Píšou o Humpolci: Do muzea za neandertálcem

3

Velkým lákadlem Humpolce je Muzeum Dr. Aleše Hrdličky. Nedávno obnovená expozice věnovaná výzkumům rodáka a světově uznávaného antropologa nabídne o prázdninách zábavu dětem.

Dětské letní zábavné programy Indiánohraní chystá na prázdniny humpolecké Muzeum Dr. Aleše Hrdličky. „Dětem řekneme vše o indiánech, k dispozici budou hudební nástroje, děti si budou moci vyrobit indiánskou čelenku, vymalovat indiánské obrázky a za odměnu dostanou muzejní indiánskou placku,“ přiblížila vedoucí muzea Dagmar Kluchová. Programy budou v muzeu o prázdninách počínaje 8. červencem vždy v sudé pondělí od 10 hodin.

Indiánské ležení: Aleš Hrdlička se zabýval výzkumy původních obyvatel Severní Ameriky, jeho humpolecké muzeum na to nezapomnělo. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Zdroj: https://www.idnes.cz/magaziny/specialy/do-muzea-za-neandertalcem.A240612_115555_magazin-special2r_pecve

Asi nejpopulárnějším exponátem Hrdličkova muzea na Horním náměstí v Humpolci je figurína neandertálce v životní velikosti. „Je unikátní tím, že ho zobrazuje tak, jak skutečně vypadal. Vytvářeli ji odborníci z brněnského muzejního pavilonu Anthropos. Figurínu doplňuje kostra neandertálce, kterou máme jako jediní v republice,“ dodala Kluchová.

Zvláště dětské návštěvníky muzea láká model indiánského ležení, dospělé upoutá expozice o vědeckých aspektech antropologie či životě slavného humpoleckého rodáka Aleše Hrdličky (1869–1943), na jehož počest muzeum nese jméno.

Antropologické expozice muzea byly vytvořeny před pěti lety. „Nyní máme v rekonstrukci muzejní národopisnou expozici, která je pro tuto sezonu uzavřena. Během příštího roku by se měla otvírat. Bude se věnovat historii Humpolecka,“ řekla průvodkyně Petra Maršíková.

Humpolecký rodák Aleš Hrdlička

Aleš Hrdlička zemřel v americkém Washingtonu. Většinu života strávil v zahraničí: do USA odcestoval se svou rodinou už ve svých třinácti letech. Během života se stal světově významným lékařem a antropologem. Část jeho vědeckého učení se stala loni v létě v USA předmětem prudké diskuse, zda by Hrdličkův přínos vědě neměl být přehodnocen – vědec byl zpětně obviněn z rasismu. „O té diskusi víme, našeho muzea se nedotkla,“ řekla Kluchová.

Zdroj: https://www.idnes.cz/magaziny/specialy/do-muzea-za-neandertalcem.A240612_115555_magazin-special2r_pecve

Axl

3 thoughts on “Píšou o Humpolci: Do muzea za neandertálcem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Parkovací karty pro vlastníky nemovitostí v oblastech s regulovaným parkováním

Po Čvn 24 , 2024
Město Humpolec zahájilo příjem žádostí k vydání parkovacích karet. Na parkovací karty mají nárok vlastníci nemovitostí v oblastech s regulovaným parkováním.

You May Like

Témata