Soutěžní balóny letěly na západ Čech, vítěz má za sebou i přelet polárního kruhu

Cheb a Konstantinovy Lázně byla místa, kam dosedly dva ze čtyř horkovzdušných balónů s posádkami, které se účastnily soutěže o Putovní pohár Jaroslava Haška. Startovalo se v neděli na letišti Kejžlice nedaleko Humpolce. Vítězný balón tak uletěl 220 kilometrů.

Organizátoři navázali na první ročník, který se konal loni a účastnily se ho také čtyři balony. Minulý rok se podařilo odletět skoro maximální vzdálenost, co lze z Kejžlic doletět. Vítěz David Línek s balonem OK-9009 přistál za 4.55 hodiny až u Jablůnkova ve vzdálenosti 245 km. „O letošní ročník byl větší zájem, ale měli jsme smůlu na počasí. Pro nevhodné počasí se podařilo letět až na čtvrtý termín, a tak opět byla nízká účast. Spíše tedy náhoda, kdo měl volno a možnost se zúčastnit,“ sdělil Deníku vzduchoplavec Vladimír Lacina, pilot horkovzdušných balonů a historik vzduchoplavby, který má nalétáno zhruba 1500 hodin jako velitel balonu a také účastník soutěže a předseda Balónklubu Praha, nejstaršího balónového klubu v republice založeného už v roce 1965.

Zmiňovaný vzduchoplavec Miloš Kovář je přímo z Kejžlic a zároveň hlavní organizátor akce. „A protože je také v blízkosti Lipnice nad Sázavou, kde Jaroslav Hašek tvořil svoji nejznámější knihu o vojáku Švejkovi a také proto, že tam stále žijí potomci slavného spisovatele vnuk Richard a pravnuk Martin, tak takhle vznikl i název této soutěže,“ vysvětlil původ názvu soutěžního balónového klání.

Solidarita s Ukrajinou, vlajka na koši balónu
Účastníci také symbolicky vyjádřili solidaritu s Ukrajinou a podporu jejich boje proti velkému agresorovi. „Proto jsme si pod každý koš pověsili velkou ukrajinskou vlajku a první tři kilometry jsme letěli ve výšce 150 metrů nad zemí, kde byl velice slabý vítr. Teprve potom se začalo soutěžit a balony vzlétly do hladiny, kde dle meteorologické předpovědi byl nejsilnější vítr v tom nejvhodnějším směru, abychom dosáhli co největší vzdálenosti na území naší republiky,“ dodal pilot balónu Vladimír Lacina s tím, že ideální výška letu se při soutěži pohybovala mezi 1200 a 1800 metry nad mořem.

Čtěte dále:   Dny otevřených dveří - Hasičský záchranný sbor Kraje Vysočina

Putovní pohár Jaroslava Haška je soutěž v letu horkovzdušných balonů na největší vzdálenost, kde soutěžní oblast je ohraničena hranicemi České republiky. Organizátoři uvádí, že jde o „malý Gordon-Bennett“. Pohár Gordon-Bennetta je nejstarší, nejnáročnější a nejprestižnější soutěží plynových balonů (od roku 1906), kde soutěžní oblastí je celý kontinent. Pravidla jsou takto velice jednoduchá, ale vlastní provedení už tak jednoduché není.

Zdroj: https://chebsky.denik.cz/z-regionu/soutezni-balony-letely-na-zapad-cech-vitez-ma-za-sebou-i-prelet-polarniho-kruhu.html

Pohár Jaroslava Haška o nejdelší let balónem
Pohár Jaroslava Haška o nejdelší let balónem

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Humpolec chystá benefiční koncert pro Ukrajinu

Pá Bře 4 , 2022
Městské kulturní středisko v Humpolci ve spolupráci s místními muzikanty připravuje benefiční koncert, jehož výtěžek poputuje na Ukrajinu. Výše vstupného je na každém návštěvníkovi, minimální částka je 200 korun. Čtěte dále:   Z CERNu do humpoleckého pivovaru. Vystoupil tu jaderný fyzik Rak
Vysočina pomáhá Ukrajině

You May Like

Témata