V maturitní generálce dopadla nejlépe Vysočina

Nejlépe z celé republiky dopadli v generálce státních maturit studenti na Vysočině. Ke zkouškám se přihlásily všechny střední školy. Naopak v krajích, kde se proti státním maturitám protestovalo, se to projevilo i na výsledcích.

„Ze všech krajů v zemi byly nejúspěšnější školy na Vysočině. Za nimi skončil Jihočeský a Pardubický kraj,“ sdělil na tiskové konferenci Pavel Zelený, ředitel Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání Cermat, které odpovídá za státní maturity. Na chvostu pak skončily školy z Karlovarského, Ústeckého a Moravskoslezského kraje.


Školy v kraji jsou podle výzkumů dlouhodobě nejlepší


Proč jsou střední školy právě na Vysočině dobré? „V tomto kraji jako jediném se připojily k maturitní generálce všechny střední školy. Studenti byli výborně připravováni. V krajích, kde byly protesty proti státním maturitám, se to projevilo i na výsledcích. A školy na Vysočině jsou tradičně nejlepší. To ukazují dlouholeté průzkumy,“ upřesnil mluvčí Cermatu Petr Habáň.


„To je zpráva, která mě nesmírně těší. Máme šikovné kantory i studenty. Na našich středních školách nechybějí vzdělaní učitelé, což se také odráží v kvalitě vzdělávání,“ míní krajská radní pro školství Marie Kružíková.


„Vysvědčení“ dostanou studenti ve středu


Kompletní výsledky by se měly do škol dostat ve středu 3. listopadu, pravděpodobně během dopoledne. Kdo si ale myslí, že porovná úroveň konkrétní školy s ostatními, má smůlu. „Nebudeme rozhodně dělat tabulky škol podle úspěšnosti,“ sdělil mluvčí ministerstva školství Václav Koukolíček.


Alespoň studenti budou vědět, na čem jsou. „Každý žák obdrží protokol s výsledkem, takové maturitní vysvědčení. U předmětů budou bodové hodnoty vyjádřené v procentech,“ popsal Zelený. Studenti si výsledky porovnají s procenty uvedenými v přiložené tabulce. Tato procenta ukazují hranici úspěšnosti, tedy toho, zda žák prošel, či nikoli.


Hranice úspěšnosti pro ostré maturity v příštím roce je už stanovena. Aby student „prošel“ z matematiky za čtyři, potřebuje 33 procent z maximálního počtu bodů. U češtiny je to 45 procent a u ostatních předmětů 33 procent.

Čtěte dále:   Nové obory na školách: na Pelhřimovsku bude Praktická setra i nové lyceum

U zkoušky z dospělosti nanečisto se zapotilo 94 tisíc studentů z 1 225 středních škol. Na Vysočině je dělalo na pět tisíc maturantů ze všech 62 středních škol.


Nejlépe dopadla gymnázia, kde se předpokládá nízké riziko neúspěšnosti při ostrých maturitách. Horší to budou mít žáci středních odborných škol i těch soukromých a církevních.


Se státní maturitou budou nejvíc zápasit střední odborná učiliště s maturitními obory. U generálky totiž neuspělo přes 30 procent studentů. Největší svízelí byla matematika. „Tam končily znalosti některých na úrovni deváté třídy základní školy,“ upozornil Dobeš.


Zdroj: http://jihlava.idnes.cz/v-maturitni-generalce-dopadla-nejlepe-vysocina-fri-/jihlava-zpravy.asp?c=A101102_1476227_jihlava-zpravy_bor

myska

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Město pro byznys: Pelhřimov je v celostátní elitní desítce

St Lis 3 , 2010
Ve třetím ročníku srovnávacího výzkumu o Cenu týdeníku Ekonom Města pro byznys, který vyhodnocuje podmínky pro podnikání ve 205 českých a moravských městech, se umístil na prvním místě Písek. Na druhém místě se umístila Nová Paka a na místě třetím Prostějov. Pelhřimov obsadil desátou příčku a Humpolec skončil až čtyřiadvacátý. […]

You May Like

Témata