Píšou o Humpolci: Top deset investic Humpolce pro letošní rok. Rozpočet je ve znamení dopravy

46

Peníze půjdou do školství, dopravy, sportu a oprav ulic. Humpolec čeká letos řada náročných investičních akcí v řádech desítek milionů korun.

Dětí v základních školách v Humpolci stále přibývá a město musí hledat řešení s nedostačujícím místem. „Loni jsme provedli analýzu areálů obou základních škol a nechali zpracovat demografickou studii vývoje počtu dětí do roku 2035. Ta ukázala dočasný nárůst počtu dětí v základních školách,“ informoval starosta Petr Machek. Řešením jsou nástavby na obou budovách. Proto radnice podle starosty na počátku roku vybere architekty pro zpracování potřebné projektové dokumentace.

„Letos je rozpočet města ve znamení dopravní infrastruktury,“ zdůraznil starosta. Na kompletní opravu už čeká ulice Mánesova a část ulice Hradská. „Dojde k rekonstrukci vnitrobloku mezi mateřskou školou a bytovými domy Na Skalce. Letos ve městě dojde na opravy komunikací ve správě Kraje Vysočina. Je to celková oprava ulice Okružní v její severojižní části, na části ulice dojde k výměně veřejného osvětlení. Další krajskou komunikací, která dozná úprav, je ulice Blanická,“ doplnil Machek.

Příběh Spolkového domu a školy v Husově ulici pokračuje i letos. Od roku 2022 Spolkový dům patří městu. „Jelikož je budova v nevyhovujícím stavu a zároveň je v blízkosti školy v ulici Husova, která také vyžaduje rekonstrukci, loni město rozhodlo o zahájení příprav budoucí přestavby celého městského bloku,“ upřesnil starosta.

Plánované akce města Humpolec rok 2024

Projekt na nástavbu dvou základních škol; Opravy ulice Mánesova a Hradská; Rekonstrukce vnitrobloku mezi mateřskou školou a bytovými domy Na Skalce; Opravy ulic Okružní a Blanická; Architektonická soutěž na přestavbu a využití Spolkového domu a školy Husova; Úpravy tribuny na fotbalovém stadionu; Projekční práce na rekonstrukci čističky odpadních vod; Zázemí pro sportovce Plačkov; Přestavba prodejny Hněvkovice; Oprava cest v místních částech.

Loni radnice v Humpolci sestavila pracovní skupinu, která se využitím obou budov zabývá. Koordinátor vytvořil zadání pro rekonstrukci obou budov. To na podzim schválilo zastupitelstvo, včetně podmínky pro vyhlášení architektonické soutěže. „Ta se uskuteční v první půlce letošního roku. Následně město s vítězem dohodne další spolupráci na zpracování projektové dokumentace. Jelikož se investice do budov odhaduje na stovky milionů korun, je nutné stavbu naplánovat a uskutečnit až po důležitých akcích města, jako dostavby škol nebo rekonstrukce čistírny odpadních vod,“ upozornil Machek.

Čtěte dále:   Koupaliště Žabák zdražilo vstupné i jídlo. Oproti jiným stále levné, tvrdí lidé

Další plány radnice se týkají sportu. Už loni začala první etapa výměny železobetonové tribuny pro diváky na fotbalovém stadionu v Humpolci. Práce skončí závěrem května. Začátkem letošního roku město převzalo z majetku TJ Jiskra do svého vlastnictví sokolovnu a sousední sportovní halu. „ S ohledem na dotace od Kraje Vysočina jsme loni uzavřeli smlouvu s projektantem na rekonstrukci a modernizaci sportovní budovy. Uskutečnění projektu nás čeká v řádu několika let,“ vysvětlil Machek.

Loni se uskutečnila v Humpolci první etapa rekonstrukce vodovodu a kanalizace v ulici Pražská – Na Kasárnách. „Z důvodu komplikací na stavbě se termín dokončení prodloužil až k závěru roku. Druhá etapa, která vede směrem na křižovatku u Billy, se uskuteční nejdříve v roce 2025. Letos zahájíme projekční práce na rekonstrukci čističky odpadních vod,“ informoval Machek. Projekt naváže na studii z minulého roku. Investiční náklady se mohou vyšplhat až k 300 milionům korun, přičemž město využije vhodnou dotaci.

