Lepové pásy proti hmyzu hubí ptáky i vzácné netopýry

Blíží se začátek podzimu a s ním vhodné období na instalaci tzv. lepových pásů, které mají zachytit hmyz žijící na okrasných a ovocných stromech. Oboustranná lepicí páska se však často stává osudná i pěvcům nebo netopýrům. Čím dál častěji se pracovníci Záchranné stanice Pavlov s těmito případy setkávají.

„Lepové pásy proti škůdcům instalované na ovocných stromech představují vážný problémem pro menší pěvce. Pěnice, rehky, ale také pěnkavy a sýkory, které loví potravu pro svá mláďata, může lákat dobře viditelný hmyz přilepený na pásce, ve snaze ulovit ho se však sami přilepí,“ vysvětluje Petra Hulvová ze záchranné stanice s tím, že pěvci nemají šanci se z pasti sami dostat a ani v případě lidské pomoci nemají vyhráno. „Křídla jim totiž zůstávají slepená, a proto nejsou schopni letu. Často jim navíc chybí větší množství velkých per – letek, která nezbytně potřebují,“ doplňuje Petra Hulvová.

Na pásy se chytají i netopýři

S podobným problémem se potýkají také netopýři, zejména druhy lovící drobný hmyz v okolí stromů, jako je například netopýr ušatý nebo netopýr dlouhouchý. Lákadlo snadné kořisti je zavede přímo do lepové pasti. Jemná netopýří křídla jsou zpravidla po noci strávené na lepu polámaná. „Pokud se člověk snaží netopýra z pevného lepidla vyprostit, vznikají v létajících blánách díry, které zpravidla nikdy nesrostou. Polepený netopýr není schopen letu a ani v záchranné stanici nemá mnoho šancí se plně zotavit,“ přibližuje smutnou realitu Petra Hulvová.

Pracovníci záchranné stanice přitom čím dál častěji řeší případy, kdy nešťastní lidé volají, že se na lep chytil pěvec nebo právě netopýr. Zpravidla pak sami naštvaně strhávají tyto pasti ze stromů s tím, že ublížit pěvci nebo netopýrovi rozhodně nechtěli. Návod k použití lepových pásů přitom podobná rizika vůbec nezmiňuje.

Čtěte dále:   Orel mořský z Horní Cerekve se vrátil zpět do přírody

Zahrada je ekosystém, do kterého se vyplatí zasahovat pouze s mírou. Množství chemických a ochranných prostředků spíše škodí a hubí i ty, kteří si to nezaslouží. Pokud dáme přírodě příležitost, často se i s přemnoženým škůdcem vypořádá sama, například se ve větší míře objeví hmyzí predátoři. Zahrady tak mohou být oázou biodiverzity hostící motýly, různé druhy včel, pestřenky, zlatoočky a brouky, kteří jinak obtížně hledají místo ve využívané zemědělské krajině.

Více informací:

Mgr. Petra Hulvová, tel.: 777 974 848,

Ing. Zbyšek Karafiát, Ph.D., ředitel záchranné Stanice Pavlov, e-mail: zachranazvirat@stanicepavlov.cz, tel.: 734 309 798

 

 

www.stanicepavlov.cz

FB: @stanicepavlov

IG: @pavlovstanice

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Píšou o Humpolci: Světlá a Humpolec jsou mezi nejlepšími podnikatelskými městy v zemi

Čt Zář 8 , 2022
Hned dva zástupci z Vysočiny se umístili mezi patnácti nejlepšími českými městy pro byznys. V první desítce skončila Světlá nad Sázavou z Havlíčkobrodska díky svému podnikatelskému potenciálu. Čtrnácté místo ve srovnávacím výzkumu Město pro byznys agentury Datank obsadil Humpolec na Pelhřimovsku. Čtěte dále:   Přednáška Jarmily Mandžukové
Starosta Humpolce Karel Kratochvíl čelí výzvám k odstoupení. Foto: archiv pořadatele srovnávacího výzkumu Město pro byznys

You May Like

Témata