Nový web města Humpolec

10

Tak jsem si myslel, že udělám nějaký článeček o nových stránkách města Humpolec, ale vůbec nevím co mám napsat, jsem z nich takový nijaký. Nechcete mi trochu pomoct? Jako podívat se na ně a napsat co si o nich myslíte a tak?

Já prostě furt nevím, nějak se v nich nemůžu zorientovat nebo prostě nevím, sedím u toho klikám na různý odkazy, jednou mi vyskočí nový okno jindy ne, jsem z toho takový zmatený. Některé odkazy zcela evidentně neodkazují tam kam mají. E podatelna mě jednou přesměruje na titulní stranu podruhé do nějakých dokumentů, formuláře ke stažení fungují zrovna tak blbě nebo vůbec. Chtěl jsem si najít otvírací dobu a kontakty na živnostenský úřad – marná snaha (já vím, že živnostenský úřad není úřad města, ale kde jinde mám hledat – a najít – takovouhle informaci když ne tady. Web má na různých stránkách různou grafickou podobu což mne trochu mate (ale ne tolik abych se v tom nevyznal).
Typický příklad funkčnosti: na hlavní stránce si kliknu na odkaz „úřední deska“ a objeví se mi stránka „aktuality“ s jedním odkazem – „Dokumenty zveřejněné na úřední desce„. Po kliknutí se dostanu na stránku, kde nejsou žádné informace (ani údaj „hledaný dokument není k dispozici“ nebo tak něco). Jo kecám, teď jsem si všiml, že odkaz na stránce „aktuality“ nebyl jen jeden, jsou tam dva, ještě „Označování budov č.p„. Tak nevím patří tenhle odkaz taky k úřední desce nebo jak to je.
Dál už se nepokouším se stránkami proklikat.

Abych nekřivdil, stránky jsem podrobil auditu na www.dobryweb.cz a až na nějaké (podle mne) drobnosti je zdrojový kód v pořádku, po zadání slova humpolec do vyhledávačů se zobrazí na první stránce, úvodní stránka se načítá rychle i na modemu (taky tam nejsou skoro žádné informace). Kompletní audit titulní stránky je zde: http://www.dobryweb.cz/automatic_web_audit.php4?id=1718&key=13def7. Další dvě namátkou vybrané stránky dopadly hůře, ale z toho bych si těžkou hlavu nedělal.
Design nechci hodnotit, ani mne neuchvátil ani neurazil. Řekl bych, že odpovídá typu a použití stránek. Teda až na ty hodiny, ty jsou teda naprosto brutální. Ovšem co považuji za velkou tragédii jsou odkazy „o městě“ a „kulturní a sportovní kalendář…“, které odkazují na stránky infocentra jejichž úroveň je opravdu někde v pravěku. A teď nemyslím jejich úroveň obsahovou – ta je v pořádku-, ale úroveň grafickou.

Takže shrnutí: funkčnost silně pokulhává, navigace se mi jeví zmatená, informační hodnota – no předpokládám, že se v budoucnu zlepší, grafika přijatelná, zdrojový kód dobrý, logika otvírání oken naprosto nepochopitelná. Jako další plus beru i fultextové vyhledávání, i když to by mělo být u webu tohoto typu samozřejmostí.
Stránky jsem testoval na IE 6.0, NN 7.0 a Opeře 7.11. Vše na Windows 2000. Linux musí vyzkoušet někdo jiný.

Čtěte dále:   Staré a nemocné stromy z Humpolce zmizí

kapik

10 thoughts on “Nový web města Humpolec

 1. Noo, já na stránky městského úřadu chodím skoro denně v důsledku hledání informací o Humpolci.

  Myslím si že orientace není až tak hrozná. Je sice pravda, že jsem nezkoumal žádná větší zákoutí tak jako Ty, ale vždycky jsem všechno co jsem potřeboval našel. Dobrá je sekce Nové dokumenty, kde pokaždé najdete jakýkoliv dokument nebo zprávu, která na stránkách přibyla. A to včetně datumu a kategorie. Stejně tak Vyhlášky a nařízení jdou pěkně srovnat chronologicky podle pořadí, nebo podle datumu. Zápisy z jednání rady a zastupitelstva města jsou také vpohodě. Zde jsem vždycky našel co jsem potřeboval. Jinak najít otvírací dobu a kontakty na živnostenský úřad nebylo tak těžké. Stačí postupovat: -> Dokumenty odborů -> Živnostenský úřad -> Obecní živnostenské úřady kraje Vysočina a jsem tam.