Humpolec podle Machka nezapomíná ani na místní části. Významnou investicí je přestavba prodejny v Hněvkovicích pro dětskou skupinu. Další je Plačkov, který se chlubí moderním přírodním koupalištěm u rybníka Pařezáč. „Letos plánujeme zahájit projekční práce stavbu sportovního zázemí u rybníka. Poslouží koupališti, fotbalistům i jako zázemí pro společenské akce obyvatel Plačkova,“ poznamenal Machek.

Nového chodníku se loni dočkali obyvatelé v místních částech Světlice a Hněvkovice. Dalšími drobnějšími stavbami jsou dvě nové autobusové čekárny ve Světlici a v Kletečné. Letos dojde na i na cestu mezi spodní a horní částí Petrovic, opravy se dočká úvozová cesta ve Lhotce.

Axl

46 thoughts on “Píšou o Humpolci: Top deset investic Humpolce pro letošní rok. Rozpočet je ve znamení dopravy

  1. Tak to je dost jasná odpověď pro kritiky současného vedení města.

    ODS mluví o stagnaci a že by šlápla do pedálů😂😂😂

    Jak vidno v ODS lidé, kteří píší fb příspěvky nemají ani páru co se v Humpolci chystá. Je to smutné, ale je to tak, i když je Karel Kratochvíl předsedou finančního výboru, je evidentní, že financím nerozumí nejen on, ale ani nikdo z celé kandidátky, jinak by takové voloviny nemohli psát na svůj fb.

    Ze současného vedení nejsem odvázaný, ale nikdo lepší tam není a pokud je, tak to nechce dělat (Brukner).

    Buďme rádi, že naše město vede schopný a vzdělaný pan Machek.

      1. Jděte tohle říci do očí onomu pánovi, pěkně na rovinu a chlapsky, pokud vás tak štve. Vykřičet to tady do prostoru je nečestné, hloupé a trapné. A to píši jako nevolič ODS, ale takhle se nemá na nikoho vykřikovat, jak to předvádíte

      2. Opravdu děkujeme Bohu, že se máte kde vyblejt z těch nekonečných mindráků. Alespoň není nablito v álejích.

          1. Vaše slovní ekvilibristika je jistě velkou chloubou vládnoucí koalice. Děláte jim skvělou reklamu. Nezbývá než jim pogratulovat k fandům vaší dobytčí úrovně.

    1. uz jste nekdy slysel o rozdilu – planovat a realizovat? Mimochodem, kdyz clovek planuje, Buh se smeje! Kdybyste se podivali na historii vedeni mesta pod taktovkou ANO/Hugo, a byl trochu sebekriticky, asi byste neplesal nad plany ale ptal se na vysledky. Mimochodem vyse uvedene opravdu (az na vodovod na Prazske) zlepsi lidem zivot. Treba ta tribuna nebo ten byvaly kram v Hnevkovicich. To je fakt bomba investice. A co dal?

      1. Krám v Hněvkovicích byste raději nechal spadnout na hlavu? Objekt uprostřed vesnice, prakticky v zástavbě rodinných domků? Snad lidé platí daně z nemovitostí a ne zrovna malé, alespoň někteří. Takže trocha zamyšlení nad vším je potřeba.

        1. a kdo rikal ze nechat spadnout? To ze na to nepotrebuju architektonickou soutez a nebudu do toho investovat prachy neznamena ze to necham spadnout. Takze zas naopak trochu min demagogie, jo?

