Nástupcem Václava Havla se stal jeho letitý rival Václav Klaus

6

Novým prezidentem republiky byl zvolen Václav Klaus, bývalý český premiér a někdejší dlouholetý předseda ODS.

Nástupcem Václava Havla se stal jeho letitý rival Václav Klaus

Ve třetím, posledním kole dnešní tajné volby porazil svého rivala Jana Sokola. Jednašedesátiletý Klaus se funkce ujme v pátek 7. března, kdy na společné schůzi obou komor složí prezidentský slib. Stane se desátým prezidentem v historii České a Československé republiky.

Bývalý předseda občanských demokratů získal ve třetím kole 142 hlasů, tedy o jeden více, než potřeboval ke zvolení. Volilo ho 109 poslanců a 33 senátorů. Sokolovi dalo v tajné volbě hlas 78 poslanců a 46 senátorů, dohromady tedy dostal 124 hlasů.

Klausovi vzápětí po ohlášení oficiálních výsledků pogratuloval jeho protikandidát Sokol. Zákonodárci ocenili výsledek třetí volby povstáním a dlouhotrvajícím potleskem.

I Zaorálek, který společnou schůzi obou komor řídil, vzápětí po ohlášení výsledků pogratuloval Klausovi ke zvolení. „Dovolte mi, vážený pane prezidente, abych vám jménem obou komor parlamentu i svým popřál dostatek energie, pohody, optimismu a mnoho úspěchů ve vaší další práci pro tuto zemi,“ řekl. Vzápětí politikům oznámil, že společnou schůzi obou komor, kde se uskuteční slavnostní inaugurace nové hlavy státu, svolal na pátek 7. března ve 14:00.

Klausovi se podařilo vyhrát volby napotřetí jako kandidátovi opoziční strany, jež má ve dvousetčlenné sněmovně 70 křesel a v jednaosmdesátičlenném Senátu 26 zákonodárců.

Zdroj: ČTK

Axl

6 thoughts on “Nástupcem Václava Havla se stal jeho letitý rival Václav Klaus

  1. Nevim teda nevim jestli se mam jeste domu vracet. 🙂 S timhle prezidentem??? Arogantnejsiho a namyslenejsiho cloveka jsem snad jeste nevidel.

  2. Cha! Furt lepsi Bush, nez narcista Klaus. Bush mi alespon zajisti, ze budu mit naftu do svyho trucka. Klaus me za 50ha proda mafii na nahradni dily. 🙂

  3. Jen tak pro zajimavost. Vyzkousejte si Google server Googlismus (http://www.googlism.com/). Jedna se o nastroj, ktery pro zadane slovo vyhleda bud kdo to je, co to je, kde to je nebo kdy to je. Zajimave odpovedi. Na dotaz vaclav havel jsem obdrzel „is one of the great humanitarian intellectuals of the twentieth century“ (vaclav havel je jednim z nejvetsich humanistickych intelektualu dvacateho stoleti), zatimco „vaclav klaus is arrogant“ (preklad snad netreba) a tez „at the heart of many conspiracies“ (srdcem mnoha konspiraci). :))))))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

STŘÍPKY Z AMERIKY: Americké federální úřady zabavují domény stránek s warezem

So Bře 1 , 2003
Populární doména iSONEWS.com, kde byly zveřejňovány informace o nových „releasech“ warezových skupin a prodávány mod čipy pro konzole, padla do rukou federálních úřadů.

You May Like

Témata