Město pro byznys: Pelhřimov je v celostátní elitní desítce

5

Ve třetím ročníku srovnávacího výzkumu o Cenu týdeníku Ekonom Města pro byznys, který vyhodnocuje podmínky pro podnikání ve 205 českých a moravských městech, se umístil na prvním místě Písek. Na druhém místě se umístila Nová Paka a na místě třetím Prostějov. Pelhřimov obsadil desátou příčku a Humpolec skončil až čtyřiadvacátý.

Jenom devět měst v republice přeje podnikání ještě více než Pelhřimov. A hlavní zásluhu na tomto úspěchu mají úředníci. Tato zjištění vyplývají z právě vydaných celostátních výsledků ankety Město pro byznys.
Pelhřimov uzavírá v tomto prestižním žebříčku 205 českých měst elitní desítku, čímž se stal tahounem celé Vysočiny. Jihlava je třináctá, Havlíčkův Brod dvacátý.


„Pelhřimovská radnice má nadprůměrný podíl kapitálových investic, vynikající rating hospodaření a patří k nejúspěšnějším žadatelům o evropské dotace. Nadprůměrnou spokojenost s prací radnice vykazují i samotní podnikatelé,“ shrnul klíčové poznatky Michal Kaderka ze společnosti Datank zodpovědné za průzkum.


Hodnotitelé si při sledování padesáti kritérií rozdělených do celkem šesti oblastí všimli i několika dalších zvýhodňujících detailů. Třeba, že v Pelhřimově je nadprůměrný počet podniků s padesáti a více pracovníky, že mezi nezaměstnanými je o více než polovinu méně dlouhodobě nezaměstnaných, než bývá zvykem. Ve prospěch města svědčí i údaje o relativně nízké kriminalitě a nadprůměrné kapacitě mateřských škol.


Starostu Leopolda Bambulu zpráva ohledně spokojenosti živnostníků s přístupem městských úředníků potěšila. „Zjištění je to příjemné. V otázce vstřícnosti vůči podnikatelům jsme se za uplynulé období snažili udělat celou řadu kroků a budeme v nich pokračovat,“ přislíbil Bambula.


Konkrétně to znamená přípravu otevření průmyslové zóny Polní Dvůr. Zatímco Lhotku obsadily převážně střední a velké firmy, prostor ve Skrýšovské ulici ocení především drobnější živnostníci. Dlužno podotknout, že Pelhřimovští vlastně obhájili své loňské umístění, desátí byli i vloni.

Čtěte dále:   Opraváři do Humpolce, kováři do Světlé. Školy čeká akce kulový blesk

Tehdy se ale vyhříval na výsluní pozornosti Humpolec, který skončil druhý. Rok předtím dokonce celou anketu vyhrál. Tentokrát pohořel, na tradiční podnikatelskou mekku těžící ze sousedství s dálnicí zbyla čtyřiadvacátá příčka. Zazářil pouze v oblasti cenových podmínek, je třetím nejlevnějším městem v kraji.


„Oproti předchozímu roku se posunula vzhůru větší města. Nevím, možná je to tím, že se lehce pozměnila metodika hodnocení, u nás se toho snad až tolik nezměnilo. Našim pelhřimovským kolegům každopádně ze srdce blahopřeji,“ nezapřel v sobě sportovce humpolecký starosta Jiří Kučera.


Ještě výraznější ústup zaznamenali Pacovští. Z loňské „bramborové“ medaile značící čtvrté místo je devětaosmdesátá příčka v republice.
Hřát je může jedině skutečnost, že jsou druhým nejlevnějším městem v republice. Nižší cenové podmínky pro podnikání i život nabízí jenom ocelářský Třinec. „Jsme poměrně daleko od dálnice, cenově konkurovat lépe položeným městům by ani nebylo rozumné,“ konstatoval pacovský starosta Lukáš Vlček.


Převzato z Pelhřimovského deníku: http://pelhrimovsky.denik.cz/zpravy_region/20101102_mesto_byznys.html

myska

5 thoughts on “Město pro byznys: Pelhřimov je v celostátní elitní desítce

 1. HUMPOLEC je takové město pro byznys ,že všichni všichni větší podnikatemé jsou nahlášeni v Praze nebo min.v Havl.Brodě . 🙂

   1. Kontrola finančního úřadu v Humpolci – 1x za 4 roky
    Kontrola finančního úřadu v Praze 7 – 1x za 127 let
    Volba je myslím si jasná a zřejmá 🙂

     1. Nejsem úplně v obraze, ale má někdo zkušenost jestli humpolecký FÚ kontroluje tak často i slušné podnikatele a firmy, nebo jenom ty co moc nechtějí dodržovat zákony a platit daně ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Znáte své město? - IV

Čt Lis 4 , 2010
Staré fotografie jsou krásné a také trochu smutné. V mnoha případech je ten kousek mnohdy již zažloutlého papíru to jediné, co zůstalo po světě, který byl a už není a nikdy nebude. I proto si tyto staré snímky zaslouží určitou pietu a naši pozornost. Ty zmrazené chvilky minulého času bychom […]

You May Like

Témata