          1. Objekt se koupil se záměrem a ten se připravuje a všichni věří,že vyjde. Nic demagogického v tom nehledejte.

          2. No… Já bych čekal, že jsme se z doby „všichni věří, že to vyjde“ dostali díky novému vedení do doby „někdo spočítal, že to vyjde“ a zváží i dlouhodobý výhled demografické křivky (pokles), nikoliv pouze aktuální dotační titul. Alespoň to jeden čas takto bylo avizováno.

            frrrr

        2. Ten obchod nepadal, ale hlavně nebyl města. Koupili ho nad odhadní cenu a školní skupina pro pár děti bude stát 30 mil. Pokud nebude dotace tak se to nepostaví. Nikde není kalkulace ročního provozu. Přitom máme ve městě novou školku. Jinak ta spousta “investic” není ani ve fázi projektu. A další jsou již dávno plánované. Ptal bych proč se nestaví městský bytový dům , na který je dávno soutěž , projekt i stavební povolení.

          1. Spolkový dům, také nebyl města a o koupi rozhodla ta strana, která ho s velkou slávou v 90.letech jako ruinu za pár korun prodávala. I tak by se dalo argumentovat.Ale každý chápe, že Humpolec nějaký sál potřeboval, i když tři plesy a dva měsíce tanečních na uživení také není.
            A souhlasím, bytového domu je škoda, chybí tu. Ale definitivně odzvoněno nemá, pokud vím

  2. Co chodníky do ostatních místních částí? Na Vilémov potažmo do Plačkova chodí spoudta lidí ať už v létě za koupáním nebo 2-3x ročne na autokros. Je zde vybudovaná stezka kolem autokrosu, ale přejít hlavní od HB je životu nebezpečné a bezpečně pak dojít do Vilémova ( nebo na Vilémov-nevím ) se nedá. Navíc tam auta opravdu nejezdí pomalu.

    1. Realizace chodníku trvá od přípravy projektu a vše kolem až čtyři roky. Lońská výstavba v Hněvkovicích a Světlici je toho důkazem. A souhlasím, nastal čas , aby v okolí Vilémova se podobný postavil.

        1. Minulé vedení zahájilo přípravu a za nového vedení bylo dokončeno. Jsou projekty,které se překrývají s různými vedeními a nic na tom špatného nevidím.

    2. Naprostý souhlas, škoda že se nikam neposunula výstavba na Rozkoši(kdyžtak mě opravte jestli posunula)tenhle problém mohla velice elegantně vyřešit.

  3. Mužete mně prosím odkázat, kde jste čerpal informace o přípravě chodníku v Hněvkovicích minulým vedením?

    Děkuji.

  4. Jedna vec je chodnik vybudovat, druha kolik obcanu ho bude vyuzivat a treti, kdo se o nej bude hlavne v zime starat.

    1. Údržbu provádí místní SDH, to město neprohrnuje. Je vidět,že nevíte jak to na vesnicích chodí

  5. Městské části jsou akorát dojnou krávou města. Porovnejte si rozvoj Jiřic s jakoukoliv jinou městskou částí…

    1. Tak to souhlas, je to opravdu do očí bijící. Problémem jsou velmi slabé osadní výbory, které vlastně ani neznají své kompetence a možnosti. Ty jsou ovšem opravdu bohužel mizivé nebo žádné a patron v podobě zastupitele nebo někoho dalšího z radnice svou roli vůbec neplní.
      Čili jak píšete – dojné krávy

    2. Prvně si zjištěte, kdo a jaké firmy odvádějí daně v Jiřicích…
      Nebo třeba takové Komorovice.
      Pak tady plácejte vaše rozumy 😃

  6. Velmi často tu píše pan Loskot, třeba by vám k tomu uměl říct více a v nedávné době tu byla i paní Vyvadilová, tak třeba budete mít štěstí a vyjádření za osady dostanete…
    Faktem je, že do kasy přinesou nemalé finance, které sežere město a rozvoj venkova je nula a když už se musí investovat či opravovat, tak je to radnicí velkolepě zmedializováno až hanba.
    Kdyby příměstské části měli nakládat s tou sumou, co přinesou do městského rozpočtu, tak si ten barák, co město koupilo OV Hněvkovice mohou dopřát každý rok a cca 2 mil jim ještě zbyde na provoz, což ani neproinvestují a ještě by jim zbylo….

