Malé zamyšlení nad vulgární mluvou

8

Tak jsem si na sebe vyslechla výtku, že prý ve svém písemném projevu používám hrubé výrazy – tzv. „sprostá“ slova. Uznávám, jsem si toho vědoma. MEA MAXIMA CULPA.
Když ono je to těžké psát slušně, že. Pokud chci například ocitovat předsedu Humpoláka, tak v rámci zachování autentičnosti nemohu psát slušně, a to z jednoho prostého důvodu – on slušně nemluví.

A jestliže chci vyjádřit naprostou hrůzu a zděšení nad tím, že místo abych zhubla, přiberu další nadbytečné kilogramy, co je na tom špatného, že použiji výraz plně vystihující stav mého naprostého zoufalství? Nehledě na to, že takové slovo “prdel” patří dle mého soudu do zlatého fondu jazyka českého. Mám snad používat výrazy jako “hýžďové svalstvo” anebo “sedinka”? Ostatně, když se podívám na svoji pánevní oblast (zadní část), tak rozhodně nemám pocit, že bych tam shlédla nějakou sedinku. Já tam tedy vidím pořádnou …!
No, ona by asi dáma (navíc mého věku) měla mluvit slušným jazykem a neužívat vulgarismy jak na běžícím pásu. Já se ale za dámu nepovažuji ( teď nevím, zda naštěstí či bohužel) a navíc dost dobře nechápu, proč u mužů jsou vulgární slova považována za standard, zatímco ženy by se měly chovat distingovaně. Upozorňuji, že já jsem si své pohlaví nevybrala a tudíž za to nepřebírám žádnou zodpovědnost. Já chci ve svém vyjadřování rovnoprávnost!  🙂
Pravdou zůstává, že mluva nás všech za poslední roky poněkud zhroubla. Když si vzpomenu na své prarodiče, nemohu si vybavit, že by kdy moje babička použila nějaké to sprostější slůvko, u dědečka si pamatuji na výraz toho nejhoršího rozhořčení, převzatý z němčiny: “Himml Hergott !”, což značí “Panebože na nebesích!”.
No jo, ale když si třeba ukopnu palec u nohy, copak se mi uleví zvoláním : “Kakraholte!” ? Já nevím, jak vám, ale mně bolest poleví jedině tehdy, když svůj palec, a s ním celý svět, pošlu kamsi.


těch dříve narozených si určitě každý vzpomene na slavné estrády Vladimíra Menšíka. Dnešní šedesátníci a sedmdesátníci mravokárně zdvihající prst nad dnešní slovní obhroublostí tehdy řvali smíchy, když pan Menšík ve svém vystoupení použil slovo “hovno” nebo “prdel”. Na to existují zvukové záznamy! Ovšem dnes, když zazní v televizi nějaký ten hrubší výrok, davy obecenstva sepisují odsuzující panflety a zasílají je do televizních redakcí. Trošku mi to zavání pokrytectvím – doma se hovoří neslušně, ale na televizních obrazovkách by to mělo vypadat, jako že žádná jiná mluva, než-li ta spisovná, neexistuje. Samozřejmě, určitě redaktor zpravodajské relace nemůže pronést do éteru větu, že “ten sviňák (dejme tomu) Vocásek řekl při projednávání zákona v parlamentu takovou p……u, že by za to zasloužil uřezat ke”. Pokud to ale sdělí člověk (po pěti pivech) celé hospodě, nikoho to nepohorší a všem je jasné, co je ten Vocásek zač. A o tom to je – používat na každém místě slova vhodná a náležející k danému prostředí. Až budu psát nějakou úřední žádost, určitě leckterá slůvka ze své jadrné slovní zásoby vynechám. Pokud ale popisuji průběh valné hromady Humpoláka s vědomím, že číst to budou vesměs lidé, kteří se tohoto jednání zúčastnili a které svým vyjadřováním nepobouřím, nelze se užití některých ostřejších výrazů vyvarovat.

