Píšou o Humpolci: Ctít svůj rajón. Cesta Contegu z humpolecké Jednoty k miliardovému podniku

30

Začínali v budově humpolecké Jednoty, dnes jsou v sedmdesáti zemích světa. Jan Voláček a jeho synové Vít a Vojtěch poprvé společně vyprávějí, jak vybudovali miliardovou firmu Conteg Group a co s ní bude dál.

Přelom tisíciletí. Stará epocha končí, nová se rodí. Jak doslovné pro jednu českou rodinu – a aby to bylo ještě lepší, protože život je ten nejoriginálnější scenárista, odehrávaly se tehdy ryze kontrastní scény na obou stranách Atlantiku.

V nejbohatší zemi světa a v pořád mladém, postkomunistickém Česku. „Studoval jsem v Americe a v New Jersey jsem měl praxi mimo jiné v Lucent Technologies, ve firmě, kde kdysi Alexander Graham Bell vynalezl telefon.“

„Obrat čtyřicet miliard dolarů, nic nebyl problém, jezdily pro nás limuzíny, lítalo se byznysem. No, byl velký rozdíl přijet pak do Evropy do malinké firmy, kde jsme začínali v šesti lidech,“ přiznává Vojtěch Voláček.

Takto se drala na svět firma jejich rodiny. Uplynulo skoro čtvrt století, Amerika pořád jiskří miliardami a limuzínami, ale v Česku mezitím Conteg Group vyrostla do úplně jiných rozměrů.

Obrat 1,8 miliardy korun, zisk EBITDA přibližně 150 milionů ročně, etablovaný člen žebříčku největších tuzemských rodinných společností podle Forbesu, který najdete v květnovém čísle.

Specializují se na IT a průmyslové rozvaděče, chladicí zařízení, přibrali chytré výdejní boxy OX Point, jádrem byznysu je ovšem výroba komponentů pro datacentra.

Conteg je dodával pro sídlo NATO v Bruselu, pro IBM po celé Skandinávii, pro olympijské hry v Athénách a Turíně i pro fotbalové mistrovství světa v Rusku, pro nové egyptské hlavní město, pro velké automobilky Audi a Volkswagen či letecké společnosti Saudi Airlines nebo Air France.

Ani tím seznam nekončí: jsou na něm i největší obchodní centrum na světě Dubai Mall, telekomunikační firmy O2, Orange, A1, Vodafone; Amazon, DHL, největší světové banky…

Rozkročili se postupně do sedmdesátky zemí a u jednoho stolu to poprvé společně popisují všichni tři klíčoví muži rodiny. O jejich aktuálních rolích nejvíc napoví to, kam se vydali po konci rozhovoru.

Otec Jan, vitální pán těsně před osmdesátkou, zamířil na univerzitu třetího věku, touha po vědomostech ho neopouští. Mladší syn Vojtěch jakožto hlava obchodu spěchal na letiště na obchodní cestu do Madridu – a jeho starší sourozenec Vít se coby správný CEO zase vrátil do kanceláří.

„Nikdy jsme si nepřekrývali rajony. Když bylo potřeba, vždycky někdo ustoupil, protože úspěch je společný, patří celku. Já jsem možná občas ustupoval tak často, až mě pořád odněkud vytlačovali,“ rozesměje se Vít Voláček.

Že mají kluci nadání pro podnikání, jsem pochopil už za komunismu…

Jan Voláček

Axl

30 thoughts on “Píšou o Humpolci: Ctít svůj rajón. Cesta Contegu z humpolecké Jednoty k miliardovému podniku

        1. Nehledejte ve všem konspiraci.

          Zeptejte se Rýznera, proč ještě větší sklady než jsou v Komorovicích, si pronajímá v jihlavském Jipocaru?

          Radnice by měla usilovat o průmyslovou zónu pro malé podnikatele, kteří potřebují haly max. 2000 m2.

          Velké firmy Conteg, Hranipex, Strojírny atd., ty ať si staví či pronajímají své megaplochy, kde chtějí, pro ně nejsou v Humpolci pozemky.