  7. Dovolte mi jen krátkou reakci. Diskuse tu probíhá k tématu chodník u nás v Hněvkovicích a vedou se tak věty, kdo a kdy to realizoval. Výstavba začala v červenci 2023, ale přípravy v podobě projektu této části, tedy od bývalého obchodu na konec vesnice, opravdu zahájilo minulé vedení. Již v březnu 2022 na veřejné schůzi OV řekl pan Brukner, tehdejší místostarosta, že stavba proběhne roku 2023. Tento chodník byl vlastně třetí etapou chodníku v naší místní části. První byla dokončena roku 2014.

    K údržbě chodníku v zimní sezóně mohu sdělit, že je opravdu prováděna členy SDH Hněvkovice. za nějakou částku finanční, podle hodin. Ostatní vedlejší komunikace a cesty ve vsi prohrnuje smluvní partner sjednaný městem a tak to je i v jiných místních částech, partneři se liší. U nás těsně před zimní sezónou oznámil dřívější prohrnující, že ze zdrav. důvodů už nebude a město promptně reagovalo sjednáním jiného partnera. Za to velmi děkujeme. Zájemců o prohrnování komunikací opravdu nikde není dost a hledají se těžko. Píši o vedlejších ulicích a cestách, hlavní silnici přes vesnici prohrnuje kraj.

    Každá místní část má své problémy, své priority a přání, liší se a samozřejmě ne vše jde realizovat, něco trvá celé roky, to víme a chápeme nejen v Hněvkovicích.

    Kompetence OV jsou takové, jaké zákon umožňuje. A protože všude vládne přetlak kritizujících, tak i do OV se zájemci všude v místních částech hledají těžko. Někde jsou poté voleni občany, někde jsou ustaveni veřejnou schůzí, opět jak se kde rozhodnou.

    Závěrem chci říci, že v letošním červenci uplyne 39 let od chvíle, kde se Hněvkovice staly součástí města Humpolce. Proč se to stalo, to zde není nutné podrobně psát. Rozhodně tehdy nepřišly s prázdnou, do města přišly s majetkovým věnem přes tři miliony tehdejších korun československých.

    Pokud budete chtít vědět něco bližšího, z historie nebo ze současnosti, klidně napište na adresu ovhnevkovice@seznam.cz Pokud budeme vědět, odpovíme. Nebo kontaktujte kteréhokoliv člena OV, jsou transparentně uvedeni na webu města. Bude to lepší, než se zde nějak pouštět do spekulací a někdy i drsného obviňování Díky. Zb. Loskot

    1. Dobrý den,
      pane Loskote a jakou sumou přispívají Hněvkovice ročně do městské kasy?
      A kolik město proinvestovalo za těch 39 let v Hněvkovicích?

      1. Celkovou sumu opravdu nevím. Co se týká přispívání občanů Hněvkovic, tak to jsou jistě všechny poplatky, které platí i jinde, daně z nemovitostí a pod.
        Za 39 let si myslím, že největší jednorázové investice byly do třech etap chodníku, v některých úsecích posílení veřejného osvětlení a jiné mnohem drobnější věci.

        Ale jak bylo vždy říkáno různými zastupiteli v dávné minulosti i současnosti, nelze celkové náklady i přínosy vyčíslit, neboť občané každé místní části využívají služeb ve městě jako školy, svoz odpadů, kino, kulturu a pod. Tak to je vysvětlováno

        1. Tak do kina atp. mohou i lidé z Jiřic, Čejova nebo jiných samosprávných obcí. To bych jako „benefit“ moc nebral. A 3 slovy tři etapy chodníku za 40 let je tedy sakra málo.

          1. To mohou, rozdíl je v tom, že lidé z Jiřic, Čejova a jiných samosprávných obcí se nemuseli finančně podílet na vybudování oné infrastruktury jako je škola, školka, zimák, koupaliště atd. atd..

