Opravu silničního mostu provázejí komplikace

Komplikace provázejí na prahu zimy opravu mostu u Petrovic, který je jednou ze staveb na silnici druhé třídy spojující Humpolec s Želivem. Úřady povolily uzavření zmíněné části silnice číslo 129 do poloviny listopadu. Po stejnou dobu je povoleno vedení dopravy po objížďkách. Podle současných odhadů ale stavebníci pravděpodobně do zmíněného data práce nestihnou.

Jádro problému je v pěti miliónech

Problém by se dal svést na současnou nepřízeň počasí. Ve skutečnosti je ale na vině složitá byrokratická mašinérie. Na jihlavském krajském úřadu získali mimořádné investiční prostředky ze Státního fondu dopravní infrastruktury na rekonstrukci mostu sice už na jaře letošního roku, práce na místě rekonstrukce mohly začít ale až v říjnu. „Dva měsíce trvá, než se zpracuje projektová dokumentace, další čas zabere výběrové řízení,“ řekl Právu Tomáš Pípal, referent majetkového odboru krajského úřadu. Celou věc navíc zkomplikoval fakt, že se nakonec vítěz výběrového řízení nevešel do pěti miliónů. „Když jde o zakázku za více než za pět miliónů korun, je úplně jiný způsob zadání výběrového řízení. V takovém případě se postupuje podle zcela odlišných paragrafů,“ zdůraznil Pípal, kde je jádro současného problému.

Počasí práce brzdí

Práce letos sice navíc komplikuje počasí, ale chtít po betonu, aby na sklonku října tuhl stejně rychle jako v létě, svědčí spíš o chybách lidí, kteří o konkrétních krocích rozhodují. „V tomhle počasí práce moc rychle nepostupují. Takovéhle stavby by se měly dělat v létě, a ne teď,“ řekl jeden z dělníků, který na rekonstrukci mostu u Petrovic nedaleko Humpolce pracuje. Na první pohled logický odklad prací na příští rok ale možný není, neboť za přidělené peníze se musí stavět letos. Povětrnostní vlivy přitom navíc na druhé straně ovlivňují rozhodnutí odboru dopravy na humpoleckém městském úřadu, který trvá na tom, aby se v současnosti neprůjezdným místem dalo od šestnáctého listopadu jezdit. „Na odboru dopravy trvají na tom, že pro pravidelnou autobusovou dopravu, sanitky a hasiče musí být úsek průjezdný,“ poznamenal Pípal. Důvodem tlaku ze strany odboru na humpolecké radnici jsou obavy, že může přijít zima se svými typickými průvodními jevy a že po místních komunikacích nebudou lokality momentálně odříznuté od světa vůbec dostupné.

Bude mostní provizórium

Cesta ze začarovaného kruhu vede přes vybudování mostního provizória, které po šestnáctém listopadu pro vyjmenované typy dopravy průjezd místem staveniště umožní. To celou rekonstrukci ještě o něco prodraží. „O kolik to bude dražší, ale teď nedovedu říci. To bude známo, až podepíšeme dodatek ke smlouvě o zhotovení díla,“ uvedl Pípal. Na druhé straně je přesvědčen, že ještě letos bude nový most dokončen. „Termín prodloužíme do patnáctého prosince, do té doby se to určitě stihne,“ ujistil. V dokončení prací před závěrem letošního roku věří i technický náměstek pelhřimovské správy a údržby silnic Radoslav Kovář. Také on si myslí, že současné administrativní překážky a posuny termínu jsou nejmenším možným zlem. „Kdyby se tenhle most, který je v havarijním stavu, letos neopravil, kdoví, kdy by se na něj znovu našly peníze,“ uzavřel Kovář.

Zdroj: PRÁVO

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Stávkující nemocnice v kraji

Pá Lis 7 , 2003
V nemocnicích v Jihlavě a Havlíčkově Brodě se stávkuje dál.

You May Like

Témata