Pěkných vánočních kaprů bude letos dostatek, vzroste ovšem jejich cena

Firma zásobuje i prodejny Jednota na Havlíčkobrodsku, ryby dále zákazníci koupí před některými obchody v Jihlavě, Žďáře nad Sázavou, Havlíčkově Brodě, Pelhřimově či Humpolci.

Ač neradi, musíme zdražit. Takový vzkaz zní z mnoha rybářství na Vysočině. Producenti tradičních vánočních kaprů drželi v posledních letech ceny na uzdě, aby neodradili zákazníky. Avšak současné zdražování napříč odvětvími rybáře ke změně donutilo. Cenu za kilo kapra zvýší až o desítky korun.

Kapři jsou letos pěkně narostlí. Takové kousky se třeba ukrývaly pod hladinou rybníka Sykovec u Tří Studní na Žďársku. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Letos se u nás bude kilo vánočního kapra prodávat za 95 korun, cenu jsme byli nuceni navýšit o desetikorunu za kilogram,“ popsal Petr Kulhánek, vedoucí úseku rybářství žďárské společnosti Kinský Žďár. Podle jeho slov nebylo vyhnutí, neboť zdražily veškeré vstupy do chovu ryb.

„Vzrostla minimální mzda, podražily energie, pohonné hmoty. Také ceny obilí se zásadně zvedly, z 3,50 až na 5,50 korun za kilo,“ vylíčil Kulhánek.

Obává se také, že nynější ceny ryb nejsou rozhodně konečné a porostou i do budoucna, což by mohlo mít na odbyt fatální vliv. „Zatímco rohlíky si lidé i po zdražení budou kupovat denně, rybu si snáz odpustí, nebo si ji dopřejí jen výjimečně,“ míní Kulhánek.

Na svátky je ale připraveno dost kaprů z Kinského rybníků, jež zaujímají plochu téměř 600 hektarů. Prodávat se budou tři dny před 24. prosincem například ve Žďáře na náměstí, u prodejny Intop ve Strojírenské ulici a před Obchodním domem (OD) Kinský v ulici Bezručova.

Zdražení po skoro dvaceti letech

Čerství kapři jsou i běžnou součástí sortimentu rybárny v OD Kinský. Zájemci o jejich naporcování by si ale měli rybu raději dopředu zamluvit.

„Mohou tak učinit formou objednávkového formuláře na webu, dále telefonicky či osobně v rybárně. Domluvíme se s nimi nejen na dni, ale i hodině vyzvednutí, abychom si vše mohli rozvrhnout a nemuselo se pak dlouho čekat ve frontě,“ popsal Petr Kovanda, zástupce vedoucího OD Kinský. Objednané zboží si potom zákazníci jen vyzvednou na vyhrazeném stanovišti.

Ke zvýšení cen vánočních kaprů přistoupili letos i v Rybářství Nechvátal z Horní Cerekve na Pelhřimovsku, jež hospodaří na zhruba 150 hektarech rybníků.

„Zdražujeme snad po patnácti, možná i dvaceti letech. Cenu kolem 76 až 77 korun jsme drželi dlouho, i přes mnohé nepříznivé okolnosti, ale vzhledem k tomu, co se děje s cenami všech vstupů poslední půlrok, to už opravdu nešlo řešit jinak,“ konstatoval majitel rybářství Pavel Nechvátal.

Čtěte dále:   Šišky s mákem ochutnaly výhru a Ženy ukázaly svoji sílu!

Letos cena jeho svátečního kapra činí 85 korun za kilo. Za tuto sumu se budou šupináči prodávat v Horní Cerekvi a v Telči. Ve větších městech, kam podnik ryby dalším prodejcům také dodává, bude cena jinde, mimo jiné i kvůli vyšším nákladům na pronájem stánků.

„Naši kapři putují třeba i do Prahy a proslýchá se, že cena za kilo kapra by tam mohla vyšplhat klidně i na 120 korun,“ dodal Nechvátal.

Kapři jsou letos pěkně narostlí

Za 88 korun nabízí letos kapry rybářství Lesního družstva obcí (LDO) Přibyslav, jež obhospodařuje kolem 110 hektarů vodních ploch, kromě jiného rybníky Řeka, Malé Dářko či Doubravník. I tady je cena vyšší než loni, a to o osm korun. Kapři i další druhy ryb jsou k dostání na sádkách ve Starém Ransku. Vánoční prodej tam plánují od 21. do 23. prosince, vždy mezi osmou a šestnáctou hodinou.

Kapři dle rybářů z kraje narostli tuto sezonu hezky, navzdory chladnějšímu jaru a částečně i létu.

„Přírůstky u nás byly vzhledem k počasí o něco nižší než obvykle, ale týká se to hlavně násadových kaprů. U tržních to znát tolik nebylo. I tento rok tak budou na Vánoce k dostání pěkné ryby,“ shrnul Josef Nikl z chotěbořského Rybářství Vysočiny.

Dle Libora Klabeneše z LDO Přibyslav mají letošní tržní kapři průměrně 3,3 kilogramu. „Je to takový vysočinský standard,“ dodal rybář.

Žádané jsou i štiky a mořské ryby

Rybářství Vysočiny pro letošek zvyšování cen neplánuje. Cena vánočních kaprů bude stejná jako minulý rok, 90 korun za kilo. „Ryby budou k dostání například na sádkách v Havlíčkově Brodě a v Chotěboři před OD Doubravka a Tesco,“ sdělil Nikl.

Firma zásobuje i prodejny Jednota na Havlíčkobrodsku, ryby dále zákazníci koupí před některými obchody v Jihlavě, Žďáře nad Sázavou, Havlíčkově Brodě, Pelhřimově či Humpolci.

Lidé ale nepořizují na štědrovečerní stůl jen kapry. Zvýšená poptávka je před svátky i po dalších rybách.

„Zákazníci mají zájem rovněž o pstruhy nebo dravce, jako je štika, sumec či candát, kteří nejsou standardně v nabídce. Oblíbené jsou i mořské ryby – losos, pražma nebo třeba mořský vlk. Snažíme se, aby naše nabídka byla co nejširší a vybral si každý,“ uvedl Petr Kovanda za rybárnu v OD Kinský.

Zdroj: https://www.idnes.cz/jihlava/zpravy/kapr-rybar-vanoce-cena-zdrazeni-vysocina-ryby-vecere.A211202_639562_jihlava-zpravy_mv

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Školní lesy se rozrůstají jako houby po dešti

Pá Pro 3 , 2021
Nově hledají školy na pomoc Znojemské městské lesy, se Základní školou Hálkova aktuálně jedná jejich město Humpolec. Čtěte dále:   RYBÁŘSKÉ ZÁVODY O STOKILOVÉ PRASE
Školní lesy se rozrůstají jako houby po dešti

You May Like

Témata