  8. My nebydlíme v městské části, ale přímo v Humpolci, na Pelhřimovské, a že by město za posledních 40 let něco pro tuto ulici udělalo, toho jsem si teda nevšiml, spíše naopak. V případě jakýchkoli žádostí, jen sliby ,sliby……

  9. Dovolil bych si reakci na názory, že jsou místní části dojné krávy, a že 3 etapy chodníku v Hněvkovicích jsou málo nebo že by si obec Hněvkovice koupila „ten barák“ každý rok apod.

    Tedy malé srovnání:
    Nejprve velikost obcí, protože nelze místní části srov. např. s Čejovem (642 obyv.), Jiřice (957); Želiv (1158); Kejžlice (451).
    Počty obyvatel jsou z let 2021, příp. 2023 co jsem v rychlosti našel.
    Hněvkovice 391
    Krasoňov 263
    Rozkoš 293
    Světlice + Světlický Dvůr 228
    Plačkov 173
    Vilémov 245
    Lhotka 31
    Kletečná 179

    Srovnatelná obec by tak byl např. Vystrkov (277 obyv.)

    Pro představu, rozpočet obce Vystrkov na rok 2024 je dohledatelný na webu obce. https://www.obecvystrkov.cz/uredni-deska/2

    Můžete si spočítat mzdové náklady obce na uvolněného starostu (821 496 Kč/ rok bez odměn).
    https://www.kupnisila.cz/plat-starosty-platy-starostu/#tabulka
    https://www.keloc-software.cz/mzdova-kalkulacka/
    Dále např. neuvolněný místostarosta (443 652 Kč/ rok bez odměn), dále odměny ostatních neuvolněných zastupitelů, členů finančního a kontrolního výboru, odměnu nějaké účetní, která povede obci účetnictví, odměny lidem co provádějí alespoň základní údržbu v obci (sečení trávy, zimní údržba).

    Další běžné výdaje obcí si můžete dohledat (např. provoz čističky, veřejné osvětlení, zimní údržba, údržba vodovodů, kanalizací, komunikací, veřejných míst a prostor …. je toho opravdu mnoho).
    Blíže výdajové položky obcí zde:
    https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6829317

    Každý si tak může alespoň přibližně spočítat kolik financí takové obci zbude na případné kapitálové výdaje, aby mohla stavět nové chodníky, koupaliště, komunikace, veřejné osvětlení, dětská hřiště, kulturní místnosti nebo domy nebo např. pivní sety a výčepní zařízení na obecní potlachy, příp. akce pro obyvatele.

    Např. III.etapa chodníku v Hněvkovicích stála dle registru smluv 3 247 537 CZK bez DPH (jen stavební práce, částka je pro samotnou stav. společnost), k tomu je potřeba přičíst cenu za projekt, stavební dozor atd.
    Pokud mě paměť neklame, odhadovaný celkový rozpočet na akci byl cca 6 mil. Kč, případně mě prosím opravte.

    Když se podívám na rozvoj obce Vystrkov, která se samosprávou pere sama a porovnám to s místními částmi, tak mi spíš přijde, že místní části jsou tady, promiňte mi ten výraz, jako na krmníku, než dojné krávy, jak zaznělo výše. Z uvedeného je totiž naprosto zřejmé, že místní část Hněvkovice by se na např. 3 etapy chodníků za posledních cca 10 let samostatně zmohla velmi obtížně a za cenu zanedbání jiných oblastí rozpočtu.
    A dětská skupina? To už je jen vlhký sen.
    A obdobně to platí pro všechny místní části.

    1. Vaší optikou by musela např. obec Kejžlice v podstatě „umřít“ a kupodivu to tak není. Co vím, tak do infrastruktury investují pravidelně, stejně tak do obecního majetku – stačí se zajet podívat. Totéž téma dětské skupiny.
      Vše je jen o lidech a jejich schopnosti si najít cestu k penězům – je to o předvídání, zásobníku projektů v „šuplíku“ atd.
      Znám obce různých velikostí, které „jedou“ a sídla téže velikosti, které jsou mrtvá.

