MDŽ – přežitek anebo něco víc?

4

Tento den se po delší pauze znovu zařadil mezi uznávané svátky. Pánové, ruku na srdce – kdo z vás včera popřál své přítelkyni, partnerce, mamince, babičce a předal třeba jen malou kytičku? Zřejmě málokdo, a to jen proto, že byl tento svátek v době totality zdiskreditován komunistickou ideologií a v nových časech se na něj tak nějak pozapomnělo. Někteří muži se také staví k svátku odmítavě s uvedením důvodu, že oni nemají na oplátku nějaký mužský mezinárodní den. Ale museli snad někdy někde muži bojovat za volební právo, za právo na vzdělání, za účast ve veřejném životě, za ekonomickou nezávislost?


Historie svátku sahá až do února roku 1908, kdy americké ženy uspořádaly první Den žen a demonstrovaly za svá hlasovací, politická a ekonomická práva. Impulsem byla i demonstrace 40 000 newyorských dělnic v roce 1909 proti těžkým pracovním podmínkám. V roce 1910 na Mezinárodní ženské konferenci v Kodani bylo rozhodnuto, že bude určen jeden den, který bude významným datem pro všechny ženy na celém světě. Již o rok později se MDŽ slavil poprvé 19.března v Německu, Rakousku, Dánsku a Švýcarsku. Ženy, podporovány muži (!) , požadovaly na rozsáhlých demonstracích volební právo a konec diskriminace v zaměstnání. Datum 8.března bylo nakonec vybráno na památku ženských nepokojů proti válce a bídě v roce 1917 v Petrohradě. V roce 1975 byl svátek oficiálně uznán Organizací spojených národů a v důsledku toho jej přijaly mnohé národní vlády, které o jeho existenci neměly dříve ani tušení. 8.březen je rovněž každoročně výrazně připomínán v Evropské unii. V komunistickém Československu býval dnem plným pompézních oslav, ve své podstatě šlo však o záležitost spíše tragikomickou. Ženy dostaly rudý karafiát, mýdlo a ručník nebo poukázku na nákup kuchyňských potřeb a muži se do němoty opili. Proto však není třeba MDŽ zatracovat, ale spíše mu navrátit původní smysl a jeho lidskoprávní význam. Stejným způsobem byl totiž zneužit i Svátek matek, a to ve 20. a 30.letech německými národními socialisty, kteří v rámci své fašistické ideologie vysoko vyzdvihovali mateřství německých žen.


Čtěte dále:   O lipnické Kateřině

Čechách byl po roce 1989 8.březen vytěsněn z kalendářů i z obecného povědomí a nahrazen Dnem matek. Den matek je ale ve svém smyslu jiným svátkem – byl vyhlášen státním svátkem v USA v roce 1914, aby alespoň jeden den v roce bylo vysloveno uznání opomíjené práci matek – žen v domácnosti. Naši poslanci vrátili MDŽ zpět do hry v loňském roce, kdy schválili novelu zákona o státních svátcích. Zda bude tento svátek všeobecně uznán a dán mu nový rozměr, bude záležet především na mužích, ale samozřejmě svým způsobem i na ženách. V každém případě je významným dnem, který se týká poloviny lidstva. Připomíná, že rovnoprávné postavení žen – i když třeba u nás tomu tak formálně je – není vůbec samozřejmé. A zda slavit, či neslavit? To už je na každém z nás.

myska

4 thoughts on “MDŽ – přežitek anebo něco víc?

  1. To všechno je sice pravda, historii tohoto svátku znám, nicméně se ani já nemohu zbavit té pachuti slavení svátku po bolševicku. Asi to ve většině mužů, ale i žen zanechalo nechuť k oslavám. Souhlasím s tím, že ženy se musely probojovávat do popředí zájmu mnohem složitěji a s riziky, které muže většinou nepostihují. Je i pravda, že alespoň v EU mají ženy menší ohodnocení v zaměstnání za stejné výkony. Na druhou stranu se tyto rozdíly pomalu smazávají.
    Nevěřím ale tomu, že jakékoliv nařízení (zákonem dané stavy žen v úřadech, vládě, odborových funkcích atd.) pozitivně tento problém ovlivní. Je třeba se zbavit nejprve předsudků a vyjadřovat obdiv k ženám ne na povel 8. března, ale kdykoliv spontáně. Myslím, že většina žen to spíše ocení.
    Karel Kratochvíl

  2. Svátek sám o sobě je asi dobrý, ale ti zkurvení komunisti nám ho tak nutili, že ho dnes nemůžu ani cítit. Bohužel si většina národa neuvědomuje, co s námi ten režim provedl a nyní mají komančové 25 % podporu. Lidi probuďte se !!!!!!!!!!

  3. Ti zasraní komunisti toho zkurvili tolik, že to MDŽ už je to poslední. Ale opravdu lidi, copak nevidíte, že byli horší než Hitler a vy těm hajzlům vyjadřujete 25 % podporu ?!!
    Že se nestydíte !!!!!!!!

    1. 25% potencionálních voličů komunistů je opravdu alarmující cifra. No jo, ale kde je nějaké východisko? Alternativa ČSSD nebo ODS? K smíchu! Čemu se lidi divíte, to nemohlo jinak dopadnout. A bude hůř!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Humpolec i bez kouče Hájka předvedl doslova kanonádu

Čt Bře 10 , 2005
Podle termínové listiny už jen jeden víkend zbývá do startu fotbalové Poutník ligy. V kraji mají mužstva zimu o týden delší, ale jejich příprava už také finišuje. Do dobré formy se zřejmě dostal Humpolec, který doslova rozstřílel Věžnici. Čtěte dále:   Hasičské akce na Pelhřimovsku: dny otevřených dveří i oslavy […]

You May Like

Témata