Na humpoleckém statku zítra pokřtí lamu

Ve čtvrtek 22. prosince zažijí na školním statku v Humpolci malý svátek.
Uskuteční se tu totiž křtiny samce lamy krotké, kterého do Humpolce nedávno získali ze Zoologické zahrady Ostrava. Kmotrem lamy, která dostane jméno Honzík, bude místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu Jan Kasal. Veřejnosti přístupná slavnost začíná v půl jedenácté dopoledne.
Lama glama, neboli lama krotká patří mezi domestikované druhy. Nejvíce se chová jako domácí zvíře v některých zemích Jižní Ameriky (nejvíce Peru, Bolívie, Chile). Postupně se však dostává do individuálních chovů zoologických zahrad a jednotlivců téměř po celém světě. Lama krotká je zvláště v USA oblíbeným zvířetem již mnoho let. Díky svým specifickým vlastnostem spadá mnohde spíše do kategorie zvířat coby domácích mazlíčků. Mnoho lidí ji chová vyloženě jako zvíře pro vyplnění volného času. Lama je totiž na rozdíl např. od ovce, se kterou má podobný hospodářský užitek i způsob chovu, zvíře vysloveně učenlivé a zvídavé. Snad každý ví již z dětství, že lama plive. Bohužel znalosti většiny z nás se omezují pouze na toto konstatování. Málokdo ví, jak zajímavé a všestranné je toto zvíře. Po překonání prvotních částí výcviku – navyknutí na ohlávku a chůze na vodítku, šlo již od lam požadovat téměř cokoli a lamy málokdy zklamou. Lama je tedy ideální zvíře pro volný čas, jak pro sportovce nebo turisty, tak třeba pro relaxaci doma na zahradě. Turistům dokáže lama nést zavazadla až 50 kg těžká. Vycvičená lama dokáže povozit dítě, táhnout vozík či saně nebo rovnou lyžaře. Lamu lze také použít jako “hlídací zvíře“, ač to zní absurdně. Lama díky své zvídavosti, dokonalému zraku a sluchu bezpečně upozorní svým chováním na každého návštěvníka a mnohý lamák hájící své teritorium si dovede s nezvaným hostem dobře poradit. Vše samozřejmě závisí na individualitě každého zvířete. Pokud ale výcvik započne včas (nejlépe ještě před odstavem) a je správně veden, lze získát zvíře srovnatelné svojí ochotou a milou povahou snad jen se psem.


Čtěte dále:   Tak trochu jiné halušky s brynzou, slaninovým pyré, zeleninou a bramborovou slámou

Lama je v dospělosti vysoké robustní zvíře, dosahující výšky 110 až 150 cm a hmotnosti 130 až 155 kg. Tělo lamy je, na rozdíl od jiných velbloudů, bez hrbu, hřbet je plochý od plece až po záď, ocas se stáčí nahoru a na hřbet. Lamy se poněkud liší podle místa rozšíření hustoty srsti a podle její barvy. Tato srst se stříhá jednou za 2 roky a velmi kvalitní vlna, která je v mnohém odlišná od vlny ovčí, se používá k domácí výrobě svetrů, přikrývek, přehozů, ale i k výrobě provazů, vaků a pytlů. Lamy s oblibou vyhledávají krmiva s nahořklou chutí, jako je kůra, některé listy stromů a keřů, výhony z náletu, větve. Odmítají zapáchající rostliny nebo rostliny znečištěné močí zvířat. Konzumují však i suché listy při spásání zejména trsovitých rostlin. Lama je zvíře absolutně nenáročné, se schopností maximálně využít živiny v krmivu (až o 50 % víc než ovce nebo skot). Nevadí jí ani drsné klimatické podmínky, nepotřebuje nákladnou stáj. Je to zvíře vysoce odolné proti nemocen.


myska

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

CZECH PRESS PHOTO 2005

Pá Pro 23 , 2005
V jedné z nejprestižnějších českých fotosoutěží se umístil též pár, který má své kořeny v našem regionu. Podívejte se na jejich fotografie na internetu nebo zajeďte na výstavu do Prahy. Čtěte dále:   Zlíňaci testují - restaurace hotelu U Jiřího

You May Like

Témata