Myslivecké zkoušky

Nové myslivce čekají zkoušky, co musí absolvovat zájemci, než vyrazí na hon?

Stanislav Jelínek Jihlava – Adepty myslivosti, kteří chtějí být oprávněnými členy mysliveckých sdružení, čekají zanedlouho perné chvíle před členy zkušební komise. Zkoušky o první lovecký lístek klepou na dveře. Adepti členství Hubertova cechu se připravují celý rok pod dohledem zkušených myslivců. Ti na základě smlouvy s nadřazeným spolkem cvičí budoucí profesní kolegy ve znalostech a dovednostech, bez kterých by neměli do lesa ani vkročit. Každý čekatel má blok, kde školitel potvrzuje probíraná témata během 12 předepsaných měsíců. „Letos máme 20 adeptů. Praxe jim běží od loňského listopadu. Dvoje střelby mají za sebou, dokončují praktickou část,“ přiblížil nestor myslivosti František Klimeš, spolupracovník vedení okresního mysliveckého spolku. Do zaučování budoucího myslivce do tajů profesionální myslivosti zasahuje v nezbytné míře úřednický dozor. Adept si vybere konkrétní myslivecké sdružení. Jeho hospodář se stane lektorem, vyučujícím novice praxi, myslivecké etice i teorii.
Okresní myslivecký spolek na základě smlouvy mezi ním a sdružením drží nad uchazečem pomyslnou ochrannou ruku a vyčkává termínu zkoušek. Adepti myslivosti musí zvládnout o závěrečné zkoušce sérii předmětů. Dějiny lovectví a myslivosti, porci příslušných zákonů, mysliveckou zoologii, chov zvěře včetně umělých odchovů a péče o zvěř. Nevyhnou se testům z ekologie a ochrany životního prostředí. Musí zvládnout kynologii a lovecké zbraně včetně povolených a zakázaných způsobů lovu. „Musí umět všechno z teorie i praxe. Střílet, zvěř vyvrhnout neboli vyrušit. Končetiny oddělit od těla pěkně po řeznicku.
Z jednoho předmětu uchazeč může dělat opravnou zkoušku, při více neúspěšných musí opakovat celý kurz,“ doplnil Klimeš. Vrcholnou důležitost připisují myslivci střelbám. Ty přípravné na asfaltové holuby proběhly na jaře, druhé za přítomnosti zkušebních komisařů koncem prázdnin. Tehdy probíhaly také zkoušky na zbrojní průkaz, při nichž pětina uchazečů z Jihlavska neuspěla. “ Po opravě budou žádat o lovecký lístek. Pak teprve dostanou zbrojní průkaz,“ upřesnil Klimeš.


Zdroj: Jihlavské noviny – Vysočina

olaf

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Jaký byl letošní filmový festival?

So Zář 27 , 2003
Závěrečná tisková zpráva – Filmový festival a seminář Film a dějiny 2003: Novověk

You May Like

Témata