JAN ZRZAVÝ V 8SMIČCE HUMPOLEC

15

Kdybych já byl krásný jako Dionysos: Setkání s Janem Zrzavým.

15. 6. – 29. 9. 2024

Zóna pro umění 8smička

Humpolec

Letní výstava v humpolecké 8smičce představuje dílo národního klasika – malíře Jana Zrzavého, který svým výtvarným jazykem pomáhal pojmenovávat, ať už intuitivně či vědomě, identitu české kultury. Ve výstavě se setkává s osmnácti motivicky či duchovně spřízněnými tvůrci, se kterými vede pomyslný dialog napříč časem. Což jen dokazuje velkou aktuálnost Zrzavého tvorby i do dnešních dní.

Výstava se pokouší představit Jana Zrzavého nikoliv v monumentálním oblouku jeho rozsáhlého a vrstevnatého díla, nýbrž v zachycení jedinečné, osobní cesty – v intimních skicách, v mistrovských kresbách, ikonických i téměř nevystavovaných obrazech. Kurátoři přitom sledují malířův zápas s vlastní tělesností, pocitem vyděděnosti, tragiky a smutku, přes hledání domova (Vysočiny v Bretani a Bretaně ve Vysočině) až po pozdní, zjemnělou melancholii, spirituální prosvětlenost a údivné dotýkání se tajemství života a světa.

Jak říkají kurátoři Miloš Doležal a Martin Herold „I proto jsme na Vysočinu, do výstavy, pozvali plejádu umělců, kteří s Janem Zrzavým vedli či vedou skutečný či pomyslný rozhovor, autory z Čech, Maďarska, Francie a Itálie. Zveme nejen ty, kteří tvořili se Zrzavým spřízněné dobové kruhy, ale i současné tvůrce, kteří jsou Zrzavého tvorbou ovlivněni, pracují na podobných tématech a kladou si podobně palčivé otázky. Vybírali jsme ze široké škály umělců – Zrzavého fluidum působí do dnešních dnů silně a inspirativně.“

Vystavující umělci:

Jan Zrzavý & Jiří Bašta, Dominik Běhal, Václav Boštík, Josef Čapek, Dominika Dobiášová, Mary Durasová, Igor Hosnedl, Giorgio de Chirico, Libuše Jarcovjáková, Jiří John, Zsófia Keresztes, Šárka Koudelová, Bohumil Kubišta, Jan Merta, Ivan Meštrović, Otakar Mrkvička, Odilon Redon, Miroslava Večeřová

Kurátoři: Miloš Doležal a Martin Herold

Více na https://8smicka.com/vystavy/

Axl

15 thoughts on “JAN ZRZAVÝ V 8SMIČCE HUMPOLEC

 1. Konečně výstava, která je úžasná. Zrzavý v Humpolci, je oravdu pecka. To se Rýznerovi opravdu povedlo.

   1. Jasně Rýzner vlastní a platí 8smičku, ale vůbec co tam bude za výstavy. Prosím už té averze vůči Rýznerovi nechte, jste trapní. Zkuste naopak řešit něco vy a z Rýznera si berte příklad. Není v České republice tolik podnikatelů ala Rýzner. Bohužel na to tato společnost přijde až za 50 let.

 2. Tak jsem tam dnes šel, abych se kulturně dovzdělal a světe div se zavřeno. Plná huba keců a pak mají zavřeno, to si např. v restauraci nikdo nedovolí, ale Osmička pondělí, úterý pohoda klid. Asi se v pátek na vernisáži hodně bumbalo. Jj to je ta “pražská kavárna” válet si šunky a makat musí jiní a jinde🤮🤮🤮

  1. Ale no tak…jedná se o galerii a zónu pro umění. Nejedná se o restauraci nebo hotel. Navíc pondělky je zavřena kdejaká cukrárna/kavárna.
   8smička má navíc webové stránky, kde jste se na otevírací dobu mohl podívat.
   Jinak výstavu doporučuji. Běžte se dovzdělat.

 3. Averze vůči Rýznerovi, je v Humpolci dlouhodobá a nesmyslná. Doma není nikdo Prorokem. Výstava Zrzavého je nejen návštěvnická bomba. Myslím, že by všichni humpoláci, kterým něco říká výtvarné umění, měli zajít do 8smičky. Pochybuji, že se zde vyskytne ještě někdy tolik obrazů Zrzavého pohromadě. Nedokážu představit kolik to celé stálo, jen na pojištění.

  1. vsech 10 lidi, kterym to neco rika uz tam jiste byli. Pak tam bylo tak 50 co se chteli ukazat, no a zbytek to proste nezajima. Maj jiny problemy.

 4. V Humpolci to žije. Blahopřeju a zároveň se divím, kolik remcalů se tam pořád ještě objevuje. Buďte hrdí na své krásné město, město podnikatelů a kultury!!

   1. na ne ale podle vas zapominala obe dosavadni vedeni za poslednich 20 let, vy si vzdycky budete stezovat

 5. Přistěhovali jsme se zde z Moravy a musím všem humpolákům říci, že 8smička je krásné, úžasné a kreativní místo, které by vám mohla závidět i mnohem větší města. Velký obdiv manželům Rýznerovým co vše dělají pro Humpolec. Výstava Jana Zrzavého je toho jasným důkazem.

 6. Lidi uz dnes ani nevi kdo to nejakej Zrzavej je, natoz aby je ty „mazanice“ zajimaly. Ale kdyby to melo udelat radost jen jednomu clovicku, tak je to v poradku.👍

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Humpolec v posledník kole vyhrál v Novém Městě

Po Čvn 17 , 2024
V posledním 30. kole fotbalové divize D, AFC Humpolec vyhrál v Novém Městě. FK Dálnice Speřice zůstává v divizi, zatímco FK Maraton Pelhřimov sestupuje.
Perleťový pohár pozvedli nad hlavu fotbalisté Humpolce.

You May Like

Témata