Čtěte dále:   V Pavlově loni pečovali o 1 291 živočichů

Omlouvám se tímto všem útlocitným povahám a pokud jim můj písemný projev způsobuje nějakou psychickou újmu, ať prostě moje příspěvky nečtou. A také si myslím, že důležitější než “mluvit slušně” je “chovat se slušně”. Nefandím zrovna lidem, co schovávají svůj pokřivený charakter za nějaké “och – ach”. Dovolte mi závěrem, abych zde ocitovala jednu takovou moudrost: “Slovo sbližuje lidi, a proto se máme snažiti mluvit tak, aby nám všichni mohli rozuměti a aby vše, co mluvíme, byla pravda.” (Tohle by měli mít všichni politici vyraženo na svém kancelářském stole zlatým písmem.) A já vám tedy řeknu něco, čemu budete rozumět úplně všichni a co je ve větší míře pravdou: “Ať už mluvíme slušně, či neslušně, hovno nám smrdí všem stejně!”


(Omlouvám se! Omlouvám se! Omlouvám se! Ale tohle říká můj tatínek, já jen čerpám ze zkušeností stáří…)

myska

8 thoughts on “Malé zamyšlení nad vulgární mluvou

 1. Plně souhlasím s tím, že mluvit vulgárně neni zas až tak hrozné,jak z toho někteří lidé dělají(převážně staří lidé).Nejlepší je,že ze sebe dělají mravokárce a přitom když si myslí že je nikdo neslyší tak mluví hůř než dlaždič.Tím sem omylem urazila již bývalého profesora na gymplu.Myslím si,že když nám něco vyprávíte tak musíte používat slova,která tu situaci vystuhují.A mimochodem názor vašeho tatínka se mi velmi líbí:)

  1. Díky, díky za uznání tatínkova výroku. Mimochodem říká ještě jeden moc pěkný: „Velká prdel je lepší než velký věno.“ Tak si to, Bobečku, pamatujte, až se budete vdávat a ženich bude chtít ohoblovat budoucího tchána. :-))

  1. Pane doktore,tim citatem je mysleno, ze lejno je citit kazdemu, a to vice ci mene ale K A Z D E M U! Jako doktor musite preci vedet, ze nikomu lejno nevoni, ani tomu, kdo by zil jenom z rani rosy a ptaciho zpevu.

 2. Vazena „Mysko“ plne s Vami souhlasim! Sprosty nemusi byt ten, kdo sproste mluvi. Zalezi, jak tu „sprostotu“ poda a jakou si pri tom zachova uroven. V takovem pripade to neni vubec sproste, naopak, cloveka to jen potesi, ze nejenom on je nekdy sprosty. Moje zkusenost je, ze spousta tech, co mluvi bez jedineho sprosteho slova jsou ti nejvetsi hulvati a sprostaci. A dokazi urazet bez mrknuti oka a planovane. Radeji si vyslechnu ze jsem KRAVA, nez radu, ze bych mela navstivit oddeleni pro dusevne nemocne!
  Preji vam vice zajemcu na teto diskusi.

 3. No přál bych vám v sobotu na fotbale vidět „distingované stáří“ 🙂
  Z neznámých důvodů v autobusu Polné přivezli i několik lidí, k nimž díky jejich vizáži (65-70 let) mladší automaticky cítí respekt.
  Poté co ovšem tito rádoby fanoušci otevřeli huby (ústa je v tomto případě nepatřičný výraz) respekt k „moudrému stáří“ zmizel jak pára nad hrncem…:-) Neuvěřitelná smršť zášti vůči všemu humpoleckému, věty vystavěné pouze z vulgarismů a předložek a spojek…no prostě byli zralí aby jim někdo dal přes ty neomalené huby. To že k tomu nedošlo bylo z části dílo jejich vetché vizáže a toho že po několikerém důrazném napomenutí přece jen „ubrali plyn“ a byli zticha.
  Pak věřte tomu že stáří přináší moudrost…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Kavka málem šokoval

Út Úno 15 , 2005
Humpolečtí hokejisté ve finále krajského přeboru sice prohráli s vysokým favoritem z Velkého Meziříčí, ale v závěru se málem zrodilo překvapení. Čtěte dále:   Sportovně zábavné dopoledne pro seniory

You May Like

Témata