„Máte doma zeď? A můžeme ji vidět?“ Jak malovat a tvořit svět tak, jak ho cítíte, ukazují nové výstavy v Česku

Výstava nejznámější české sochařky, intervence do humpoleckých domácností a štýrský malíř a česká malířka v Krumlově. Rozmanité aktuální výstavy napříč republikou recenzují v rámci projektu Mladá kritika studenti Katedry teorie a dějin umění z pražské UMPRUM.

Z ulice do obýváku, z obýváku do galerie. Kde končí veřejné a začíná soukromé?

8smička: Nic není problém. Výstava potrvá do 1. října
Recenzi napsala Hana Havlíčková

Výstava Nic není problém v humpolecké galerii 8smička

„Máte doma zeď? A můžeme ji vidět?“ Tak zněla výzva humpolecké galerie 8smička uveřejněná začátkem února na sociálních sítích.

Výměnou za pár metrů čtverečních bílé zdi nabízela obyvatelům Humpolce možnost pyšnit se nástěnnou malbou od současných umělců a stát se součástí připravované výstavy.

Výsledek této spolupráce lze pod názvem Nic není problém aktuálně spatřit v budově galerie. Za originály byste ovšem museli podniknout nelehkou cestu. Skrývají se totiž za zavřenými dveřmi celkem šestnácti domácností.

Hra s několikanásobným prolínáním soukromého a veřejného se odráží v pojetí celého projektu. Náměty z městské krajiny se objevují přímo v kresbách uvnitř domácností.

Do jejich intimního prostředí mohou pak návštěvníci výstavy nahlédnout skrze fotografie, téměř jako by se dívali dovnitř otevřeným oknem. Na takové šmíráctví je běžnou odpovědí zatažení závěsů. Zde ale zatažené závěsy nahrazují dveře 8smičky otevřené dokořán.

Trio umělců – David Böhm, Vladimír 518 a Jiří Franta – společně podniklo hlubinný průzkum prostředí města Humpolce.

Pokračování zde: https://denikn.cz/1239220/mate-doma-zed-a-muzeme-ji-videt-jak-malovat-a-tvorit-svet-tak-jak-ho-citite-ukazuji-nove-vystavy-v-cesku/

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Píšou o Humpolci: Otevřel nejrychlejší dobíjecí hub v Česku, dnešní vozy ho neumí využít naplno

St Zář 27 , 2023
Ve Vystrkově u Humpolce se otevřela nejmodernější a nejvýkonnější dobíjecí stanice pro elektromobily ve střední a východní Evropě. Společnost E.ON uvedla do provozu stojan o výkonu 400 kilowatt. Nabití osobního auta je u něj otázkou minut. Zatím však neexistuje vůz, který by plný výkon využil.

You May Like

Témata