Zahajovací obřad mezinárodního antropologického kongresu v Karolinu, Praha.

3

Malá reportáž o akci světového významu na které se Humpolec spolupodílí.

Ve čtvrtek 22.května 2003 ve večerních hodinách se v historické aule pražského Karolina konal zahajovací obřad mezinárodního antropologického kongresu, který má v letošním roce motto: „Antropologie a společnost“ a je věnován 60-tému výročí úmrtí světového antropologa a humpoleckého rodáka Dr. Aleše Hrdličky.
Kongres pořádá antropologický ústav Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a město Humpolec. Za město Humpolec byl přítomný starosta pan Kučera a zástupce starosty pan Brzoň.


Předseda organizačního výboru pan Pavel Bláha pronesl úvodní slovo a slavnostně zahájil celý kongres.
Uvítací řeč ve jménu Univerzity Karlovy a jejího rektora pana Wilhelma pronesla paní Jaroslava Svobodová.
Svou uvítací řeč také pronesl pan Phillip Valentine Tobias.
Následovala kulturní vložka, která je při této akci tradicí. V Karolinu zazněly nejen české, krásné písničky v podání pražského dětského sboru Zvoneček pod vedením paní Jarmily Novenkové.
Po vystoupení dětského sboru následovala uvítací řeč pana Charlese Susanne.
Na závěr pronesl svou řeč pan Pavel Kovář a udělil zlatou a stříbrnou medaili Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy za rozvoj a propagaci české antropologie.
Stříbrnou medaili obdržel bývalý starosta města Humpolce pan Jan Koten.


Po skončení oficiální části pokračoval zahajovací obřad ve spodních částech Karolina pohoštěním a party.


Pan Bláha ve svém projevu shrnul historii kongresů a jejich význam. Mimo jiné řekl, že při 50-tém výročí úmrtí A. Hrdličky bylo na kongresu cca 100 účastníků, dnes jich je cca 250. Všechny projevy poukazovaly na význam antropologických věd v dnešním globálním světě, kde bují rasismus a etnické války. Především pan Tobias z Johanesburgu dával příklady některých států v Africe. Pan Susanne za společnost EAA např. ve svém projevu hovořil o tom, že dnes hledáme v Evropě kulturní definice a narážíme na naše staré tradice, odlišnosti apod. V našem hledání by nám měly napomoci i vědy a potenciál je ve studentech. Také připomněl spolupráci na vědeckých grantech a programech v rámci EU, které podporuje Univerzita Karlova a Univerzita v Brně.
 

olaf

3 thoughts on “Zahajovací obřad mezinárodního antropologického kongresu v Karolinu, Praha.

   1. Asi jsem se špatně díval , ale chybí mi tam
    na fotkách Ross . Nebo už nedělá v muzeu
    s dinosaurama ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Sám v Humpolci

Pá Kvě 23 , 2003
Písničkář Jaromír Nohavica se chystá na turné po Americe. A tak jeho na delší dobu poslední koncerty na domácí půdě jsou beznadějně vyprodány. V neděli ještě zazpívá v Humpolci, následovat bude Čáslav, Hlinsko, Polička, a pak už New York, Washington, od Miami až po Los Angeles.

You May Like

Témata