Nejvyšší Čech dostane výtah

4

Ve prospěch Tomáše Pustiny byla v loňském roce uspořádána veřejná sbírka. Z celkem vybraných 680 tisíc korun byla pořízena dodávka a také speciální elektrický invalidní vozík. Díky tomu není mladý muž odkázán jen k životu v prvním patře bytovky a může častěji ven. Účastnil se tak například letošního masopustního průvodu i pálení čarodějnic v Budíkově.

Zbytek peněz od dárců padne na úpravy v bytě, které byly už opravdu nutné. Tomáš měl kvůli stísněným prostorám velké problémy s koupáním a na toaletě si nemohl ani zavřít dveře. Humpolecká radnice sháněla několik měsíců rodině Tomáše Pustiny bezbariérový byt, to se ale nepovedlo. Stávající prostory v prvním patře obytného domu už nestačily tělesným rozměrům muže vysokého 224 cm, a tak včera začala stavební firma byt upravovat. Postupně bude rozšířena koupelna i toaleta a vybourány větší dveřní otvory. Další firma montuje před bytovkou na Rozkoši speciální prosklenou zdvižnou plošinu. Výtah Tomášovi umožní vyhnout se schodům, jejichž zdolávání mu dělá stále větší těžkosti. V minulosti se stávalo, že nejvyššího muže republiky museli snášet po schodech hasiči. Když jde po nich sám, musí mu pomoci zvedat nohy na stupínky jeho matka. Až bude výtah dostavěn, bude v něm mít Tomáš elektrický vozík zagarážovaný před bytem. Do prosklené plošiny bude nastupovat přes balkon, jehož dveře stavebníci také rozšíří. S financováním výtahu pomůže sociální příspěvek.


Když se Tomáš Pustina narodil, vážil něco přes tři kilogramy. Trpí ale vzácnou nemocí, která spočívá v nadprodukci růstového hormonu. Ještě ve škole chodil dobře, po desátém roce života však začal rychle růst. Přišly potíže s koleny, která se mu začala bortit. Od osmnácti let je v invalidním důchodu a dnes váží kolem 170 kilogramů. Sní toho za dva až za tři a musí si nechávat šít boty na míru, jejichž cena se pohybuje kolem tří a půl tisíce korun. Jedno Tomášovo chodidlo měří 38,5 centimetru, druhé je o kousek menší. Navíc má jednu nohu o deset centimetrů kratší a trpí artrózou.

Tomášovi píšou jeho příznivci z celé republiky i ze Slovenska. Tamní média se také jeho životnímu příběhu věnují. Na konci dubna se objevily zprávy, že se našel Čech ještě o kousek vyšší než je Tomáš Pustina. Podle serveru iHNed.cz jde o basketbalistu Ivana Högera, který působí v Dánsku. Měří podle dva roky starého oficiálního měření 224,79 cm. Košíkáře ale ještě nepřeměřili zástupci pelhřimovské agentury Dobrý den.


(Zdroj: MF Dnes)

myska

4 thoughts on “Nejvyšší Čech dostane výtah

  1. Je to dobrá zpráva o tom výtahu.Každý kdo má nějaké martýrium tělesného charakteru tak ví,co Tomáš prožívá.
    Je smutné,že sbírku na něj organizovala starostka Budíkova a ne někdo z naší radnice,kam Rozkoš spadá.Dalším překvapením je zjištění,že Humpolec NEVLASTNÍ nějaký bezbariérový byt,nebo byty.Na tento typ bytů nějak pravicová radnice od roku 1990 zapomněla.

      1. No a co na tom, že je to jeho teta? Myslím, že Tomáš si pomoc zaslouží. Alespoň někdo se rozhodl nějak pomoci.Ale jak tak čtu, už to nějakým závistivcům leží v žaludku. Bylo jen otázkou času, kdy někdo začne „rýpat“. Přeji Tomášovi více lidí, kteří mu pomohou. Jiří.

        1. Tomášovi také přeji vše nejlepší. Možná předchozími příspěvky bylo myšleno, že sbírku vyhlásila „jakási“ starostka. Není ovšem „jakási“, s Pustinovými ji pojí rodinné vztahy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Next Post

Den s Deníkem opět v Humpolci

St Kvě 7 , 2008
Houstnoucí doprava ničí Humpolec. Na sídlištích téměř nelze zaparkovat. Proč tomu tak je? Zeptejte se přímo vedení města a policie. Zpravodaj Deník připravil přímo pro vás na Horním náměstí akci, při níž se rozhodně nebudete nudit. V pondělí 12. května od 14 do 16 hodin přijďte říci, co máte na […]

Témata