      Btw: Ta „one man“ zastávka ve Světlici, nebo „rudý koutek“ Kletečná je teda opravdu „krmník“ 🙂

      frrrr

      1. Máte pravdu, jenže to o čem mluvíte, je za cenu dotací, bez dotací je to tak, jak je popsáno výše. Budete široko daleko těžko hledat obec, která bez dotací postavila chodník, čističku atd.
        A Kejžlice, to je tedy příklad, jezdím tam a toho nového je tam tedy pomálu, chodník nikde žádný a komunikace všechny rozbité.

        1. Z mého pohledu jsou dotace dnes standardní součástí veřejných financí, bohužel. Nemýlím.li se, tak Humpolec je „jede“ taktéž – viz. soutěž Husovka, dětská skupina apod. A co se týče Kejžlice, tak na to je jednoduchá odpověď – nastartujte mapy.cz, dejte si ortofotomapu a porovnejte jednotlivá období. Kdo chce, vidí. Pokud nechcete Kejžlici, dejte si třeba Luka nad Jihlavou (byť ta jsou větší) za minulého vedení atd.

          frrrr

          1. Ano, opět souhlas, ale za cenu dotací. Shodneme se že jsou špatně.
            Dotační peníze nejsou peníze obcí, jsou to resortní peníze, čili peníze na veřejné resortní projekty. Pokud zůstanu u dopravní infrastruktury, tak určitě velmi dobře víte, že NKÚ při kontrole resortu ministerstva dopravy „vytknul“ ministerstvu právě to, že peníze (miliardy) na dálnice, silnice I. třídy apod. „prohospodařilo“ právě za stavby chodníků a cyklostezek v Horní Dolní (to je snadno dohledatelná informace). A takové špatné hospodaření pak možná dává některým obcím a lidem pocit, že si něco postavili samy za obecní peníze, to je ovšem mylná představa. Obec se svým rozpočtem bez dotací vyjde tak tak.
            Takže to co uvádíte, ano, ale za ty peníze tu měly být dálnice, v případě jiných resortů, nemocnice, elektrárny apod.

          2. Ok, souhlas. Jenže pokud nebudou „resortní peníze“ a tyto půjdou tam kam mají (chtěl bych se toho jednou dožít :), poklesnou všem stejně. Tak jako na realizaci nebudou mít malé obce, budou jich mít podstatně méně i ty větší – ruku na srdce, myslíte si, že za takových podmínek se místní části budou mít lépe než samostatné obce? Další rovinou je pak věc politická – viz. Vámi zmiňovaná výtka NKÚ – na chodníku v „Horní Dolní“ seberete politické body jednodušeji, než na dálnici, nemocnici, kterou za volební období nemáte v našich podmínkách v podstatě šanci stihnout realizovat. Koneckonců v Humpolci podobný pokus proběhl/ probíhá.
            Takže zkusím diskuzi vrátit na původní kolej – za mne to vždy bude o šikovnosti a nadhledu samosprávy.

            P.S. „nához“ na politické body – ve Světlici stále není kanalizace – v 21. století mi to přijde důležitější než AN zastávka o kapacitě jednoho člověka.

            frrrr

          3. Pane frrr,
            o jakém pokusu, který proběhl či probíhá, hovoříte?

    2. Tak vám děkuji za podrobné zamyšlení se nad místními částmi a nad Hněvkovicemi zvláště. Nevím zda to mám brát jako pochvalu, jak se máme ve vsi dobře, nebo kritiku nejen Hněvkovic, co si vlastně ty místní části dovolují.

  10. Jonojo chodniky jsou vdecne tema. Jeden takovy mame pred barakem. A kdyz nachumeli chodime po silnici. Hadejte proc ? Kdyz uz je na nem bezkarska trat, tak to prohrnou a pul dne prohazujeme pred branou abychom vyjeli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Chlapec do školy nedošel, ráno ho v Humpolci srazilo auto

Pá Led 12 , 2024
Desetiletého chlapce srazilo osobní auto v Humpolci. Záchranka ho převezla do nemocnice. Čtěte dále:   Někdo se i ztratí. Kukuřičné bludiště v Humpolci je spletité
Záchranáři na Vysočině budou k pacientům vyjíždět novými sanitkami s designovými světly na střeše

You May Like

Témata