Nepodpisuj petice – sleduje tě radnice!

10

Při nedávném výročí 17.listopadu jsme mohli z rozličných médií zaslechnout různé bilancování, jakého že to pokroku dosáhla naše společnost od roku 1989. Při zjištění skutečnosti, že vlastně nic moc, se pokaždé ozval hlas nějakého optimisty, který prohlásil, že
už nemusíme stát frontu na banány a že alespoň máme tu demokracii a můžeme nahlas vyslovit, co si myslíme. Opravdu? Nevím, nevím, ono totiž stále platí, že cokoliv řeknete, může být použito proti vám. A platí to i o tom, co napíšete, jak se nakonec přesvědčila jedna paní z Bohumína.


Na “černé listině” bohumínské radnice se totiž zřejmě ocitli signatáři petice proti stavbě průmyslové zóny na Karvinsku. Svědčí o tom zkušenost Aleny Krobotové. V oficiálním dopise ke zcela jiné záležitosti jí radnice ironicky připomněla, že podepsala petici proti zóně. Paní Alena Krobotová se totiž angažovala jako mluvčí za zhruba stovku občanů a žádala město o zprůchodnění jedné zanedbané ulice, které by usnadnilo lidem spojení mezi Starým a Novým Bohumínem. V zamítavé odpovědi radnice označila paní Krobotovou jako “příznivkyni ptačích oblastí” (petice proti průmyslové zóně nesla označení “Zachování ptačí oblasti Heřmanský stav – Odra – Olše”).
Paní Krobotovou zarazilo, že ji město spojuje s podpisem pod peticí, která nemá s úpravou bohumínské ulice pranic společného. Udivilo ji také to, že na radnici mají čas zjišťovat, co kdo kdy podepsal, zvláště když pod peticí bylo třináct set jmen.


Bohumínský starosta vysvětlil, že přízvisko “příznivkyně ptačích oblastí” bere jako lichotku vzhledem k tomu, že se paní Krobotová angažuje v otázkách ekologie. Z tohoto důvodu by i měla pochopit zamítavé stanovisko k žádosti o zprůchodnění ulice, neboť se jedná o plochu veřejné zeleně, ve které hnízdí ptactvo. Zásah by pak znamenal jeho likvidaci. Radnice rozhodně odmítla sarkastický podtext dopisu a pomstychtivý úmysl.


Čtěte dále:   Drakiáda se SVČ Humpolec

Hmmm, myslet si může kdokoli cokoli. Nenabízí se tu ale možnost, že až se příště bude podepisovat nějaká petice (třeba proti zřízení sterilizovny), že si to kdekdo rozmyslí? Co když někdo bude třeba zrovna potřebovat nějaké to stavební povolení nebo souhlas s odkoupením městského pozemku? Tím ovšem nechci narážet na místní radnici, že by užívala nějaké podobné pochybné praktiky, ani v nejmenším nemám o něčem takovém povědomost. Jedná se pouze o čistě hypotetickou otázku. A za ní následuje hned další: nezdá se vám, že se kdosi snaží s námi zase pěkně manipulovat?
(Čerpáno z denního tisku)

myska

10 thoughts on “Nepodpisuj petice – sleduje tě radnice!

 1. Manipulace moci – a mocí – je nevymítitelná v každé společnosti ale minimálně je tady – narozdíl od předchozích časů – vždycky možnost se nějak, a zákonnými prostředky, bránit.

  1. Úvaha je to dobrá, ale v druhé části věty se úvaha mění v blábol (všimni si, že používám tvůj oblíbený výraz). Ty tomu, Kapíku, fakt věříš?? Hele, hraješ jenom golf, nebo taky někdy chodíš mezi obyčejný lidi? (Tím nemám na mysli -náctileté slečny a prostitutky :-))

   1. která, část je blábol? ta o zákonných prostředcích a bránění se? No tak tomu samozřejmě věřím. Jinak bych tady těžko mohl žít. Já jsem neřekl, že je to jednoduché, obvyklé a že se svých práv vždycky domůžeš, ale že v demokratické společnosti máš tu možnost. Dám jeden příklad z nedávné humpolecké situace – sterilizace. Některým lidem se nelíbí výstavba firmy Ebster a tak se brání (zákonnými prostředky). Jak ta obrana dopadne a kdo vyhraje je otázka, ale bránit se a prosazovat svůj názor a svoje zájmy ti lidé můžou. Nebo se snad mýlím?

