Noční zátah na nezletilé opilce

1

Pelhřimov/Humpolec: šestnáctiletá dívka se 2,5 promile alkoholu – i to je jeden z případů, s nímž se setkali policisté v noci z pátku na sobotu. Stačili navštívit jedenáct podniků v Pelhřimově, Humpolci a Nové Cerekvi, zkontrolovali tři stovky nezletilých. A výsledky? Jednačtyřiceti z nich naměřili více než jedno promile!


22.30 hodin – jednatřicet policistů z celého okresu se dvěma psy se rozdělilo do dvou skupin, pod vedením Martina Vaněčka a Martina Součka vyjíždějí do Nové Cerekve, do vinárny U Brány a music baru Sklep v Pelhřimově. Zatímco z Cerekve hlásí klid, v Pelhřimově je živo. V zaplněném Sklepě jsou s našimi studenty i cizinci a obě skupiny ochotně ukazují své doklady. Ze shluku osob se snaží někteří uniknout, mezi nimi i ti z tanečního kurzu, který právě skončil v kulturním domě Máj. Nedaří se. Policisté hlídají u vchodu. Prchající čeká kontrola a ty, kterým není osmnáct i dýchnutí do měřícího přístroje. Jeden z mladíků se tomu brání a chce telefonovat, pravděpodobně spoléhá na vlivného tatínka. Ostatní se podrobí pokynům policistů. Ti jednají velmi korektně a prokazují bezmeznou trpělivost. 23 hodin – obě skupiny se setkávají. Jeden z policistů dává dýchat mladíkovi – na ukazateli se objeví 2,4 promile. Kluk ovšem nejeví známky opilosti, policisté čekají, pak dýchá znovu. Přístroj nic neukáže. Nakonec se vše vysvětlí. Současně s příchodem policistů do vinárny totiž nestačil polknout sklenku tvrdého alkoholu a část ho vyprskl do přístroje. Tanečníci z kurzů sedí na chodníku, někteří s hlavou v dlaních. Noční výlet přinese následky. Další mladíci a slečny sepisují s policisty formuláře. Většina z nich jmenuje osoby, které jim podaly alkohol. Jeden se nestačí divit, kolik dětí nadýchá více než jedno promile. A to ještě netušíme, co nás čeká v Humpolci.


23.35 hodin – policisté přijíždějí ke klubu Zálesí a ani nevejdou dovnitř. Hned u vchodu si mladé provinilce rozdělují k autům a kontrolují. Zpráva o „razii“se šíří rychlostí blesku, už o ní vědí v Havlíčkově Brodě a někteří lidé se přijedou podívat. Okounějící zletilí mladíci nám šeptají, že by policie měla změřit i jiné látky než je alkohol. Dost překvapivé jsou i reakce některých rodičů, kteří si pro své ratolesti bez průkazů musí přijít na obvodní oddělení. Dva případy dívek, jedné je čtrnáct, ani žádné doklady mít nemůže, druhé šestnáct, doklady nemá a nadýchá 2,5 promile alkoholu. A k tomu mladíci, kteří si hrají na hrdiny, dráždí psi, ti vyskočí a začnou štěkat. Mladíci se stahují, poznámky si ale neodpustí. Do postele se dostáváme ve dvě ráno, když policisté ještě kontrolují nonstop bary v obou městech.


Čtěte dále:   Humpolec počítá v příštích letech s velkými investicemi, i do čistírny

„Kontroly neděláme proto, abychom vyvolali nějaký konflikt. Nemáme zájem se někde prát, radost by nám dělalo, kdybychom nic nezjistili. Zatím se nám to ještě nepodařilo,“říká velitel zásahu Martin Vaněček. Pokud u mladistvého policisté zjistí do jednoho promile alkoholu (zhruba sedmička vína, tři čtyři dvanáctky piva, nebo tři sklenky tvrdého alkoholu), sepíší s ním zápis a propustí ho. Děti do patnácti let putují okamžitě k rodičům. Pokud má více promile, předají ho zdravotnickému zařízení nebo rodičům, podle stádia opilosti. Co se týká osob, které mladistvým alkohol podají, pak se jedná o přestupek, za který je odpovědná konkrétní osoba. Pokud by takových přestupků měla víc, mohlo by se jednat o trestný čin. Když se nepodaří zjistit konkrétní osobu, nese odpovědnost za správní delikt provozovatel podniku. Provinilcům hrozí pokuta až padesát tisíc korun.


(Listy Pelhřimovska 25.10.2004)

myska

One thought on “Noční zátah na nezletilé opilce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Přišlo mejlem: Kukačky

Út Říj 26 , 2004
Nedávno mě kámoši vytáhli ven. Manželku jsem ubezpečoval, že přijdu okolo půlnoci! Ale hodiny ubíhaly a pivo šlo dolu příliš hladce. Čtěte dále:   Lepší péče o zdraví lidí: záchranáři v Humpolci budou mít modernější zázemí

You May Like

Témata