Den pro kapli svaté Anny u Pelhřimova upozorní i na další zapomenuté kapličky

1

Zatímco opravy kostelíka svatého Kříže v Pelhřimově směřují k úspěšnému dokončení a ze zapomenuté památky se znovu stává krásná dominanta města, další kapličky v okolí na opravy teprve čekají. Největší z nich je kaple svaté Anny u Pelhřimova, o jejíž záchranu usiluje od roku 2007 sdružení Zelené srdce. Kapli zatím stále tvoří jen zajištěné obvodové zdi a sdružení hledá finanční zdroje na pokračování oprav.

„Zatím stále nemůžeme žádat o dotace na opravy, protože nemáme dostatečné množství vlastních finančních prostředků na dofinancování, a pracujeme tedy na údržbě kaple a na hledání dalších zdrojů,“ vysvětluje Pavel Koubek ze Zeleného srdce. I proto se 26. července ve 14 hodin sejdou u kaple poutníci a všichni, kterým toto místo učarovalo. Uskuteční se zde totiž sedmý Den pro kapli svaté Anny, kterým se snaží sdružení upozornit na stav této památky a prostřednictvím veřejné sbírky získat další prostředky na spolufinancování oprav. „Letošním hudebním hostem budou znovu písničkáři manželé Radovi, kteří se ke kapli vracejí po dvou letech,“ představuje pořadatel hlavní bod kulturního programu. Návštěvníky toho ale čeká více. „Nebude chybět ani duchovní slovo faráře Jaromíra Stehlíka a letos máme připravený program i pro děti, které se mohou těšit na loutkovou pohádku Princezna se zlatou hvězdou na čele v podání divadla Emillion,“ dodává Koubek. Ten bude průvodcem setkání, během něhož si zájemci prohlédnou fotografie i dalších zapomenutých památek.

kaple svate anny KOUBEK

Kaple svaté Anny totiž není jedinou zapomenutou kapličkou, o jejíž záchranu sdružení Zelené srdce usiluje. Další, která čeká na dokončení oprav, je kaplička v polích nedaleko Bácovic. „Tato kaplička měla štěstí, když byla díky obci někdy kolem roku 2000 opravena střecha a venkovní fasáda, ale potom jako by se na ni zapomenulo – zmizela v bezových keřích a na dokončení oprav vnitřních prostor již nedošlo,“ představuje osudy další památky Pavel Koubek.

Čtěte dále:   Zveme vás na jaro do Jihlavy

kaple bacovice krovi KOUBEK

Kaplička stojí na pozemku obce Bácovice, jíž sdružení v letošním roce nabídlo pomoc s opravou a údržbou kapličky. „Bohužel jsme se zatím jen dohodli na úklidu okolí, ale na souhlas s dokončením oprav marně čekáme, a to i přesto, že na opravy této památky bychom měli peníze od soukromého dárce,“ pokračuje iniciátor záchranných akcí. V okolí kapličky byly zatím alespoň vyřezány keře a posekána tráva.

kaple bacovice KOUBEK

Třetí zatím zapomenutá kaplička stojí v osadě Peklo. „Tato památka potřebuje celkovou rekonstrukci a i zde uvažujeme o nabídce pomoci soukromým vlastníkům, aby znovu lákala k zastavení a nikoliv k povzdechnutí nad jejím stavem,“ podotýká Koubek.

kaple v pekle KOUBEK

Zda jsou toto poslední tři zapomenuté kapličky v okolí Pelhřimova, to neví. „Nejsme bohužel schopni sami zmapovat stav všech drobných památek ve volné krajině a informace o těch, které potřebují pomoc, se k nám dostávají jen velice těžko,“ uzavírá zakladatel občanského sdružení Zelené srdce.

zdroj: www.i-vysocina.cz

Petr

One thought on “Den pro kapli svaté Anny u Pelhřimova upozorní i na další zapomenuté kapličky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Do nových kotlů půjdou v kraji stamiliony. Výši dotace určí i bydliště

Čt Čvc 23 , 2015
Stovky milionů korun si lidé na Vysočině v příštích šesti letech rozdělí na nákup nových kotlů do domácností. Dotace bude vyplácet kraj. Čtěte dále:   Starostu Golčova Jeníkova prošetřuje policie, na svou funkci rezignoval

You May Like

Témata