Nové vzdělávací metody na Humpolecku

V rámci projektu MAP III proběhlo v listopadu 2023 společné setkání pracovních skupin s lektorkou, speciální pedagožkou, Ladou Slavíčkovou. Členy pracovních skupin jsou pedagogové nebo další pracovníci základních a mateřských škol z území Humpolecka. Na setkání byli pozváni hosté, jednalo se o pedagogy škol, vedoucí pracovníky nebo zástupce metodiků prevence.

Lektorka se specializuje na 2 metody: Neuro – vývojovou stimulaci a Metodu instrumentálního uvědomování. Lektorka krátce představila obě metody, v čem spočívají, jaký je jejich přínos a jaká je cílová skupina pro využití metod. Součástí setkání byla také ukázková hodina s praktickým využitím Metody instrumentálního uvědomování a práce s pracovními listy. Takto všichni zúčastnění získali jasnější představu, v čem je metoda unikátní a přínosná.

NEURO – VÝVOJOVOU STIMULACI (NVS) lze charakterizovat jako ucelený systém fyzického cvičení, který se používá jako intervenční program pro děti s poruchami učení, soustředění, pozornosti, komunikace a chování. Snaží se spojit dva důležité faktory: přetrvávající primární reflexy a poruchy senzoricko – senzitivní integrace do jednoho uceleného přístupu. Pomocí této metody lze pracovat s dětmi od 4 let.

METODA INSTRUMENTÁLNÍHO UVĚDOMOVÁNÍ (MIA) je zážitková metoda vycházející metody profesora Feuerstiena, která zvyšuje a zlepšuje kognitivní funkce jak u dětí, tak u dospělých. Pracuje se s využitím pracovních listů – instrumentů, individuálně nebo v menší skupince dětí. Zábavnou formou si sami přijdou na to, jakým způsobem danou informaci zjistí a následně si ji uloží do své paměti. Účastníci nejsou za danou práci nijak hodnoceni. Metoda je určena pro všechny věkové skupiny od 8 let (i dospělé).

Tato metoda má mnoho přínosů:

  • učí vytvářet si strategie k řešení úkolů,
  • upevňuje sebedůvěru a motivaci,
  • odstraňuje z práce impulzivitu a strach z chyb,
  • rozvíjí vyjadřování a respektování jiného názoru,
  • pomáhá lépe se orientovat ve vlastním životě.
Čtěte dále:   Chovatelská výstava zvířat

 

Konec setkání byl věnován debatě, jakým způsobem nebo formou zahájit pilotáž obou výše zmíněných metod na školách v našem území. V současné chvíli probíhá finální domlouvání spolupráce, která začne s novým poletím školního ruku 2023/2024.

Pokud by Vás zajímalo více informací, zde jsou odkazy:

www.ladaslavickova.cz

https://www.cortexacademy.cz/cortex-academy

Odkazy na YouTube

https://www.youtube.com/watch?v=pCeVR35B98A

https://www.youtube.com/watch?v=E1mFw1JJUk4&t=5s

 

Více o současných projektech a dalších našich aktivitách najdete na našem webu

http://humpolecko.cz/

realizační tým projektu MAP III

registrační číslo CZ.02.3.68/0.0/0.0/20_082/0022880

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Píšou o Humpolci: Klokan přiletí v březnu. Nové obchodní centrum v Humpolci nabízí pracovní místa

St Led 31 , 2024
Nové obchodní centrum v Humpolci otevřou už brzy. Developer prozradil přesný termín otevření a název centra. Nyní obchody hledají nové zaměstnance. Čtěte dále:   Humpolečtí předškoláci vyráběli dřevěné boxy ve školních dílnách

You May Like

Témata