Nové obory na školách: na Pelhřimovsku bude Praktická setra i nové lyceum

Začátek nového roku je pro žáky devátých tříd spojený s výběrem budoucí střední školy. Na Pelhřimovsku je letos čeká několik novinek. Nové budou změny při podávání přihlášek i širší nabídka. Nové obory přibudou v Pelhřimově i Humpolci.

Zásadní jsou nové obory specializovaných lyceí, obor Praktická sestra, který se bude vyučovat v Pelhřimově, nebo nově nabízený obor Informační technologie na havlíčkobrodské průmyslové škole stavební. „Kraj Vysočina přizpůsobuje oborovou nabídku i kapacitu středních škol poptávce ze strany uchazečů o vzdělávání. Vzhledem k aktuálním potřebám vznikají nová lycea a zlepšuje se dostupnost zdravotnického a informatického vzdělání v regionu,“ krajský radní pro oblast školství Jan Břížďala. V součtu nabídnou od nového školního roku střední školy na Vysočině více než tisíc nových míst, a to zejména u oborů zakončených maturitní zkouškou.

Mezi nově nabízenými obory jsou Technické lyceum u průmyslových škol v Jihlavě a Žďáru nad Sázavou, Ekonomické lyceum a Zdravotnické lyceum na středních školách v Třebíči, Pedagogické lyceum v Novém Městě na Moravě nebo Přírodovědecké lyceum na České zemědělské akademii v Humpolci nebo u soukromé Montessori školy Polná.

Od školního roku 2024/2025 se na krajské SPŠ a SOU Pelhřimov bude nově vyučovat obor Praktická sestra, na průmyslové škole v Havlíčkově Brodě zase zařadí do nabídky vzdělávání poptávaný obor Informační technologie. „U středních odborných škol v Ledči nad Sázavou a Chotěboři se nově založily učební obory, které jsou vhodné i pro dívky, což zlepšuje dostupnost vzdělávací nabídky středních škol v regionu,“ doplnila krajská mluvčí Marie Beňová.

Letos se také podstatně změní systém podávání přihlášek. V prvním kole lze podat přihlášky hned ve třech formách. Úplně poprvé mohou rodiče, respektive uchazeči, podávat přihlášku elektronicky s ověřenou identitou prostřednictvím systému DIPSY. Další možností je podání výpisu vytištěného z online systému nebo odevzdání vyplněného tiskopisu s přílohami. „Elektronizace celého procesu výrazně urychlí a zjednoduší deváťákům podávání přihlášek na střední školy,“ věří Břížďala.

Čtěte dále:   Tipy na víkend na Pelhřimovsku. Slavnosti obsadí Počátky, v Humpolci je jarmark

O proti dřívějším letům se zkrátil termín pro podávání přihlášek do 20. února 2024. Prvním dnem, kdy je možné přihlášku podat, je 1. únor 2024. Novinkou pro letošek je možnost podat si až tři přihlášky ke studiu, avšak s tím, že uvedené pořadí oborů a škol bude nyní pro uchazeče o studium závazné.

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Tipy na víkend na Pelhřimovsku. Do Humpolce jede zahrát Brabec a Svěcený

Pá Led 19 , 2024
V Humpolci oslaví sedmdesáté narozeniny zpěvák a písničkář Lubomír Brabec. Přijede do humpoleckého kina a doveze si jako hosta houslistu Svěceného. V neděli se koná speciální prohlídka želivského kláštera při svíčkách. Čtěte dále:   Starostu Golčova Jeníkova prošetřuje policie, na svou funkci rezignoval
Píšou o Humpolci - ŽENA-IN: Humpolec není jen Hliník: užijte si místní památky, kulturu i krásnou přírodu

You May Like

Témata