New York – šílené město se srdeční arytmií

Svět reklamní a módní fotografie je světem pozlátka. Barvy, rekvizity i kulisy musí vytvořit iluzi báječného života v báječném světě. Co asi přiměje člověka, který tento umělý svět pomáhá vytvářet, aby se k němu obrátil zády a začal na svých fotografiích představovat svět a život v něm ve své drsné podobě?

 

Jiřího Turka, k takovému kroku přiměl právě nevyzpytatelný New York. „Tohle město mě poslalo zpátky na ulici a dalo mi šanci dělat to, o čem jsem si myslel, že jsem už zapomněl. Poslalo mě na ulici, kde všechno je. Je tam i to, co se snažíme jinak pracně naaranžovat, vymyslet, nalhat. Nalhat někomu nebo jenom sami sobě?“


Na třech desítkách fotografií, z půl stovky vystavených, nepózují modelky ani známé osobnosti, ale samo velkoměsto. Na rozdíl od filmů ve kterých je jen kulisou – někdy blahobytně načinčanou, jindy zas páchnoucí, ušmudlanou, odstrašující, je tentokrát New York obsazen do hlavní role, je profesionální modelkou, která vždy ochotně zapózuje a zároveň pamětníkem-kronikářem, který vypráví příběhy své i těch, kteří v něm pokouší své štěstí.
Představuje se jako město, které je zároveň centrem civilizace a zároveň i nehostinnou krajinou, stejně mrazivou jako Sibiř, ve které přežijí jen ti nejsilnější a jedno jaký způsob existence si proto zvolí. Jednou fotoaparátu nastaví svou ulicemi a domy rozbrázděnou tvář, podruhé ji ukáže prostřednictvím podobně vypadající lidské tváře a jindy si vypůjčí skutečný ženský půvab.


V takové podobě předkládá svou studii New Yorku fotograf Jiří Turek. Už dva roky se pokouší změřit a zachytit zrychlený tep města.Zakousnout se do toho velkého a trochu nakyslého jablka. A jako bonus, který urychlí navrácení do bezpečí našeho blízkého světa nabízí nakonec něco portrétů těch („Sabina“, „Dan“, „Hůlka“), kteří podle všeho musí mít v životě to štěstí, o kterém se obyčejným občanům všech měst a všech koutů světa jen zdává.

Čtěte dále:   Stingovi muzikanti Dominic a Rufus Miller navštíví Českou republiku a vystoupí i v Humpolci

První fotografie výstavy se jmenuje „Alenka“ . Je na ní dívenka ne nepodobná té nejslavnější ze všech Alenek. New York – město – tajemný svět – se nachází tentokrát za oknem. Stačí jen popojít blíž a nakouknout Alence přes rameno.
A už tu jsou: „Central Park“, „Conny Island“, „Union Square“, „East River“, „Harlem“ – názvy tak dobře známé i těm, kteří v New Yorku nikdy nebyli. Známe je všichni z filmů, zpravodajských šotů a z profesionálních i amatérských fotografií.


Jako každá správná tajemná země má i tato své představitele, má své „Princess“, své “Gentlemany“ i své „Businessmany“ , jen vypadají trochu jinak než na jaké jsme zvyklí z našich představ. Na některých snímcích je zase všechno na šikmo, že by i lidé na nich už sjížděli po šikmé ploše do nenasytného jícnu velkoměsta?


Momentky zachycují město i postavy v pohybu, ty barevné často svou rozmazaností „povyšující“ fotografie na malířské dílo. Černobílé nabízející srovnání s grafikou. a na závěr aranžované fotky a portréty známých osobností, to všechno najdete na výstavě, kterou v tomto prázdninovém měsíci připravila virtuální galerie ArtForum. Vydejte se na cestu za Velkou louži tentokrát s internetem.
Prosím nastupte si ZDE.

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Kauza sterilizace

Pá Srp 27 , 2004
Sterilizační jednotka v Humpolci: ANO, nebo NE ? Vydáno dne 25. 08. 2004 na serveru HBin.cz (tento článek nevyjadřuje oficiální stanoviska sdružení Humpolák, petičního výboru ani účastníků řízení) Čtěte dále:   KONCERT TERRIBLE 2s trio (Eva Turnová, Lucia Piussi, Mišo Lašán)

You May Like

Témata