    1. Jejda, Kapíku, to víš, že ne. Jak byś mohl?
     Pro mě je ale důležitá ta pointa, anebo, jak ty říkáš: jak to dopadne a kdo vyhraje. A ne jenom ta možnost se bránit. Nakonec ta „možnost“ něco dělat v zájmu spravedlnosti a dodržování práv, ta byla i za totality. Jde o to, že ti ta „možnost“ byla (a leckdy je i dnes) houby platná.

     1. ac se to nestava casto – SOUHLASIM S KAPIKEM. Moznost neco delat, svoboda mit vlastni nazor a svoboda prosazovat ho – to je ono. Mit moznost se branit se a mit zaruceny vysledek = ??? co to vlastne je ????

     2. Ano , díky pádu vlády jedné strany je tu naštěstí svoboda , o jaké se nám před rokem 1989 ani nesnilo . Bohužel nedošlo k výměně myšlení a zažitých postupů zvláště té starší generace , která nám v současnosti „vládne“ . I díky tomu denodenně vidíme korupci , protekcionismus , obcházení zákonů , výsměch právním normám a všeobecnou degradaci víry v právní řád . Nevím , jak to působí na další lidi , ale já naši současnost takhle vnímám , a naši politici se nemohou divit , že jim dává voličské hlasy stále méně a méně lidí .
      Ta starší generace , co si momentálně užívá svých kariér v různých funkcích by si měla dát pozor , aby její narůstající odcizení od lidí nepřekročilo meze únosnosti . Mám pocit , že pohár začíná být plný , a že moje (dosud mlčící a pracující) generace se na to už dlouho nebude jen mlčky dívat . Tentokrát bychom nemuseli mít prázdné ruce :-))

     3. No tak Pierre to překrásně řekl za mě. Mně už se totiž nechtělo psát žádný další komentář a už po kolikáté vysvětlovat, co jsem vlastně měla na mysli. A tak výstižně jako Pierre bych to stejně nepodala.
      Ano, Pierre, naprosto s tebou souhlasím a stejně jako tebe, tak i mě výše uvedené deptá a rozčiluje. Tak co s tím my dva ale budeme dělat, když ostatním se tu zdá všechno normální a vpořádku? (Viz Kapík. No aby taky ne, když si svůj život představuje tak, že sedí s notebookem ve Stromovce, připojený přes mobil a surfuje a surfuje … a nic víc ke štěstí nepotřebuje)
      :-)))

     4. Není zač 🙂 . Já bych nikomu z tzv. politiků nepřál svůj včerejší zážitek . Stávil jsem několik hodin ve frontách u lékařů a to co jsem si na jejich konto musel vyslechnout , to snad nejde ani publikovat…
      Pokud budu chtít přeci jen útržky ilustrovat názory spolučekajících , tak z těch slušnějších : …“tohle není stát pro lidi , jen pro bohatý…“,…“nejhorší vláda od Masaryka , ten Gross…“,…“jenom si koukaj nakrást a na lidi se.ou…“,…“já těm mladejm lidem ani to mládí nezávidím , jsem ráda že jsem si to odžila za minulýho režimu,…to byl hezkej život , ne jako teď…“,…“ani se nedivím že ty mladý nechtěj mít děti , do tohodle hnusu co je v všude tomhle státě…“,…“dělnej člověk je tady úplně ztracenej , nemá vůbec šanci…“

      na moji repliku , že si za spoustu negativních věcí můžeme hodně sami tím jak se chováme a tolerujeme všeobecnou anarchii a nerespektování zákonnosti mi bylo odpovězeno asi takto :
      …“copak dnes může někdo vychovávat lidi aby se chovaly slušně a poctivě , to by jim ublížil , vůbec by neměly šanci v tohmhle z….m světě…“ , …“dneska se bez ostrejch loktů a podrazů nikdo neobejde…“

      …nekomentuji stěžování si na nejrůznější úředníky , policisty a další , to se mi fakt nechce opakovat , ale protože to co tu líčím nebylo z jedněch úst a na jednom místě , asi by stálo za zamyšlení pro ty , co se věnují politice seznámit se s názory běžných lidí , co si o nich vlastně myslí…já doufám že většina obyvatelstva naši realitu nevnímá až tak pesimisticky ,a věří v možnost změny – to ale půjde asi jen změnou toho myšlení , a to pochopitelně není jednoduché

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Audi A6 Avant

Út Lis 23 , 2004
Automobilka Audi otvírá další kapitolu historie úspěšných modelů Avant: Nové Audi A6 Avant, jehož první snímky byly právě uvolněny, představuje vyváženou směs dynamického designu, prestiže, skvělých jízdních vlastností a funkčnosti. Čtěte dále:   Sháníte zubaře?

You May Like

Témata