Lidi nelákají taneční zábavy ani koncerty vážné hudby

Je sobota večer. V počátecké Sokolovně se pořádá taneční zábava. Strávit večer tancem za doprovodu živé hudby přichází ale pouze pět lidí. Pro Kulturní zařízení v Počátkách to znamená jediné – prodělek.

„Počítali jsme s tím, že na zábavu přijde hodně lidí a vyděláme na . Měli jsme připravené i občerstvení. Docela nás to mrzí a nejen kvůli penězům,“ líčila Ludmila Marková, vedoucí počáteckých kulturních zařízení.

Na taneční zábavě v Počátkách prodělali na pět tisíc korun. Fiaskem skončilo i letošní vystoupení baviče Miroslava Donutila. „Na jeho pořad do Sokolovny přišlo pětatřicet lidí. „Doufám, že se situace zlepší příští rok, až budeme akce pořádat v opravené budově kina, kde budou lepší podmínky,“ pokračovala Marková.

Zájem o Cimrmany

S podobným problémem se ale nepotýkají pouze pořadatelé kulturních akcí na malých městech. Své o tom vědí například i v Humpolci. Tam obvykle nejméně lidí zavítá na koncerty vážné hudby.

„Na koncert k oslavám výročí narození skladatele Gustava Mahlera přišlo tolik lidí, že by se dali spočítat na prstech jedné ruky,“ popsala Marcela Kubíčková, vedoucí humpoleckých kulturních zařízení.

O něco úspěšnější byl podle ní varhanní koncert. „Lidi ale přitáhlo vystoupení Jakuba Smolíka, které se koná v pátek. To je vyprodané,“ pochvalovala si Kubíčková. Nezklame ani vystoupení Divadla Járy Cimrmana. To letos do Humpolce přiveze svoji hru Švestka. „O Cimrmany je vždy velký zájem. Letos u nás zahrají v prosinci. Předprodej vstupenek zahajujeme už zítra. Počítáme, že se po lístcích jen zapráší,“ doplnila Kubíčková.

Jak dodala, bez příspěvků od města by se ale neobešli. Cena, kterou lidé zaplatí za vstupenku na kulturní akci, totiž většinou pokryje pouze honoráře účinkujících. „Na zaplacení šatnářky, osvětlovačů a dalších nákladů včetně energií nám musí přispívat město,“ potvrdila Marcela Kubíčková. Pytel s návštěvníky kulturních akcí se často neroztrhne ani v Pelhřimově.

Čtěte dále:   Divadelní soubor Karla Čapka Třešť - Jmenuji se Christopher

Situace se zlepšila

„Lidí na kulturní akce obecně chodí málo, i když za posledních několik let se návštěvnost o něco zlepšila,“ sdělil Martin Ecler, vedoucí pelhřimovských kulturních zařízení s tím, že se nedá říct, že by na nějaké akci výrazně prodělali. „Malou návštěvnost jsme zaznamenali na hudebním pořadu Vzpomínka na Petra Nováka. Naopak návštěvnicky vděčný byl koncert Lucie Bílé nebo tradiční Poutník Fest,“ prozradil Ecler.

Ilustrační foto.

Ilustrační foto.

Převzato z deníku Pelhřimovska. Autor: Nela Kyselová

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

V maturitní generálce dopadla nejlépe Vysočina

St Lis 3 , 2010
Nejlépe z celé republiky dopadli v generálce státních maturit studenti na Vysočině. Ke zkouškám se přihlásily všechny střední školy. Naopak v krajích, kde se proti státním maturitám protestovalo, se to projevilo i na výsledcích. Čtěte dále:   Vánoční odpoledne

You May Like

Témata