Mladý varhaník z Humpolce

7

Mladý varhaník z Humpolce si zahrál v jednom z největších kostelů na světě, u sv. Petra ve Vatikánu

27. leden 2020

Málokdy se stane, aby v něm pro tisíce poutníků hrál na varhany český muzikant, navíc mladík, kterému je pouhých 22 let. Lukáši Dvořákovi z Humpolce se to podařilo loni v listopadu při pouti ke třicátému výročí svatořečení Anežky České, kdy ve svatopetrském dómu doprovázel bohoslužbu.

Varhaník

Lukáš Dvořák vystudoval Pražskou konzervatoř a teď je v prvním ročníku HAMU, kde studuje varhany a dirigování zároveň na konzervatoři. Kromě toho pravidelně hrává v Praze na Vyšehradě a částečně učí na humpolecké základní umělecké škole.

Klepaly se mu ruce

„Klepaly se mi ruce úplně šíleně, ale byla tam místa, která jsem si nepopsatelně užil. Ty varhany byly nádherné. Každé varhany jsou jiné a u svatého Petra ve Vatikánu to bylo komplikované v tom, že jsme si to předem nezkusili a já jsem jejich první tón slyšel až v tu chvíli, kdy to šlo tím přímým přenosem a poslouchaly ty tisíce lidí. Aby ty varhany uhrály ten ohromný chrám, tak jsou kolosální a my jsme se samozřejmě chystali předem, byla to mravenčí práce týdny, měsíce předem,“ přiznává mladý varhaník.

U varhan tráví většinu času – z Prahy jezdí na víkendy domů, kde hraje v humpoleckém kostele svatého Mikuláše. Přesto má i koníčky, rád cestuje nebo jezdí s kamarády na kole.

Petr

7 thoughts on “Mladý varhaník z Humpolce

          1. Já to také nevěděl, ale smekam. Lidí kteří mají vzdělání a něco dokáží, je potřeba si vážit a podpořit je.

          2. Že to neví řadový občan asi tolik nevadí, ale představitelé města by přehled mít měli. A úředníků jak na úřadě, tak ve zřizovaných organizacích na to mají dost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Program 22. schůze rady města

Čt Led 30 , 2020
která se bude konat dne 5.2.2020 od 14:00 hodin v kanceláři starosty města.

You May Like

Témata