          1. Můžete tedy vysvětlit, proč se našly pozemky pro pivovar a pro jiné ne?
            A paradoxně pivovar na nich nic nestaví, i když odůvodnění k prodeji byl přesun z centra…

          2. A jak souvisí vaše mindráky s podnikáním rodiny Voláčkovy?

          3. Proč by měla radnice usilovat o zónu pro podnikatele?
            Nemyslíte, že kdyby tady byla taková poptávka ze strany firem, že by se toho dávno chytil některý developer a tu zónu vybudoval a nabídnul?

  1. To už je zase jiná písnička.
    ODS se vždy rvala do posledního dechu za svého kmotra Bernarda. Proč si myslíte, že jí Bernard v posledních volbách poslal 2,5 milionu?
    Odměna za pozemky a příslib, že mu změní uzemní plán v centru města, aby se nemusel stěhovat.
    A na těch pozemcích co mu zastupitelé z ODS, KDU, ČSSD a KSČM prodali, vydělal pivovar cca 100 milionů. Město pro byznys.

    1. Mohl bych poprosit o rozvedení té myšlenky o 100mio. zisku pro pivovar? Jak to bylo a je?
      Děkuji.

      1. Jednoduchý počty.
        Město pojalo celý proces schválně velmi amatérsky. Prodávalo ornou půdu za 400 kc/ m2 z toho duvodu, aby pivovar mohl majitelum pozemku nabidnout max 600 kc/ m2 a to jen v smlouve o smlouve budouci, jelikoz se jistili, kdyby nahodou vsichni majitele neprodali, tak od cele taškařice mohli pivovarští odstoupit.
        Mesto pote co byl pivovar úspěšný, vsechny pozemky vč 15000m2, které prodavalo, menilo v UP na prumyslove zonu z orne pudy.
        Ve stejné dobe mesto Humpolec prodavalo na jinem miste prumyslove pozemky za 1200 kc/ m2 tzn jen zde mesto prislo svym “amaterismem”, ktery byl planovany min o 800 kc x 15.000 m2 = 9.000.000 kc
        Zbytek je v plose 73.000m2 od soukromých vlastníků x současná cena = výdělek této transakce.

        Nutno podotknout, že by k takovému královskému zhodnocení pozemků nikdy nedošlo, kdyby město Humpolec nejdříve provedlo změnu v Územním plánu na průmyslovou zónu, tak by nejen město, ale i ostatní majitelé pozemků prodávali za jiných cenových podmínek.

        Standa si to holt s Jirkou Kučerou dokazali dobře obšancovat, aby transakce byla pro pivovar mega výhodná.
        Ve slušné společnosti se tento druh byznysu již dávno nedělá. Humpolec město pro byznys udělá vše proto, aby Bernard byl spokojen.

        Perlička na závěr, existuje videozáznam z jednání zstupitelstva z roku 2016, kde pan Bernard slibuje, že potřebuje od města pomoc s pozemky za městem, kam přestěhuje pivovar z centra města. Do dnešních dnů se nic nestalo a v letech 2020 se pivovar hodně snažil o změnu Územního plánu v centru, aby mohl nerušeně expandovat.

        Pozemky, které mu město prodávalo , se tak staly skvělým penzijním pojištěním rodiny Vávrů a Bernardů.

        Bohužel s tím nic nenaděláme pane Františku, velcí kluci (Standa a Jirka) se rozhodli a my občané si můžeme tak akoráte postěžovat na humpolaku.

        1. Po přečtení (20:01) musím konstatovat, že klientelismus má v Humpolci díky ODS hluboké kořeny. Je smutné vidět pana Bernarda jak pokrytecky bojuje s korupcí, ale v Humpolci se chová jak na svém panství🤮

          1. A Humpoláci ještě Bernardovi jeho „boj s korupcí“ a „přínos pro město“ žerou…🤮
            Příspěvek z 22. 5. 2024 (20:01) by byl námět na super článek.
            A možná nejen článek na Humpoláku, ale i na státní úrovni, nějaký pěkný podcast s vetším dosahem, možná i televizi, která ostatně byla i snahy změnit územní plán v samotném centru Humpolce v r. 2020…

  2. Jj pánové cítím z vás závist, i vy jste mohli vydělat 100 milionů jako pan Bernard se spekulací s pozemky, ale neměli jste koule se do toho pustit.

    Kdo umí, umí, kdo neumí brečí na humpoláku.

