Odvolání dopravce uspělo, Vysočina musí omezení nedotovaných spojů vysvětlit

Soukromý dálkový autobusový dopravce United Buses uspěl u ministerstva dopravy s námitkami proti rozhodnutí Kraje Vysočina o udělení licence. Ministerstvo podmínky zrušilo. Dopravce má zájem vrátit linku České Budějovice – Brno na Vysočinu. Kraj musí do měsíce vydat nové podmínky udělení licence.

Podle nových pravidel, která Kraj Vysočina začal vydávat pro nové licence, komerční spoje nesmí jet na Vysočině 60 minut před a 60 minut po dotovaném spoji objednaném Krajem Vysočina na stejné trase. Dosud platilo rozmezí 30 minut před a 20 minut po odjezdu.

Kraj změnu zdůvodňuje podporou dotovaných linek, aby nemusel doplácet jejich vyšší ztrátovost. Jak však soukromý dopravce již dříve uvedl, je to podmínka, jež jej prakticky vytlačuje ze hry.

V odvolání k ministerstvu dopravy společnost United Buses poukazovala mimo jiné na nesrozumitelnost, neurčitost a nepřezkoumatelnost rozhodnutí krajských úředníků. Stejně tak na nedostatečně odůvodněný zákaz přepravy cestujících v hodinovém limitu před a po odjezdu dotovaného autobusu.

„Ten krajský dokument je špatný od hlavy až k patě,“ kritizoval ho Josef Šelepa, manažer linkové dopravy společnosti United Buses.

„Poukázali jsme na něco, o čem se mlčelo“

Ministerstvo dopravy jako odvolací orgán závazné stanovisko kraje zrušilo a původní materiál označilo jako nepřezkoumatelný. „Beru to jako velký úspěch. Poukázali jsme na něco, o čem se dlouho mlčelo. Ozvali se i jiní dopravci, kteří mají podobný problém,“ řekl Šelepa.

Ministerstvo Krajskému úřadu Vysočina mimo jiné vytklo, že se nevypořádal s otázkou posouzení negativního vlivu spojů soukromého dopravce na dotované spoje.

„Není zřejmé, co dotčený úřad měl na mysli uvedením odstupu jednu hodinu před a jednu hodinu po uskutečnění přepravních potřeb. Je třeba jasně vymezit, v jakých případech by byla přeprava nadbytečná,“ stojí také v odůvodnění ministerstva.

Krajští úředníci by se měli podle ministerstva zabývat i tím, zda posuzovanou linkou nejsou nabízeny služby, jež by byly cestujícími vnímány jako benefit oproti dotovanému spoji. Jde například o snížení počtu přestupů či předpokládané zkrácení doby přepravy.

Na vydání nového stanoviska má kraj 30 dní

Martin Hyský (ČSSD), předseda výboru pro rozvojové projekty Kraje Vysočina, vnímá rozhodnutí ministerstva dopravy jako změnu rozhodovací praxe. „Ostatně podobné rozhodnutí není v rámci České republiky první,“ uvedl. Ministerstvo podobně zrušilo závazné stanovisko úředníků Libereckého kraje.

Podle Hyského ministerstvo nerozporovalo hodinové odstupy jako takové, ale spíše vytýkalo nedostatečnou argumentaci.

Krajský úřad má nyní na vystavení nového závazného stanoviska 30 dnů. Zda krajští úředníci v novém dokumentu opět ponechají hodinové časové rozpětí, nechtěl Hyský předjímat.

Nicméně uvedl, že krajský dopravní úřad už přistoupil k aplikaci nového způsobu odůvodňování stanovisek včetně časového vymezení spojů tak, aby vše bylo v souladu s právním názorem ministerstva.

Spoje jezdí po náhradní trase přes Dačice

Vedení společnosti United Buses věří, že se se svými autobusy v polovině května vrátí na původní trasu. „Doufám, že obnovíme provoz linky v původní trase a skončí zmatky, které teď z části na lince jsou,“ prohlásil Josef Šelepa.

Dálkové autobusy jezdí od 16. března po náhradních linkách na trase České Budějovice – Brno, kdy je většina spojů vedena přes Dačice. Přímé spojení do části měst a obcí zaniklo na základě odvolání.

Nové podmínky se dotýkají zhruba 30 tisíc cestujících na trasách Telč – Třebíč, Třebíč – Velké Meziříčí, Kamenice nad Lipou – Pelhřimov, Humpolec – Jihlava, Pelhřimov – Jihlava a Jihlava – Pelhřimov.

Linku společnosti United Buses si v minulosti pochvaloval i starosta Moravských Budějovic Vlastimil Bařinka. „Pro lidi je to komfortní cestování, jinak by museli několikrát přestupovat,“ zdůraznil.

Zdroj: https://www.idnes.cz/jihlava/zpravy/doprava-licence-podminky-dotace-spoj-odvolani-united-buses.A220412_062430_jihlava-zpravy_mv

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Z jakého regálu berete lahev? Pivovarníci zkoušejí Velkého bratra

Út Dub 19 , 2022
Nové technologie a všemožné senzory čím dál více řídí náš život. Světu nul a jedniček neunikl ani pivní obor. Například Plzeňský Prazdroj vychází vstříc zákazníkům, kteří již nechtějí bloudit za jeho produkty ve stále se měnících labyrintech velkých obchodů, přišel proto s unikátní váhou se senzory. Ty analyzují chování zákazníků […]
V pivovaru Bernard v Rajhradě používají speciální techniku klíčení sladového ječmene.

You May Like

Témata