Hurikán Isabel v Americe

4

Hurikán Isabel začal sužovat pobřeží USA, míří i do Washingtonu.
Jak takový hurikán vypadá z oběžné dráhy Země?
Rozhodně jako neškodná malůvka …

První vichry provázející hurikán Isabel zasáhly v noci na dnešek východní pobřeží Spojených států. Očekává se, že tato silná pouštní bouře provázená záplavovými lijáky a větry o rychlosti téměř 200 kilometrů v hodině udeří v příštích hodinách plnou silou v Severní Karolíně.
„Vlivy tropické bouře jsou již cítit na pobřeží,“ oznámilo ve středu ve 23:00 místního času (dnes 05:00 SELČ) místní meteorologické středisko. Předeslalo, že ze Severní Karolíny se Isabel přesune do Virginie. Na pobřeží obou států bylo vyzváno kolem 200.000 lidí k opuštění svých obydlí, kterým hrozí zaplavení. Mnozí lidé však výzvy neuposlechli.


Hurikán má později zasáhnout i Washington, ale to by již rychlost jeho větrů neměla přesahovat sto kilometrů v hodině. Prezident George Bush odletěl před bouří vrtulníkem do Camp Davidu. Senát ukončil předčasně zasedání a své dveře se rozhodla dnes uzavřít většina úřadů a škol. I zde byly bezpečnostní a záchranné služby uvedeny do pohotovosti.


Na tento hurikán se můžete podívat jako na „krásnou“ hříčku přírody tak, jak tuto meteorologickou záležitost zaznamenaly orbitální satelity NOAA, SeaStar, Terra a Aqua polar, konkrétně ze satelitu, který se pohybuje nad Amerikou – US GOES-EAST.
Obrázky níže jsou ze 17.9. (21:00 GMT) – menší a 18.9.2003 (03:00 GMT) – větší:


Zdroj: ČTK + Dundee Satellite Receiving Station, Dundee University, UK

Čtěte dále:   Noc vědců v Humpolci se blíží. Na návštěvníky čeká pestrý program i odměna

olaf

4 thoughts on “Hurikán Isabel v Americe

 1. No Isabela je pěkná potvůrka. Její dozvuky by dneska měly dorazit dokonce až k nám do centrální Pennsylvánie. Dneska se tu očekává výrazné zhoršení počasí a vítr až okolo 60 MPH (miles per hour – míle za hodinu). Už teď je venku pěkně šero a vypadá to, že příjde pěkná čina. Zítra by to mělo být nejhorší, ale v sobotu by, alespoň tady u nás, mělo bejt po všem.

  Jinak už včera například totálně zavřeli prístav v Baltimoru pro jakoukoliv dopravu, takže nám kupříkladu nechoděj traktůrky. 🙂

 2. Wow. Tak uz se nam venku zacina zvedat poradny vitr. Tak to jsem zvedavej, co tohle dneska prinese.

  Sef dneska odjizdi do NY, ma odletat do Evropy. Podle poslednich informaci letadla porad startuji. Volali jsme na JFK a prozatim let nebyl odvolan. No jsem zvedav, jestli dneska odleti, nebo zustane sedet na letisti.

   1. No tak hurikánek se nám změnil v tropickou bouři a během noci se nám přehnal přes Pennsylvánii. Kolem druhé hodiny v noci se přehnal pod Harrisburgem a přes Pittsburg si to zamířil do Ontária.

    Největši kulminace u nás byla právě kolem druhé hodiny ranní. I když to byla pořádná bouřka, tak to nakonec nebylo tak hrozné jak se původně předpokládalo. Spadlo hodně vody, ale záplavy jako v sousední Virginii a v jinejch částek Pennsylvánie jsme tady neměli. Vítr se měnil mezi 40 až 60 majlema za hodinu. Nezdá se to, ale se stromama to pořádně házelo. S Hankou jsme to v noci pozorovali a v kombinaci s deštěm to bylo docela odstrašující. Chaloupka nám pěkně vrzala. 🙂 Pokácelo to několik stromů v okolí a někde to přetrhalo dráty elektřiny. Nám elektrika šla a jde pořád, zato nám od noci do rána nešel telefon. Teď už je opět nahozen.

    Dokonce i tady v Pennsylvánii byl vyhlášen stav ohrožení a má trvat do dnešního pozdního odpoledne. Přestože Isabel zeslábla, zůstábá pořád velmi nebezpečnou bouří a nadále hrozí vysoké riziko záplav. Nám už to ale snad nehrozí, vítr se uklidnil a už jen tak občas poprchvá. Zítra by na nás už opět mělo vykouknout sluníčko. Bude zajímavé vidět po tomhle lesy, budou asi dost prokácený.

    Moc zajímavé bylo, jak bylo cítit že jde o tropickou bouři. Když jsme v noci s Hankou vylezli ven, tak i když foukal vítr jak blázen a lilo jako na moři, tak bylo velice teplo a ve vzduchu byl pořád cítit tropický vzduch. Je zajímavé, že ten hurikán vlastně nabere tropický vzduch někde v karibiku a dokáže ho donést tak teplý až vlastně do vnitrozemí.

    No bylo to zajímavý, ale až na pár spadlých stromů to žádné velké adventure nebylo. Hodně hodně velká a silná bouřka s pořádným větrem. Ale tešil jsem se jak nám to v noci odnese střechu na baráku a bude bžunda a ono nic. :))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Na Vysočině začaly v půlce září konečně růst houby

Pá Zář 19 , 2003
Rostou, nebo nerostou? Na Vysočině jak kde. Nejlépe jsou na tom houbaři na Žďársku a Jihlavsku. Ale podle odborníků nepatří letošní houbařská sezona v žádném případě k těm, kdy se tak říkajíc chodí na houby s kosou a nůší. Chce to trpělivost a znalost terénu. Nadprůměrně suché jaro i léto […]

You May Like

Témata