místní rozvoj ČR při slavnostním vyhlášení výsledků 17.6.2009.

Upoutávka portálu Kudy z nudy na zříceninu hradu Orlík:


Typ aktivity: Pěší turistika, Za poznáním, Za zábavou. Doporučujeme pro: Mladé a aktivní, Zvídavé rodiny.


V prostředí romantické zříceniny uvidíte a zažijete mnohé. Co vás tu čeká? Zachovaná hranolová věž, druhá hradní brána, bašta, zbytky opevnění a podsklepených paláců a černá hradní kuchyně, v níž byla rekonstruována chlebová pec. A hlavně řada akcí!


Hlavní věž
Severní, nejsnáze napadnutelnou stranu i starou vstupní bránu chránila nakoso postavená čtverhranná věž o základně 5,5 metru. Byla dutá a vysoká asi 25 metrů. Chodilo se do ní po dřevěném můstku z protilehlého starého paláce. Můstek mohli obránci v době nebezpečí odstranit a tím se věž stala nepřístupnou.

Starý palác
Starý hradní palác tvořil jižní a západní část jádra. Zřejmě se skládal ze třech prostor určených k obývání a z podkroví. Podle nálezů byly interiéry vybaveny několika kachlovými kamny, které prostory vyhřívaly. Součástí paláce se stala později i malá kaple. Brána a bašta – Druhá brána a bašta jsou součástí opevnění, které vzniklo někdy v první polovině 15. století za pánů z Leskovce. Dnes jsou tyto dvě stavby jedny z nejzachovalejších na celém hradě. Na bráně je dobře patrné, že vstup do ní chránil malý dvojkladkový padací most a dvojice vrat. Boční branka pak vedla do prostoru před věží, původně zřejmě chráněného parkánem. Bašta je pak hezkou ukázkou opevňovací techniky z poloviny 15. století.

Hradní kuchyň
Tato stavba poblíž první brány byla původně baštou, v které Leskovcové nebo Trčkové zřídili hradní kuchyni. V roce 1996 zde archeologický výzkum nalezl zbytky chlebové pece, otevřené ohniště a rožniště (chlebová pec byla později obnovená a je dnes funkční).

Nový palác a bastion
V severní části areálu vznikl v 16. století nový renesanční palác s přilehlým bastionem, jenž chránil hlavní vstup do hradu. Z celého nového komplexu se do dnešních dnů dochovalo obvodové zdivo. Jsou v něm patrné některé okenní otvory a kapsy po stropních trámech.

Zajímavosti
Rekonstuovaná chlebová pec, opravená studna v podhradí Orlíka, za zhlédnutí stojí i novodobá funkční replika středověké keramické pece. Okolo hradu prochází Naučná stezka Březina – jednotlivá zastavení k historii Humpolecka, přírodním zajímavostem.

Čtěte dále:   VIDEO: Hrady Orlík nad Humpolcem

 


Více informací: http://www.kudyznudy.cz/cs/index.html


 


 


 

myska

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Pozvánka na 18. zasedání Zastupitelstva města Humpolec

Čt Čvn 18 , 2009
Zasedání se bude konat ve středu 24.června od 15:00 hodin ve velké zasedací místnosti městského úřadu. Projednávat se bude mimo jiné udělení pamětních medailí Dr. Aleše Hrdličky, medailí za zásluhy v občanské rovině, způsob prodeje pozemků na rodinné domy v Mírové ulici a dotační programy na příští rok. Čtěte dále: […]

You May Like

Témata