Nálezů válečné munice neubývá

Je to památka patřící pomalu do muzea, nebo předmět, který může být ještě velice nebezpečný? Tak nějak se v minulých týdnech ptali možná sami sebe lidé, kteří v Humpolci a v okolí objevili neznámé předměty, které potom pyrotechnici označili za funkční válečnou munici a za přísných bezpečnostních opatření nález přepravovali k podobně bezpečné likvidaci.

Na Humpolecku se stará válečná munice objevila ve druhém čtvrtletí letošního roku hned čtyřikrát. Čtyři dělostřelecké granáty, dělostřelecký zapalovač velké ráže, dva kilogramy pěchotního střeliva, dvanáct iniciátorů. A také ruční granát z první světové války, který je považován za raritu, potvrdila Právu policejní mluvčí Jana Kameníková. Výčet určitě vytvoří barvitou představu, jak mohly více než půl stoletím staré válečné události v regionu vypadat. Přehlídka zlomku nalezených zbraní a munice připomene válečné mládí pamětníkům. Kromě nostalgie je ale na místě i velká opatrnost. Granáty v řadě případů mohou splnit své destrukční poslání i po několika desetiletích. Podle Kameníkové je nutné v takových případech vždy vyrozumět policii. V žádném případě se nesmí s nalezeným předmětem manipulovat anebo ho dokonce prozkoumávat, zdůrazňuje. Přes veškerá varování totiž stále hrozí, že si někdo, kdo starou válečnou munici nezná, nález splete. Poslední zkušenosti potvrzují, že zejména půdy domů v Humpolci, které nyní podstupují zásadní rekonstrukci, mohou stále ještě ukrývat nebezpečné vzpomínky na války dvacátého století. Jihočeští policejní pyrotechnici, kteří mají stále pod palcem i celý pelhřimovský okres a tedy i Humpolecko, zaznamenali ve srovnání s minulým rokem dokonce nárůst počtu nálezů munice o dvacet procent. Ani poslední čtyři výjezdy pyrotechniků na Humpolecko nemusí být tedy zdaleka tečkou. Velký podíl na letošním nárůstu počtu nálezů mají nepochybně loňské povodně, připomenula jeden z významných faktorů Kameníková.

Čtěte dále:   Zálesí - podzim 2023

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Cyklistku srazil neznámý cyklista

Út Čvc 29 , 2003
Nepříliš galantně se zachoval zatím neznámý cyklista, který v neděli kolem osmnácté hodiny nedal přednost v jízdě jiné cyklistce, ženu po střetu poslal nedobrovolně na vozovku a nakonec z místa nehody ujel. „Při vjíždění na hlavní silnici nedal cyklistce na jízdním kole Author Mystic přednost v jízdě a došlo ke […]

You May Like

Témata