Je nejvyšší čas na preventivní opatření proti kůrovci

Teplejší a sušší zima a jaro bez větších srážek vytváří ideální podmínky pro rozmnožení podkorního nejnebezpečnějšího hmyzu – kůrovce. Kalamitní výskyt tohoto neoblíbeného brouka se Vysočině v posledních letech vyhýbá, teplý začátek letošního léta může jeho stavy navýšit. Za této situace je zvlášť třeba věnovat patřičnou pozornost ochraně lesa. „Nejaktuálnější situace s ohledem na kůrovcové nebezpečí je na Třebíčsku,“ informoval radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Zdeněk Chlád.

Podle platné legislativy mají vlastníci lesů do polohy 600 m n. m. veškeré polomy, vývraty a dříví atraktivní pro rozvoj škůdců vzniklé do 31. března povinnost zpracovat nejpozději do 31. května, v lesích nad 600 m n. m. tak musí učinit do 30. června.  Za nedodržení těchto termínů jim hrozí pokuta až 100 tisíc korun, při opakovaní až dvakrát vyšší. „Liknavostí si mohou vlastníci sami sobě, ale i jiným vlastníkům lesa způsobovat škody. Kůrovcem napadené a poškozené dříví má nižší zpeněžení, mladé porosty napadené kůrovcem musí být předčasně těženy a i v tomto případě se vlastníci lesů finančně poškozují“, připomenul Zdeněk Chlád.

 

Jednou ze základních povinností vlastníka lesa je v průběhu celého roku vyhledávat kůrovci a jinými škůdci napadené stromy a provádět jejich zpracování tak, aby se předešlo rozmnožování těchto škůdců. 

zdroj: www.kr-vysocina.cz

Čtěte dále:   Zámecké vetešnictví

Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Environmentální vyúčtování vysloužilých elektrospotřebičů v Kraji Vysočina

Pá Čvn 20 , 2014
Občané Kraje Vysočina tříděním starých elektrospotřebičů výrazně přispěli k ochraně životního prostředí Čtěte dále:   Zámecké vetešnictví

You May Like

Témata