Není kašna jako kašna

23

Tak jsem o víkendu zavítala do půvabného bavorského městečka Waldkirchen. Vzhledem k tomu, že se nedávno na Humpoláku odehrávaly vášnivé debaty týkající se nově zřízené kašny u pomníku Dr.Aleše Hrdličky, nedalo mi to a vyfotila jsem kašnu na waldkirchenském náměstíčku. Nehledejte za tím žádný podtext, jenom jsem zaznamenala něco, co se mně osobně líbí a o čem si myslím, že bylo uděláno dobře.

Waldkirchen se nachází v okrese Freyung-Grafenau v Německu. Od hraničního přechodu Strážný je vzdálen 36 km.


Foto: Wikipedia
Omluvte sníženou kvalitu fotografií, bylo opravdu hnusné počasí.


     


 


 


K revitalizaci náměstí ve Waldkirchenu došlo v roce 2002.

 


 


Waldkirchen je mimo jiné velkým nákupním centrem a centrem sportovním. Vedle obvykle nabízených zařízení pro tenis, fotbal, lanového centra apod. je znám především vodním parkem Karoli a golfovým hřištěm. Také zde najdete 1,5 km dlouhou sjezdovku a 30 km běžkařských tratí. V roce 2000 byl otevřen lázeňský park v okolí jezera Erlauzwiesler. K zastaveníhodným místům ve Waldkirchenu patří Muzeum Zlaté stezky, kde je dokumentována minulost této stezky jako obchodní cesty přinášející kulturní a hospodářské spojení v průběhu téměř tisíce let.Foto: waldkirchen.de 

Stručně z historie:
Město Waldkirchen je staré asi 1000 let. V pozdním středověku se stalo důležitým obchodním místem na Zlaté stezce mezi Bavorskem a Čechy. Po několika vojenských nájezdech bylo v letech 1460 – 1470 město obklopeno velkou kamennou zdí, která měla deset obranných věží a dvě brány. Ještě dnes je možno vidět zachovalé a pečlivě udržované pozůstatky na několika místech.


Waldkirchen celkem 6krát vyhořel, naposledy 26.dubna 1945 „díky“ zásahu americké armády. Zcela zdevastovaná obec byla v roce 1950 znovu vystavěna a v roce 1972 se stala oficielně uznaným městem.

Čtěte dále:   PŘEDRAŽENÁ BÍDA NA ČESKÝCH HORÁCH. JAK DLOUHO TO JEŠTĚ VYDRŽÍME?

V roce 1996 byla uzavřena partnerská dohoda mezi Waldkirchenem a českými Prachaticemi.


 

myska

23 thoughts on “Není kašna jako kašna

 1. Ďěkuji, čtete mi myšlenky.Máme zřejmě stejný vkus. Toto výše vyobrazené je skutečně kašna.
  To na dolním náměstí je skutečně blicí miska s oplachem. To musí vidět každý soudný člověk.

 2. … na ja, fraulein KlaineMaus – srofnavat nase echt krasna brunnen s to vase … jak rrzikate …. blicimiska, to nejde ….

  1. natürlich 🙂 Darum ganz tschechischen Volk ist eine simulante Bande !
   /Und Brunnen auf dem Unter Platz ist angemessen hinzu./ 🙂

   1. A kdo jako první najde na naší kašně nápis „Made in China“, vyhrává zájezd do Waldkirchenu pro dvě osoby zdarma! 🙂

     1. To se neví, protože to bude s typicky českou CK, tzn. velmi výhodně a letecky – dotyčný tam zůstane „viset“, protože CK mezitím pochopitelně zkrachuje díky absenci pojištění, krizi a pochybným investicím do budování kašen po ČR:-)

     2. Náhodou je to moc pěkná kašnička. Jen jsem teď někde četl, že před časem někdo v Polsku ukradl místnímu farmáři napáječku dobytka přímo ze dvora statku. Tak nevím ……..

