Rušička nových digitálních fotoaparátů je na světě

Je to jako s mobilními telefony. Poté, co začal jejich boom a dostaly se do rukou většímu počtu obyvatel, objevil se problém s jejich používáním. Ten spočíval v tom, že lidé nedokázali, či zapomínali vypnout či ztišit svůj mobilní telefon i v okamžicích, kdy bylo zvonění a případné vyřizování hovorů rušivé. Řešení se však našlo, a tak je nyní v mnoha divadlech, jednacích síních a dalších prostorách k nalezení rušička mobilních telefonů.

S  rozvojem digitální fotografie nastal podobný problém jako s mobilními telefony. Lidé je využívají i v okamžicích, kdy je to krajně nevhodné. Zvláště s integrací digitálních fotoaparátů do různých dalších zařízení, jako jsou například mobilní telefony, se situace stala ještě méně únosnou.

Lidé si například s digitálním fotoaparátem chodí do prodejen s knihami, časopisy a dalšími tiskovinami ofotit pro ně zajímavé texty, bez toho, aby si výtisk koupili. Digitální fotoaparáty, zvláště ty integrované, se dají zneužít při špionáži. Právě to byl také důvod, proč společnost Samsung zakázala ve svých prostorách používání digitálních fotoaparátů. Jisté si svým soukromím také nemohou být osoby, které navštěvují koupaliště a plovárny. Takto by se dalo pokračovat ještě dlouho. Avšak i v této oblasti se již našlo řešení. Objevila jej anglická společnost Iceberg Systems (IS), která se jinak specializuje na vývoj software.

Konec digifoto anarchie?

Technologie, kterou firma Iceberg Systems nazvala Save Haven, má zamezit zneužívání digitálních fotoaparátů. Jedná se poměrně jednoduchý nápad, který je založen na bezdrátovém přenosu informace o tom, že se uživatel přístroje nachází v zóně, kde je zakázáno používání digitálních fotoaparátů. Tuto informaci přijme zařízení, které může být samotným digitálním fotoaparátem nebo jej pouze obsahuje. A právě na základě informace o vstupu do zóny se zákazem focení bude vypnuta funkce focení.
Čtěte dále:   Píšou o Humpolci - CITY.CZ - COWORK:S - Můj nový začátek. Jak sociální podnikání Šárce pomohlo znovu začít žít

Tato technologie má tedy na jedné straně vysílač signálu o existenci chráněné zóny a na druhé straně musí být přístroj, který tuto informaci dokáže přijmout a zpracovat. To je také základní problém Save Haven. Přístroje, které v sobě nemají integrovanou podporu této technologie, budou fotit dál. Firma sice tvrdí, že není problém například prostřednictvím javové aplikace tuto podporu přidat, ale to může fungovat pouze u novějších mobilních telefonů s digitálním fotoaparátem. Co se týká ostatních zařízení, asi těžko někdo donutí uživatele, aby si u svého přístroje nechaly provést úpravy, jen kvůli tomu, aby podporoval tuto technologii.

Naděje umírá poslední

Společnost se nechala slyšet, že o implementaci této patentované technologie již jednala s předními výrobci mobilních telefonů a přenosných zařízení a také s producenty čipů a některými vládními organizacemi. Pokud by se firmě podařilo přesvědčit dostatek výrobců, má tato technologie teoretickou šanci na úspěch. Lidé své přístroje pravidelně obměňují za modernější. Pak by se mohlo stát, že by za určitou dobu byla vybavena zařízením s podporou Save Haven valná většina uživatelů.

Ale dá se předpokládat, že nedlouho po vypuštění takto zabezpečených přístrojů se objeví řešení, jak ochranu vypnout či jinak obejít. A dá se předpokládat, že bude dostupná stejně, jako je dnes dostupná služba odblokování mobilních telefonů.

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Hurikán Isabel v Americe

Čt Zář 18 , 2003
Hurikán Isabel začal sužovat pobřeží USA, míří i do Washingtonu. Jak takový hurikán vypadá z oběžné dráhy Země? Rozhodně jako neškodná malůvka … Čtěte dále:   Píšou o Humpolci - CITY.CZ - COWORK:S - Můj nový začátek. Jak sociální podnikání Šárce pomohlo znovu začít žít

You May Like

Témata