Nový obchod s vínem v Humpolci

Ti z vás, kteří pravidelně vyšlapávají cestičku směrem FABRIKA-ZÁLESÍ A ZPĚT, již určitě zaznamenali, že v ulici Komenského byla nově otevřena speciální prodejna vína Ivy a Pavla Staňkových. Milovníkům blahodárného moku směle doporučuji tento obchůdek navštívit. Je ukázkou toho, jakým kulturním způsobem lze také prodávat alkohol.

Vzhledem k tomu, že jsem v našem městě již učinila nedobrou zkušenost s nejmenovaným obchodem podobného zaměření, neočekávala jsem to, co jsem měla možnost shlédnout při své první „výzvědné“ návštěvě. Malý krámek s příjemnou obsluhou za pultem, interiér řešen stylově a působící útulným dojmem. Sám pan majitel vystupoval kultivovaným způsobem


a jeho příjemné jednání mě nenechalo na pochybách, že jsem tu správně.


Pan Staněk okamžitě bystře zjistil, že jsem naprostý laik, a poskytl mi odbornou instruktáž


o přívlastkových vínech, aniž by mi dával najevo, co jsem to za neznaboha. Věnoval se mi dobře půl hodiny, i když jsem ho předem pro jistotu upozornila, že jsem nepřišla nakupovat, ale pouze na „čumendu“.


Při své druhé návštěvě jsem se majitele už rovnou zeptala, zda by mu nevadilo, kdybych


o jeho obchůdku napsala na Humpoláka. Po počáteční nedůvěře a po mém stručném výkladu, co to vlastně „Humpolák“ je, mi pan Staněk opět ochotně věnoval svůj čas a seznámil mě s veškerým sortimentem svého obchodu.


 


A co tu najdete? Pro méně náročné zákazníky stáčená odrůdová vína z Maďarska a Rumunska, kterým je věnována odborná péče včetně chlazení na optimální teplotu, aby bylo víno ve stále stejné kvalitě. Dále jsou zde k mání vína přívlastková z oblastí Podluží, Mikulovska, Strážnicka, Mutěnicka, Roudnicka, Brněnska, ….., vše od menších družstev


a soukromých vinařů. Chloubou majitele jsou pak vína pana Valihracha z Velkopopovicka, jejichž vynikající kvalita a chuť prorazily až na Pražský hrad. A tak při své návštěvě Prahy


pil princ Charles ke zvěřině Frankovku ročník 96 právě od pana Valihracha, kteréžto víno bylo vyhodnoceno ze všech českých vín jako nejlepší. Japonský císař pak v Čechách popíjel Valihrachův Claret a princ Filip Svatovavřinecké, pozdní sběr 97. A pozor – všechna tato vína, i když třeba jiných ročníků, můžete nyní ochutnat i vy, aniž by jste se honosili titulem prince či císaře. Pro zajímavost pak jen uvádím, že odrůda pana Valihracha – Chardonnay výběr O2 – byla v bruselu oceněna zlatou medailí mezi třemi tisíci posuzovaných vín a pokořila i věhlasná vína z Chille.


 


Kromě domácí provenience v obchůdku najdete i zahraniční vína z vinařských oblastí Řecka, Francie, Španělska, Portugalska, Makedonie, Moldavie, Chille, Argentiny apod. Stačí-li na to vaše kapsa, můžete si zakoupit i víno ledové či slámové. A chcete-li někomu věnovat víno jako dárek, nabízí se vám tu široká škála různých pouzder, tubusů, krabiček a kufříků, ať už z papíru, ze dřeva či z korku. Můžete tu pořídit skleničky na víno, tzv.stopky, dále karafy, jakož i různé košíčky sloužící k nalévání, pumpičky, prstýnky na sklenice a já nevím, co ještě.


K zakousnutí si pak můžete vybrat z pěti druhů oliv, které jsou prodávány na váhu.


 


A nebudete-li si moci z nabízeného sortimentu vybrat, pan Staněk se vám bude rád věnovat


a podle vaší chuti vám doporučí nejvhodnější druh vína, dokonce vám i poradí, při jaké teplotě a v jakém typu skleničky zvolené víno nejlépe vychutnáte.


Já jsem se při své návštěvě zaměřila na Chardonnay a nakonec jsem se rozhodla pro víno od soukromého vinaře pana Špalka, přičemž rozhodujícím argumentem byl prozaický fakt, že toto Chardonnay bylo zpracováno z hroznů pocházejících z Jižních Čech. Rozhodně mě toto Chardonnay příjemně překvapilo, a to především chutí po banánech a zajímavou vůní (odborník by řekl „buketem“).


 


Pan Staněk otevřel prodejnu v Humpolci jako svoji další pobočku z celkových osmi. V Jihlavě pak má hlavní provozovnu, při které je také umístěna archivní banka vín a kde jsou pro vybrané klienty pořádány ochutnávky archovních vín včetně těch, které již na trhu nikde neuvidíte. Každoročně je pak v Jihlavě pořádán gastronomický večer za přítomnosti soukromých vinařů a sýrařů, kde hosté mohou degustovat vína, sýry a různé sýrové pokrmy, které jsou připravovány pod dohledem šéfkuchaře z Mariánských Lázní.


A chcete-li se dozvědět ještě něco navíc , pak vám stačí jen kliknout na www.volny.cz/syry.


 


Co říci závěrem? Snad popřát panu Staňkovi hodně zákazníků, protože by byla věčná škoda,


kdyby takový obchod po několika měsících působnosti zanikl jen proto, že nedokázal prosperovat. Trochu mám z toho obavy, protože přece jen je Humpolec městem pivařů. Doufám ale, že i přesto se najde dostatek vyznavačů tohoto jiskrného moku, neboť jak pravil Ovidius: „Víno povzbuzuje ducha, rozněcuje srdce, zbavuje neklidu,vyvolává veselí. Chudý se pokládá za bohatého, černé chmury se rozplývají a čelo se vyjasňuje.“

myska

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

10x

St Srp 18 , 2004

You May Like

Témata