     3. Stěžujte si u pánů radních a ne tady. Někdo tu úpravu přece musel schválit…. Co na to zastupitel Bernard a spol??

 3. Nedá mi to, a musím reagovat na akci KAŠNA na Dolním náměstí.
  Naprostý vrchol nevkusu a ignorance pánů radních, udělat v našem městě něco vyjímečného. Kašna měla být na Horním náměstí a to kamenná.
  (viz Waldkirchen). A propo – nebyl náhodou v nejmenovaném obchodním domě pro kutily v Jihlavě výhodný výprodej? Pod zn. LEVNÁ UMYVADLA
  Lenka

  1. Je sice hezké říci, že kašna má být na Horním náměstí, ale když se řekne A, je třeba také říci B. V tomto případě by mi nebylo zcela jasné, co by s kašnou bylo, pokud se koná na náměstí jakákoliv akce typu pivních slavností apod. Dovedete si představit, jak by taková klasická kašna po pár akcích vypadala?
   Osobně si myslím, že vodní prvek na Horní náměstí určitě patří. Formu bych však pravděpodobně volil jako, něco, co je zapustěno v dlažbě, popřípadě má úroveň lehce pod dlažbou a upozorňuje na sebe jen nějakým tryskáním, které se dá v případě potřeby vypnout, kašnu jednoduše zakrýt a tím chránit před nepřízní počasí, popř. masovým akcím na náměstí. Jinak materiálovou základnu bych neomezoval pouze na kámen, existuje i kov, beton, popř. sklo.
   V každém případě souhlasím, že kašna na Dolním náměstí je úlet. Nikoliv záměrem, ale provedením.

   Frrrr

 4. Nemusíte do Waldkirchenu,stačí do Jindřichova Hradce.Poté co jste tady tak radní hezky osprchovali,určitě bude kašna pořádná a to na Horním náměstí a pak na Havlíčkově,Tyršově atd.

  1. Nevíte tady prosím někdo, který píp píp píp píp píp tu „kašnu“ a vůbec celou tu akci nakreslil ? Kdo to podepsal víme.

   1. Asi takhle, buďme rádi, že nám po našich radních tady zůstane kašna a ne pořádný tunel….

   2. Nejsem si jistá, ale v dubnových Radničních listech byla zmiňována Ing.E.Jonešová – autorizovaný architekt pro obor zahradní a krajinářské tvorby. Daleko víc by mě však zajímalo, co na tom celém počinu stálo 1,6 mil.Kč (původní rozpočet) s ohledem na to „pískoviště“ před pomníkem a vysázené trsy jakési traviny. To mi teda hlava nebere. Ale kdo ví – třeba se ještě do 4.9. dočkáme nějakého bombastického zakončení.

    1. 1,6 mega ? :-)Tzn. 1/2 mega vlastní akce a 1,1 mega na ….. /?????/
     No na charitu to asi nebude, takže : ……..

     1. Jak říkal pan Lorenc. To máte hřebíky , cihly, cement , ….
      No a 1,6 mega je v ….

     2. ale to nerika pan Lorenc, nybrz soused, jehoz jmeno mi vypadlo, nebo ve filmu nezaznelo – pan Lorenc pronese jen „nehoupat“,“ne“ a „jo“,a „koncim, nenecham se prece zmrzacit“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

První ročník literární soutěže na Vysočině má kvalitní příspěvky

St Srp 26 , 2009
Do literární soutěže, jejímž hlavním tématem byla Vysočina, se sešlo několik velmi kvalitních příspěvků od studentů z celého kraje. Slavnostní vyhlášení vítězů a předání hodnotných cen se uskuteční v úterý 22. září od 18.00 v Horáckém divadle v Jihlavě. Vítězové se stanou historicky prvními, kteří dostanou Cenu Jana Zahradníčka za […]

You May Like

Témata