Ochutnejte nejdivočejší vodu v Česku

5

Pokud chcete vidět v akci světovou špičku v raftingu, vydejte se pod Lipno. Právě na Vltavě se totiž bude koncem týdne poprvé v Evropě konat Mistrovství světa v raftingu. O medaile se utká 38 ženských i mužských posádek z 29 zemí. Pokud jste dobří vodáci, můžete si nejdivočejší vodu v Česku vyzkoušet i vy.

Čertovy proudy
Čertovy proudy pod Lipenskou přehradou (s maximálním sklonem 4,75% a objemem vody, která bude vypouštěna do závodního koryta v množství až 35 m3/sec) jsou  neobtížnější divokou vodou v Česku se stupněm obtížnosti WW5. 


Právě tady změří posádky z celého světa svoje síly. Ve středu a ve čtvrtek se konají tréningové jízdy, o víkendu se jede naostro. V pátek (29.8.) čeká závodníky sprint, v sobotu (30.8.) slalom a v neděli (31.8.) sjezd.


Jedou výhradně šestimístné rafty. Pořadí se vyhlašuje v každé disciplíně, ale nejcennější je celkové vítězství. Všichni mají k dispozici jeden typ raftu od jednoho výrobce, aby měli srovnatelné podmínky.


PROGRAM


Sprint
Závod ve sprintu startuje hned pod hrází Lipenské přehrady. Jednotlivé lodě jedou samostatně proti časomíře (time trial) sedm set metrů dlouhou trať, na které se jiné roky pořádají závody ve vodním slalomu na kajacích. Nejlepších šestnáct posádek nakonec jede vyřazovacím způsobem po dvojicích proti sobě (head to head). Kdo má lepší start, obvykle vyhraje.


Slalom
Šestisetmetrová kajakářská trať poslouží i slalomu podle klasických kanoistických pravidel. Rafty se do ní spouštějí po jednom. Musejí projíždět určenými brankami, pokud se do nich nestrefí, připočítávají se trestné vteřiny. Vyhrává nejrychlejší loď .


Sjezd
Královská disciplína raftingu se jede od Lipna k železniční zastávce Čertova stěna. Devítikilometrovou trať pojedou pětičlenné skupiny lodí. Zase vyhrává nejrychlejší z nich.


Doprava
Ať už chcete Vltavu splout nebo jen podívat na závody, jeďte raději vlakem. Doprava po silnici bude značně omezena. Záchytná parkoviště jsou vybudována v Loučovicích, Vyšším Brodě a v Lipně. Pořadatelé slibují silnou účast policie, a tak se nesnažte na opatření nijak vyzrát, mohlo by vás to stát dost nepříjemností a peněz.

Čtěte dále:   Fotbalisté Humpolce dál žijí. V důležitém měření sil doma přetlačili Starou Říši

Od pátku do neděle si můžete koupit speciální jednodenní traťovou jízdenku Vyšší Brod – Lipno za 40 korun, děti platí polovic. Za 30 korun můžete naložit i kanoi nebo kajak. Za raft zaplatíte 60 korun. Zvláštní vlaky odjíždějí z Vyššího Brodu od 8:45 do16:45 a z Lipna od 8:51 do 16:51 každou hodinu. 


Českou republiku reprezentovat v kategorii mužů posádka Raft klubu Troja Praha ve složení: Milan Znamenáček (kapitán), Michal Bluma, Jan Trefný, Milan Pražan, Tomáš Křivánek, Jiří Kafka a Jaroslav Pospíšil. Ženská posádka se nominovala ve složení dvou pražských klubů – Raft klub STAN a Raft klub Troja Praha: Jaroslava Hájková (kapitán), Šárka Znamenáčková, Michaela Dvořáková, Renata Koehlerová, Petra Plavjaniková a Michaela Hodačová.


Vyzkoušejte si nejdivočejší vodu


Pokud budete chtít sami vyzkoušet, jak chutná nejdivočejší voda v Česku, pořadatelé vám to umožní v přesně určených časech. Striktně vymezené doby a místa pro veřejné splutí jsou nutné kvůli bezpečnosti závodníků i rekreačních jezdců.


Slalomová trať pod přehradou je proto uzavřena po celou dobu závodů. V neděli bude uzavřena i celá trať sjezdu od Lipna do Loučovic. Z Loučovic přes samotné Čertovy proudy bude možné jezdit, ale v neděli bude tento úsek uzavřen od půl jedenácté na dobu, než projede první vlna raftů. Druhá vlna pojede v půl jedné.


Jinak budou moci rekreační vodáci využít vodu, která se bude pouštět během závodů. Nezapomeňte ovšem, že se jedná o velmi náročný až extrémní terén. Pokud tedy nejste na vodě experti, nepokoušejte zbytečně štěstí a jeďte romantickou Vltavu až z Vyššího Brodu.


Parametry řeky
Lipno – Loučovice:
4 km, WW4, spád 15 promile
Loučovice – Čertova stěna: 6 km, WW5, spád 40 promile

Zdroj: iDNES

Axl

5 thoughts on “Ochutnejte nejdivočejší vodu v Česku

  1. Bože můj, to tam fakt lákají lidi na sjetí? Co je to za blbost, nezaplatila si to CK Cvok? Na té vodě bude už tak nacpáno a není to rozhodně pro amatéry, ti ať jedou na Trnávku na kanál, kde to je relativně bezpečný. Tady podle údajů v propozicích a mediálních vystoupení pana Panenky (trenér raftové reprezentace) poteče až trojnásobek toho, co se tam pouští na závody jednou v roce normálně a kdo to viděl na vlastní oči, dá mi za pravdu, že se na to leda hezky kouká, ale vjet do toho na to už musí člověk mít.
    Profi raftování nemá s tím co se v ČR provozuje nic moc společného, tak doporučuji jen jako diváci …

    1. no jasne, videl jsem nejaky videa z mistrostvi sveta v USA a na takovy vode rozhodne nema amater co delat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Mistrovství světa v raftingu 2003

Út Srp 26 , 2003
Pozvánka na špičkovou podívanou, která už u nás možná nikdy nebude vidět. Extrémní průtok vody na vodácky nejextrémnějším místě v ČR a v tom všem světová špička na nafukovacích člunech! Čtěte dále:   Humpolečtí tenisté těsně vyhráli ve Strakonicích

You May Like

Témata