  Takže funkčnost se mi zdá docela dobrá, i když podle mého je zde prozatím opravdu pramálo informací. Mělo by jich zde být mnohem více a nové přibývají velice pomalu. Snad kromě zápisů z rady a zastupitelstva. Ty se teď zde (alespoň oproti staré verzy stránek), objevují velice rychle. I když skrátit ještě interval o jeden dva dny by neškodilo. Bohužel se také nějak zapomíná na starší informace a nikdo je postupně nedoplňuje.

  Jinak ale musím jenom souhlasit. Grafiku nebudu soudit, na to nemám a nejsem na ní odborník. Logika otvírání oken je opravdu strašná. Celé nové otvírání oken bych zrušil a nová okna otvíral pouze v případě, že odkaz vede na cizí stránku. Jinak navigace mi příjde docela ok, a myslím si že odpovída struktuře úřadu. O tom, že „O mestě“, a kalendář sportovních a kulturních akcí odkazuje na stránky Infocentra asi nemá cenu mluvit. To je věc názoru. Podle mého je to ok, protože o sport a kulturu se stará právě informační středisko a je to jeho práce. Městský úřad se zjevně o to nezajíma. Kvalita stránek IS, je pak tématem na další samostatnou diskuzi.

  1. „Dokumenty odborů -> Živnostenský úřad -> Obecní živnostenské úřady kraje Vysočina“
   Tak tohle by mne v zivote nenapadlo, co je tohle za cestu k otvírací době, řikám navigace zmatená.

   stránky IS by měli být součástí stránek města, to mi nikdo nevymluví, a měli by mít shodný design atd. Jednotná identifikace značky, to zná každý malý dítě.

   1. Ad 1) Mě to příjde docela logický 🙂

    Ad 2) Tvůj názor. Ale většina měst to také takhle nemá a městský úřad a kultura města (dnes většinou ta IS) mají rozdélné stránky s rozdilným designem. Ale mě je to uplně jedno. Ať si jsou dohromady nebo zvlášť. Hlavně ať na nich jsou informace, jednoduše a rychle k dosažení a přečtení.

  1. Helejte tak já nevím. Všichni pořád říkáte jak je Humpolák složitej, co je tam blbostí, a jak je ho třeba zjednodušit. A pak píšete jeden za druhým a chcete pořád přidávat a přidávat nový věci a funkce. Tak si to už konečně rozmyslete. 🙂

   1. dobra, dobra. Budu si cist humpolaka vyhradne pres IE 🙂

    ?? nestacilo by do hlavniho menu zaktivovat AvantGo a nazvat ho treba verze pro PDA??

    1. jo a vyber jazykoveho rozhrani – vzhledem ktomu, ze je humpolak jenom cesky – a i to mizerne – tak je to desne dulezity

     1. No sice si myslím, že na Humpolákovi si mnohem více lidí přečte kurzovní lístek, než že by ho četlo přes PDAčko, ale co, chcete to tam, máte to tam.

      Jinak výběr jazykového rozhraní tam máš pouze Ty jako přihlášený administrátor. Normální uživatel ho tam nemá. Takže laskavě, než si začneš stěžovat, tak si příště ověř svoje informace. No a pokud víš, že je redakční systém někde blbě přeložen, tak mi to napiš a já to klidně rád opravím.

     2. no tak sorry, ten vyber jazyka ma jenom administrator, to se ti teda omlouvam.
      Nikde jsem nerikal, ze je redakcni system blbe prelozenej, rikal jsem, ze ma humpolak mizernou cestinu a tim jsem myslel hlavne hrubky a tak

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Z redakční pošty

Pá Pro 5 , 2003
Několik obrázkových vtipů z naší pošty. Čtěte dále:   Bezdomovci v Humpolci. Moc jich prý není, ale jsou vidět

You May Like

Témata