  3. Přesně. Byly porušeny zákony? Nebyly. Tak co pořád kňučíte. Možná je to nemorální, ale to je celý kapitalistický system, buďte rádi, že tady Bernard je. Prdel mu můžete líbat, jak prezentuje naše město. A že vydělal 100 milionů na pozemcích co si koupil? Je dobrej👍👍👍✌️

    1. No je to spolumajitel česko belgického pivovaru. Nic víc. Určitě mu nezávidím, ale sedat na zadek si nikdo z tohoto pivovaru nebude. Nikdo normálně vnímající realitu.

      1. Jakýho belgickýho? Co to tady plácáte, to je rodinný pivovar, rodiny Vávrů a Bernardů, už přestaňte kydat špínu na slušný a pracovitý lidi.

        1. Chacha! Jste hloupý nebo záměrně lžete?
          Už dávno (od r. 2001) je to belgicko-český pivovar 50:50.
          Slovo „rodinný“ je jen a pouze prázdný marketing.
          „Od roku 2000 působí Rodinný pivovar Bernard jako akciová společnost. V červenci 2001 do ní jako strategický partner vstoupil belgický pivovar Duvel Moortgat, který získal 50 procent akcií a jehož investice umožnila další rozvoj. Českými majiteli jsou s 25 procenty akcií Bernard a Vávra.“
          https://www.prumyslovaautomatizace.com/rodinny-pivovar-bernard-vdechl-novy-zivot-pivovaru-v-humpolci/
          https://rejstrik.penize.cz/26031809-rodinny-pivovar-bernard-a-s
          Pivovar čerpá i dotace, i když se v minulosti Bernard kasal, že je mu to proti srsti.

        2. Česko-belgického. Pan Vávra i Bernard mají polovinu akcií. To není kydání špíny, to je normální údaj. Proč hned všechno berete za kydání špíny?

          1. Protože Bernard je svatý.

            Přitom je to člověk co evidentně nezvládá svoje stáří a své nervy.
            Nejprve dá ODS 2,5 mil na volební kampaň a pak jí haní, že ho zklamala.
            To samé u současného prezidenta Petra Pavla, nejdřív finanční podpora a dnes stačí se mrknout na fb pana Bernarda.

            Evidentně to hodně nezvládá a stává se kyselým dědkem ala Klaus nebo Zeman.

        3. Pověste si obraz sv. Bernarda v obýváku a dál žijte ve městě pro bussines to je v Bernardově.

          1. Mnoo jde to velice dobre i bez toho obrazu. Jaky si to udelas, takovy to mas.

    2. Hodnotit zda byl porušen zákon či nikoliv musí jiní. Avšak určitě to ukazuje na skutečnost, že měnit územní plán je zde možné pouze s přímým napojením na radnici. Bez toho je to sci-fi.
      Jinak řečeno stavět budu pouze město nebo velká lokální jména.
      Smutné

      1. Myslím, že tento druh ODSáckého vlezdoprdelkovského klientismu skočil na naší radnici s nástupem pana Machka na pozici starosty. Konečně má město inteligentního a pracovitého člověka, který má na prvním místě zájmy města.

        1. Skoro by jeden řekl, že to se teprve uvidí ;).
          Územní plán na spadnutí a ten nakonec ukáže zda klientelismus je minulostí či se pouze změnila jména.
          A také nám to ukáže jak moc dopředu radní přemýšlí nad budoucností města.
          Budu jim držet palce.

          1. Jste tu banda s prominutím cur*ku, jediný co znají lidi ve světě z Humpolce je Hliník a Bernard. Nikdo neříkal jo Humpolec tam je osmička, nebo hranipex, nebo fotbal, hokej atd ale všude znají Bernarda. Vyrazte na Bernard fest a dejte se do řeči s lidmi co přijedou, jaký mají názor. Jen v Humpolci malomestaci stále melou sračky co by kdyby.

  4. Je to škoda, že Conteg nezůstal v Humpolci. Řešení určitě existovalo, ale dobrá vůle ne.
    Humpolec tím tratí, Pelhřimov získává. Bohužel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Zveme vás na 14. ročník běžeckého závodu Běh kolem Orlíku.

St Kvě 22 , 2024
Závod je určený pro širokou veřejnost, pro hobby i profi sportovce. Hlavní závod na 10km startuje v sobotu 1. června 2024 v 11:15 hod

You May Like

Témata